Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Intel (INTC) – zisky na výbornou, firma reaguje na mimořádnou poptávku po čipech

Analýza akcie Intel (INTC) – zisky na výbornou, firma reaguje na mimořádnou poptávku po čipech
Zdroj: depositpohotos.com

V předešlé analýze jsme se věnovali akciím AMD, takže dává logiku, když se tentokrát zaměříme na největšího konkurenta – akcie Intel (INTC). Zatímco AMD je jako na koni a pokořilo all time high, Intel už v podstatě několik let stagnuje. Dokonce titulu ani nepomáhá výrazný převis poptávky nad nabídkou čipů.

Řečené ovšem není na škodu, a naopak v tom vidím příležitost, což si za chvíli ukážeme. Nejprve si tedy uvedeme pár důležitých informací a navážeme fundamentální analýzou. Poté se vrhneme na technickou analýzu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Intel! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nedostatek čipů a nový CEO

Zdroj: cnews.cz
Pat Gelsinger, CEO společnosti Intel

Začneme prvně s krapet starší zprávou, která se týká výměny CEO z počátku letošního roku. Do čela firmy se v únoru dostal Pat Gelsinger, který ovšem v Intelu není úplně nový. Gelsinger sice předešlé roky strávil u jiné společnosti, ale svoji kariéru kdysi začal budovat právě v Intelu, kam nastoupil již jako vysokoškolský student.

Během svého působení u firmy byl součástí vývoje mnoha procesorů a dalších technologií, takže se ve firmě musí cítit jako ryba ve vodě. K výměně CEO došlo velmi rychle a dle dostupných zdrojů trochu neočekávaně. Intel a investoři si od tohoto kroku tedy určitě slibovali zlepšení situace.

Společnost se totiž nedokáže poslední léta nikam zvlášť posunout. Především to jde vidět na akciovém trhu, který po technické stránce už léta stagnuje. Dokonce i nedostatek čipů Intelu tolik nepomohl jako konkurenci – Nvidia a AMD.

CEO Pat Gelsinger tvrdí, že se na situaci samozřejmě firma snaží reagovat, ale on sám předpokládá, že situace s nedostatkem nabídky čipů se během druhé poloviny roku začne zlepšovat. Pak ale dodává, že producentům bude stejně pak skoro dva roky trvat, než budou schopni uspokojit všechnu poptávku.

CEO Pat Gelsinger tvrdí, že až 100 firem má zájem o jejich výrobní kapacity

CEO Pat Gelsinger na konci července prohlásil, že jejich společnost má více jak 100 firem, které chtějí, aby jimi navrhnuté čipy Intel vyráběl. Už nyní by měl Intel vyrábět čipy pro Qualcomm a Amazon. Bohužel již nechtěl sdělit konkrétní částky, respektive v jakém objemu se kontrakty pohybují.

Vzhledem k tomu, že Intel již v březnu oznámil nemalou investici v podobě nové továrny na výrobu čipů v hodnotě 20 miliard USD, lze předpokládat, že se bude jednat o desítky miliard USD. Na společnost byl vyvíjen obrovský tlak, aby část své výroby outsourcovala jinde.

Intel tudíž ani náhodou nenechává bez odezvy mimořádnou poptávku po jejich produktu. Jak ale CEO Intelu již poznamenal, výrobcům bude trvat ještě pár let, než poptávku nasytí. Velmi zajímavé bude v následujících dvou letech sledovat, kde se rovnovážná nabídka čipů ustálí.

Fundamentální analýza akcie Intel (INTC)

Než si rozebereme hospodářská čísla, je na místě si říct, jak jsou na tom dividendy. Intel tento rok vyplácí (kvartálně) 1,39 USD, což znamená, že dividendový výnos je asi 2,6 %. Cokoliv nad 2 % můžeme považovat za slušný obnos a je to více, než kolik nabízí průměr indexu S&P 500 (v současné době 1,31 %).

Poznámka

TIP: Zajímají vás dividendové akcie? Přečtěte si o nich vše podstatné.

Kvartální účetní období

Máme relativně čerstvá data za druhý kvartál, takže budeme pracovat především s těmito údaji. Jak vyplývá z přiloženého grafu, Intel dosáhl obratu 19,63 miliardy USD. Oproti předešlým kvartálům tedy žádná změna. Zisk je ovšem mnohem větší než za první kvartál, v relativních číslech o více jak 50 % (5,06 miliard USD).

Akcie Intel
Výnos a zisk za jednotlivé kvartály (USD). Zdroj: tradingview.com

Jak je to možné, když jsou výnosy stejné? Profit margin je totiž 25,78 %. Což znamená, že na každý 1 dolar výnosu spadá 0,258 dolaru zisku. První kvartál byl profit margin mnohem nižší, 17 %. Provozní výnosy jsou 5,89 miliard USD a též se příliš nevymykají oproti minulým čtvrtletím.

Akcie Intel
EPS za jednotlivé kvartály (USD). Zdroj: tradingview.com

EBITDA je 8,75 miliard USD. Oproti předešlým kvartálům minimální změna. Povedlo se ovšem vygenerovat mnohem lepší volné cash flow, mezikvartálně zlepšení o 320 % na 4,88 miliard USD. Intel tedy generuje slušné rezervy.

EPS ukazuje 1,25 bodů, což je mnohem více, než se původně odhadovalo. Odhad na třetí kvartál je 1,11 bodů. Poměrový ukazatel P/E je 12,43 bodů, což je v dnešní době super hodnota.

Konzervativní rozmezí se totiž pohybuje mezi 15-19 body. Lidově řečeno, akcie Intel nejsou předražené do nesmyslu. Co se týče rentability vlastního kapitálu (ROE), číslo se poslední kvartály pohybuje okolo 20 – 30 %. Takové rozmezí je přijatelné.

Roční účetní období

Intel až na rok 2017 má roční výnosy nad 70 miliard USD. Rok 2020 vůbec nejvyšší, 77,87 miliard USD. Čistý zisk byl téměř 21 miliard USD a profit margin 26,84 %. Provozní výnosy jsou za celý rok 2020 26,67 miliard USD, takže došlo k meziročnímu zlepšení o 5,5 %.

akcie Intel
Výnos a zisk za jednotlivé roky (USD). Zdroj: tradingview.com

EBITDA je za poslední rok téměř 36 miliard USD (+8 %). Volné cash flow je za rok 2020 21,13 miliard USD, což implikuje meziroční zlepšení o zhruba 25 %. EPS je mírně vyšší (4,94 bodů) než roky 2019 a 2018. Poměrový ukazatel P/E je na hodnotě 9,53 bodů a ROE je 26,36 %. Obě čísla jsou hodně férová.

Technická analýza akcie Intel (INTC)

Nyní se dostáváme k technické analýze. Jak jsem říkal v úvodu, stagnaci trhu můžeme vnímat i pozitivně, protože kurz se chová jako míček na ping pongovém stole. Respektive se neustále vrací k S/R levelu 43 USD, kde vcelku spolehlivě dochází k silným odrazům.

Denní graf akcie Intel. Zdroj: tradingview.com

K otestování uvedené úrovně došlo více jak tucetkrát a pokaždé se úroveň povedlo ubránit. Proto bych se nebál těch 43 USD nazvat “betonem”, který je velmi silný. Pokud sem kurz zase klesne, asi nemusím říkat, že se jedná o výbornou příležitost s minimálním finančním rizikem.

Co se týče expanze z prvního kvartálu roku, trh otestoval vrchol z ledna 2020. Byli jsme hodně blízko all time high z roku 2000, které je na cca 75 USD. Na S/R levelu 68 USD přišlo tvrdé zamítnutí a zanedlouho nám graf vygeneroval dokonce nemalý gap v rozmezí 62,3 – 60 USD.

Řečený gap funguje jako magnet a trhy mají tendenci je časem vyplnit. Kurz od ročního vrcholu klesl asi o 23 % a momentálně jsme nad S/R hladinou 50 USD. Všimněte si, jak cena osciluje kolem 200denního klouzavého průměru (MA 200).

Když cena seshora křivku prolomí, následuje pak otestování S/R hladiny 43 USD. Alespoň to tak v posledních letech probíhalo. Cesta k 43 USD je ale ještě dlouhá. Pokud se sem někdy dostaneme, může to trvat měsíce.

Prvně cena musí projít 50 USD, pak Point of Control objemového profilu. Navíc na denním RSI je mastná býčí divergence. Nakupující mají díky tomu právě příležitost převzít iniciativu.

Závěrem

Mně se hospodářská čísla Intelu líbí. Titul je stabilní a je zde vidět snaha, jak z aktuální situace vytěžit co nejvíce. Mimoto nejsou akcie vůbec předražené, málokdy je totiž poměrový ukazatel P/E v konzervativním rozmezí.

Problém je v tom, že konkurence, jako je AMD a Nvidia, má v těch číslech závratný progres. Investoři samozřejmě rádi vidí, že každé čtvrtletí rostou výnosy.

Stabilita je v současnosti vůbec nezajímá, a proto i technická stránka trhu stagnuje. Trh ale není ani náhodou mrtvý, protože se zde pořád něco děje. O čemž se každý může z grafu sám přesvědčit.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.