Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americká centrální banka má před sebou nejtěžší rozhodnutí desetiletí!

Americké akcie během tří dnů ztratily více než 10 % a trh se propadl do medvědího teritoria. Investoři teď sázejí na pět snížení sazeb do konce roku. Může si ale Fed tento postup dovolit?

Americká centrální banka má před sebou nejtěžší rozhodnutí desetiletí!
Zdroj: depositphotos.com

Po dramatickém propadu indexu S&P 500 o více než 10 % během tří dnů se Wall Street dostala dokonce do medvědího teritoria.

Hlavním katalyzátorem byla nová celní opatření prezidenta Trumpa, která rozvířila obavy z ekonomického zpomalení.

Reakce byla okamžitá: investoři začali sázet na rychlý obrat měnové politiky a v současnosti počítají až s pěti sníženími úrokových sazeb do konce roku 2025.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za poslední 3 roky

Fed pod tlakem: Pět snížení sazeb na obzoru?

Ještě před týdnem trhy odhadovaly tři snížení sazeb do konce roku. Nyní už se mluví o pěti. Prudký pád akcií, spuštěný celními bariérami, přesvědčil investory, že americká centrální banka bude muset jednat.

Dokonce na 40 % vzrostla pravděpodobnost, že ještě před květnovým zasedání Fedu dojde k mimořádnému snížení sazeb o 25 bazických bodů.

Tlak na Fed zvyšuje i varování významných postav finančního světa. Příkladem budiž Jamie Dimon, CEO JPMorgan, který upozornil, že cla pravděpodobně zvýší ceny domácích i dovozových produktů, a zároveň zpomalí hospodářský růst.

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Nový normál: Tržní realita, jakou jsme dlouho neviděli

Tim Graf ze State Street označil současnou situaci za historickou událost, kterou budou budoucí ekonomové ještě dlouho analyzovat.

  • Investoři zažívají období, kdy dříve stabilní aktiva – jako například dlouhodobé státní dluhopisy – selhávají. Například iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT) už ztratil 45 % za posledních pět let, a stále hledá dno.
  • Naopak, krátkodobé dluhopisové ETF se dostávají do centra pozornosti. Vanguard Short-Term Treasury ETF (VGSH) a SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill ETF (BIL) nabízejí aktuální výnosy 4,27 % a 4,04 %.

To z nich dělá atraktivní alternativu pro konzervativnější investory, kteří chtějí ochránit kapitál před výkyvy.

Fed přesto zůstává zdrženlivý. Jerome Powell upozornil, že inflace sice zpomaluje, ale zůstává relativně vysoko. “Není jasné, kdy bude správný čas pro změnu měnové politiky,” řekl Powell. Jinými slovy – trhy sázejí na snižování sazeb, ale Fed s tím zatím váhá.

Co to znamená pro investory?

  1. Volatilita se stává normou. Tři obchodní dny, během nichž klesl americký trh o více než 10 % ukazují, jak rychle se může nálada na trzích obrátit. Emoce dnes hýbou trhem víc než data.
  2. Zájem se přesouvá k hotovosti a krátkodobým aktivům. Konzervativní investoři opouštějí riziková aktiva a parkují kapitál do ETF s krátkou splatností.
  3. Akcie jsou zranitelné. Přestože někteří hledají příležitosti v poklesech, je zřejmé, že trh se přepnul do módu “risk-off”. Dokud nebude jasné, jak zareaguje Fed, budou technologické a růstové tituly pod tlakem.
  4. Změny v měnové politice se očekávají rychleji. Pokud Fed opravdu sníží sazby pětkrát, bude to znamenat dramatický posun – a s tím přijdou i nové investiční příležitosti (ale i rizika).

Slovo závěrem: Sázky na snížení sazeb mohou trh uklidnit – nebo rozkolísat ještě víc

Rok 2025 se zatím rýsuje jako extrémně turbulentní. Sázky na pět snížení sazeb ukazují, že investoři očekávají prudké zpomalení ekonomiky, vyšší ceny a možná i recesi.

Pro Fed bude obtížné najít rovnováhu mezi inflačním cílem a potřebou uklidnit trhy.

Investoři by proto měli být připraveni na všechno:

  • zachovat si chladnou hlavu,
  • držet část portfolia v defenzivních aktivech,
  • sledovat signály z americké centrální banky i politické scény.

Protože tentokrát to nebude jen o číslech – ale i o důvěře.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat