Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie AMD – naprosto famózní druhý kvartál, technicky velmi blízko od ATH

Analýza akcie AMD – naprosto famózní druhý kvartál, technicky velmi blízko od ATH
Zdroj: depositphotos.com

Máme nový týden a s tím přichází i nová analýza na vybraný akciový titul – Advanced Micro Devices (AMD). Akcie AMD jsem vybral kvůli tomu, že jsou čerstvě zveřejněny nové kvartální výsledky a také se jedná o dalšího výrobce čipů. A jak jsme si řekli právě v minulé analýze akcií Nvidia, výrobci čipů nyní nesmírně těží z velkého nedostatku dostupných čipů na trhu.

Pokud vám analýza na Nvidia unikla, rozhodně doporučuji přečíst. Dost to spolu souvisí a není tolik prostoru pro opakování všech informací. Pak je ještě jedna zajímavost, která souvisí s akvizicí s Xilinx, což si za chvílí ještě podrobněji rozebereme.

Nedostatek čipů a akvizice s Xilinx

Zdroj: http://vertassets.blob.core.windows.net/

Jak bylo řečeno, i AMD hodně těží ze současného převisu poptávky nad nabídkou čipů. Nedostatek čipů trápí celý svět, což tlačí ceny nahoru a jejich výrobcům pak rostou výnosy. Zatímco pro ostatní technologické firmy je nedostatek čipů potenciální ztrátou, protože nemohou vyrábět nebo jim rostou náklady.

Naopak AMD má jistotu ve vyšších výnosech, protože svého produktu jednak prodají více a jednak roste cena jejich produktů. Dokud uvedený problém s čipy trvá, očekávání ohledně růstu budoucích výnosů též vydrží. Zapamatujte si, že pozitivní očekávání je hlavním tahounem akciového trhu. Jak jsem ale vysvětloval v analýze na Nvidia, současný markantní převis poptávky nad nabídkou je pouze krátkodobého charakteru.

Respektive se trh s čipy časem dostane do rovnováhy a pak tahle výhoda zmizí. Pravdou ovšem je, že je vcelku těžké odhadnout, kdy k tomu dojde. Mají na to vliv vstupy do výroby (stříbro, měď, atd.) a samozřejmě makroekonomické podmínky. Což souvisí i s tím, zda se jednotlivé ekonomiky uchylují k lockdownům.

Další důležitou zprávou je akvizice s americkou společností Xilinx, která patří mezi největší producenty logických obvodů. Akvizice má stát 35 miliard USD a byla oznámená již na podzim minulého roku. Dle dostupných zdrojů však obchod ještě nebyl uskutečněn, protože se čekalo na rozhodnutí regulačních orgánů v USA, EU a VB. AMD dostalo zelenou, ale ještě se čeká na Čínu a jiné země.

Společnost AMD tím získá další významný podíl na trhu a hlavně se očekává, že se investice velmi rychle vrátí. Pokud se nic nezmění, do konce roku by měla být akvizice uskutečněna.

Fundamentální analýza akcie AMD

Kvartální účetní období

Jak jsem zmínil již v úvodu, společnost AMD čerstvě zveřejnila nové kvartální výsledky, které předčily předešlý rekord. Je tedy evidentní, že očekávání o rostoucích budoucích výnosech zatím vážně vychází. Obrat za druhý kvartál letošního roku činí 3,85 miliardy USD, což je meziročně zlepšení téměř o 100 %. Zatímco mezikvartálně si společnost polepšila o cca 12 %. Především je důležité, že rostoucí trend trvá.

Zdroj: amd.com
akcie AMD
Obrat za jednotlivé kvartály. Zdroj: amd.com

Provozní výnosy jsou 831 milionů USD, což je mezikvartálně růst o 26 %. Firma dosáhla čistého zisku 710 milionů USD, takže tu máme skokové zlepšení o 28 %. EPS je 0,58 bodů, poměrový ukazatel P/E ukazuje 39 bodů. Jenom připomínám, že konzervativní rozmezí má horní hranici maximálně na 19 bodech.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 60 %, což je výborné číslo. Firma dále nabídla i odhad do třetího kvartálu, ve kterém kalkuluje s ještě vyššími výnosy o 4,1 miliardách USD.

akcie MAD
Kvartální výnosy a zisky. Zdroj: tradingview.com

Jak vyplývá z grafu, za první kvartál letošního roku AMD mělo zisk pouze 555 milionů USD, takže v absolutních hodnotách si dosti polepšilo. Stále je ovšem rekordem poslední kvartál z minulého roku, kdy byl zisk horentních 1,78 miliardy USD.

Roční účetní období

Pro úplnost si musíme rozebrat i roční hospodářské výsledky. Rok 2020 byl pro AMD úspěšným rokem, protože obrat se zvýšil o 51,52 % na 4,35 miliardy USD. Provozní výnosy jsou za rok 2020 1,37 miliard USD, takže meziroční růst o 132 %.

Roční výnosy a zisky. Zdroj: tradingview.com

Zisk atakoval téměř 2,5 miliardy USD. Meziročně si AMD polepšilo o 630 %. EPS je na 2,1 bodech a P/E 44,5 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosáhla 57,48 %. Po této stránce se podnik významně vyzdvihl.

Technická analýza akcie AMD

Nyní se konečně dostáváme k technické analýze a k tomu nám poslouží denní graf akcie AMD. Co se týče nějakého obecného zhodnocení situace, akcie AMD od low z roku 2018 vzrostly o více jak 1 000 %. Za více jak tři roky se jedná o dost solidní expanzi. Trh prakticky pořád dokola opakuje cyklus: rovnováha-průraz-rovnováha-průraz-rovnováha-průraz.

akcie AMD
Denní graf akcie AMD. Zdroj: tradingview.com

Řečené rovnováhy reprezentují jednotlivá zaznačená obchodní pásma (světle modrá), ve kterých trh po každém větším průrazu pár měsíců konsoliduje. Zkrátka si trh vytvoří strukturu, chcete-li rovnováhu, o kterou se lze opřít a pak pokračuje se v expanzi. Dosavadní all time high je na 99,23 USD, které se datuje k lednu letošního roku.

Momentálně se zdržujeme velmi blízko all time high hladiny. Nakupující se snaží útočit na S/R level 98 USD, který způsobil již několik zamítnutí. Pokud se ovšem průlom podaří, trh si otevře cestu do vyšších cenových hladin. Dalšímu růstu nahrává i fakt, že téměř rok se v grafu generuje nová rovnováha, což potvrzuje i Volume Profile. Řečené ovšem nezaručuje, že cena půjde nahoru.

Býci si určitě musí zajistit S/R úroveň 74 USD. Jestli cena blízkou rezistenci neprorazí, je dost možné, že zmíněný level již asi popáté otestujeme. Pokud cena padne až sem, automaticky to znamená, že zase skončí pod 200denním klouzavým průměrem (MA 200). V zájmu trhu rozhodně není, aby kurz tímto dynamickým supportem procházel.

Velká nevýhoda je, že v rozmezí 58-74 USD jsou dva nezaplněné gapy. Vlastně se dá konstatovat, že celé cenové rozmezí je jedna velká mezera, která trhu nezajišťuje vůbec žádnou podporu, když padne 74 USD. První silný support je až těch 58 USD. Pro zajímavost ještě mohu uvést, že “beton” začíná na S/R hladině 35 USD.

Vycházím především z Volume Profile. Když bychom čistě teoreticky jednou padly až sem, jedná se o první velkou příležitost. Co se týče indikátoru RSI, můžeme zde identifikovat dost velkou medvědí divergenci. Interpretace tohoto signálu je jednoduchá, nakupující mají před sebou silnou rezistenci (98 USD), ale síla jim dochází.

Závěrem

Z pohledu fundamentální analýzy nemám příliš výtek, protože očekávání je opravdu dobré a lze usuzovat, že celý rok 2021 bude pro AMD vskutku výnosným obdobím. Akorát nám zase poměrový ukazatel P/E říká, že je titul drahý. Jak jsem ale tuším uváděl v minulé analýze, dnes jsou hodnoty kolem 40 bodů v podstatě průměr.

Řečené samozřejmě nic nemění na faktu, že cokoliv nad 19 bodů je hodně. Z technického hlediska má trh nakročeno na průraz, ale je otázka, zda na to bude dostatek sil. Pokud se průlom nepovede, je nutné bedlivě sledovat reakce kurzu u 74 USD. Pokud by hladina padla, skluzavka na 58 USD je hodně pravděpodobná.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.