Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Analýza akcie Microsoft (MSFT) – famózní fundament, ale nejsme v bublině?

Analýza akcie Microsoft (MSFT) – famózní fundament, ale nejsme v bublině?

Analýza akcie Microsoft (MSFT) – famózní fundament, ale nejsme v bublině?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní fundamentální a technické analýze se zaměříme na akcie Microsoft, takže se ani tentokrát neodvracíme od technologického sektoru. Společnost asi není třeba nějak příliš představovat, takže si před samotnou analýzou řekneme pouze pár důležitých fundamentálních zpráv, které se titulu týkají.

V obecné rovině lze ale říct, že Microsoft je vážně na koni a očekávání do budoucna jsou hodně pozitivní. Všichni jsou zkrátka na technologický sektor hrozně býčí a na tituly, jako je Microsoft, akcie Apple, akcie Nvidia apod., obzvlášť.

Cenový graf akcie Microsoft
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Microsoft jedná s administrativou Joea Bidena

Všichni výkonní ředitelé (CEO) společností, jako je Microsoft, Apple a Google, se museli sejít s americkým prezidentem Bidenem a členy jeho vládní administrativy. Obecně vzato mají především mluvit o kyber bezpečnosti, protože americká vláda věří, že soukromý sektor je mnohem lépe akce schopný, než ten veřejný.

Pravdou je, že podobná jednání technologickým gigantům pomohou. Nějakou dobu se již řeší, že Apple, Amazon a Google porušují právo hospodářské soutěže. Z dostupných zdrojů vyplývá, že Microsoft prozatím v nemilosti není, ale zase v obecné rovině jsou velké společnosti často pod hledáčkem antimonopolních úřadů. Proto je spolupráce s vládou na digitální bezpečnosti pro tyto firmy tolik důležitá.

Microsoft zvedá ceny svých produktů

Microsoft před několika dny oznámil, že navýší ceny svého vlajkového produktu – balíček zvaný Office 365. Řečený balíček obsahuje i populární aplikace jako je Teams a Outlook. Cenový růst má být až o 20 %, což rozhodně není málo.

Produkty Microsoft jako je Office 365 totiž nejsou zrovna levná záležitost již nyní. Zas na druhou stranu, firma zvedá ceny pouze pro „byznys“ licenci produktového balíčku. Nikoliv pro retailové spotřebitele. Samotná realizace navýšení cen má trvat přibližně půl roku.

Z prodeje produktu Office 365 plynou Microsoftu obrovské příjmy, jenom za poslední fiskální rok to dělá téměř 54 miliard USD. Což je hrubým odhadem asi třetina všech výnosů, které společnost generuje.

Trh hned reagoval cenovým růstem, protože oznámení okamžitě zlepšilo očekávání ohledně budoucích výnosů. Mějte na paměti jednu důležitou věc. Pokud se objeví jakákoliv zpráva, která investorům zavdá důvod si myslet, že firmě porostou výnosy, jedná so o fundamentální důvod k cenovému růstu.

Fundamentální analýza akcie Microsoft

Asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že Microsoft má výtečná čísla. Navíc dividendové investory bude hodně zajímat, že firma navýšila výplatu na 0,56 USD za kvartál. Což je ročně 2,24 USD, takže v relativních číslech je roční dividendový výnos asi 0,74 %. Žádná výtečná dividendová akcie sice Microsoft není, ale aspoň něco. Vlastně je to příjemný bonus ke kapitálovým výnosům.

Kvartální účetní období

Než se vrhneme na výsledky, chci akorát upozornit, že pro Microsoft je Q2 vlastně Q4. Tedy druhý kalendářní kvartál v roce znamená čtvrtý účetní kvartál. Některé společnosti mají prostě fiskální účetní rok vymezen jinak.

Co se týče samotných hospodářských čísel, výnos za druhý kalendářní kvartál letošního roku činil 46,15 miliardy USD. Mezikvartálně si Microsoft polepšil o 10,6 %. Meziročně o více jak 21 %. Výnosy tudíž stabilně stoupají.

akcie Microsoft
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: Zdroj: tradingview.com

Díky profit marginu 35,66 %, společnost dosáhla zisku 16,46 miliardy USD – mezikvartálně růst o 6,5 %. Microsoft má profit margin poslední tři roky nad 30 %, takže zisk, vyplývající z výnosů, je solidní.

Provozní výnosy jsou za druhý kvartál 19,09 miliardy USD, mezikvartálně zlepšení o 12 %. EBITDA činí 22,44 miliardy USD. Volné cash flow je 16,26 miliardy USD.

Akcie Microsoft
Zisk na akcii (EPS)
Zdroj: Zdroj: tradingview.com

Zisk na akcii (EPS) je 2,17 bodů. Původně se očekávalo o něco méně – 1,92 bodů. Co se týče rentability vlastního kapitálu (ROE), to je bez okolků famózní – 47 %. U technologického sektoru je jakýsi nepsaný standard v rozmezí 20-30 %, takže 47 % je vážně skvělé číslo.

Poměrový ukazatel P/E je 33,63 bodů. Jak často opakuji, P/E nad 15-19 bodů je hodně. Nicméně se musí přihlížet i na další ukazatele a hlavně je v dnešní době u technologických společností vyšší P/E standardem. Ideální by bylo tak pod 20 bodů, ale to by se trh musel předně dost pročistit.

Roční účetní období

Jak vyplývá z grafu, poslední roky Microsoftu rychle stoupají výnosy. Jenom za účetní fiskální rok 2021 činil celkový výnos 168 miliard USD. Profit Margin byl 36,45 %, což společnosti přineslo zisk v hodnotě 61,27 miliardy USD. Meziročně zisk stoupl o 17,53 %.

akcie Microsoft
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zdroj: Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy jsou za rok 2021 téměř 70 miliard USD, meziročně růst o 32 %. EBITDA je 80,82 miliardy USD, meziročně skok o skoro 24 %. Volné cash flow dosáhlo 56,12 miliardy USD a dle údajů z předešlých let, stabilně roste. EPS je za celý rok 2021 8 bodů. ROE a P/E je stejné jako u Q2, protože se ukazatele počítají z posledních 12 měsíců.

Technická analýza akcie Microsoft

Konečně se dostáváme k technické analýze, kde chci prvně ukázat měsíční graf, aby měl každý čtenář ucelenou představu o historickém cenovém vývoji titulu. Jedná se o lineární měřítko, aby bylo všem jaksi jasné, kam mířím. Pravdou ovšem je, že správně by se dlouhodobý cenový vývoj měl vizualizovat na logaritmickém měřítku.

akcie Microsoft
Měsíční graf akcie Microsoft
Zdroj: tradingview.com

Abych ale přešel k pointě, do grafu jsem zaznačil vrchol z roku 1999, což je období z prasknutí tehdejší Dotcom bubliny. Všimněte si, že vývoj z druhé poloviny 90. let je velmi podobný tomu, co zažíváme již několik let.

Po splasknutí technologické bubliny, akcie Microsoft spadly o cca 75 %, což je pro tak velký titul ohromná ztráta.

Dno se vytvořilo na 14,87 USD a od té doby cena soustavně roste. K největšímu korektivnímu pohybu došlo právě v březnu 2020. Od low z roku 2009 až k aktuálnímu historickému cenovému maximu, se akcie Microsoft zhodnotily o přibližně 1 960 %.

Určitě zaregistrujte vyznačené oblasti na indikátoru RSI. Vyznačený vývoj křivky RSI z obou období není samozřejmě zcela stejný, ale je velmi podobný. I v druhé polovině 90. let byly hodnoty měsíčního RSI setrvale nad 70 body. Momentálně tento stav přetrvává již 4 roky. Tím nechci nijak strašit, nebo avizovat armageddon. Je však objektivní konstatovat, že trh je v bublině. Otázkou ovšem je, zda jsme v její polovině, dvou třetině nebo se blížíme do závěru?

akcie Microsoft
Denní graf akcie Microsoft
Zdroj: tradingview.com

Na denním grafu jsem zaznačil všechny dostupné supporty až k S/R levelu 195 USD. Nejbližší je S/R hladina 287 USD, pak až 260 USD. Dynamické supporty jsou klouzavé průměry – MA 100 a 200. Pokud cena půjde dolů, vyplatí se oba klouzavé průměry sledovat. Co se týká objemového profilu, počátek je na únorovém vrcholu z roku 2020.

Point of Control (POC) objemového profilu je přibližně na 213 USD a v podstatě celé cenové rozmezí 195 – 227 USD je jeden velký support. Respektive, v případě návratu ceny až sem, kurz bude mít jistě tendenci v uvedeném rozmezí nějakou dobu konsolidovat. Růstový trend je ale zatím silný, pouze na indikátoru RSI lze vysledovat, že momentum postupně slábne.

Jinak od března 2020 se titul zhodnotil o 130 %. Od té doby největší korekce čítala ztrátu asi 15 %, takže s nadsázkou můžeme konstatovat, že titul jde soustavně nahoru. Zaregistrujte ale, že posledních pár měsíců jsou objemy v průměru slabší. Můžete si toho snadnou všimnout z křivky klouzavého průměru, která je proložena objemovým histogramem.

Když při rostoucí ceně objemy klesají, jedná se o špatný signál.

Závěrem

Fundamentálně je Microsoft skvělý, těm číslům zkrátka nelze cokoliv vytknout. Rentabilita vlastního kapitálu je na famózní úrovni, zatímco P/E není na dnešní dobu nesmyslné, jak u spousty jiných titulů. Dividenda je velmi podprůměrná, ale akcie Microsoft jsou hlavně o tom kapitálovém výnosu (tedy růstu samotné akcie).

Když se ale na titul podíváme z toho technického hlediska, už jsem to v podstatě v textu výše řekl, z dlouhodobého hlediska je očividné, že se jedná již o investiční bublinu. A jak neustále opakuji, investiční bubliny jsou nevyzpytatelné a nikdo nedokáže přesně určit, kdy se zhroutí.

Dovolil bych si proto tvrdit, že aktuální stav může vydržet i několik let, ale také klidně jenom pár měsíců. Mimochodem, tomuhle tématu jsem se do jisté míry věnoval v jednom mém starším článku. Třeba vám to trochu pomůže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo