Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffettovy osvědčené rady investorům: Co dělat, když trh šílí?

Investujte jako legenda vyzbrojeni moudrostí Warrena Buffetta, titána hodnotového investování. Jak si osvojit myšlení, které vám pomůže vybudovat bohatství na akciovém trhu?

Buffettovy osvědčené rady investorům: Co dělat, když trh šílí?
Zdroj: Midjourney AI

Na akciových trzích, kde se získává a zároveň i ztrácí jmění, nejčastěji rezonuje jedno nepopiratelně inspirativní jméno: Warren Buffett. Věštec z Omahy, který je uznáván jako jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob.

Dokázal svůj obrovský majetek vybudovat díky pronikavé analýze, hluboké předvídavosti a neotřesitelným zásadám, které obstály ve zkoušce času.

Jeho cesta napříč finančními dekádami je příkladem důkladně promyšlené strategie a důkazem toho, čeho lze dosáhnout při obezřetném, promyšleném a informovaném přístupu k investicím.

Jeho investiční strategií, která je postavena na zásadách hodnotového investování, se nechaly inspirovat generace investorů od těch začínajících, až po zkušené.

Odhalte v sobě rovněž svého vnitřního Buffetta. Využijte jeho časem prověřené moudrosti a investujte do akcií s úspěchem.

Níže naleznete základní principy generálního ředitele Berkshire Hathaway, kterými se řídí jeho investiční rozhodnutí.

Tip 1: Staňte se studentem trhu

Navzdory převládajícím názorům není k informovanému a správnému investičnímu rozhodování zapotřebí vzdělání v oboru financí ani znalost složitých ekonomických teorií. Základním kamenem je rozvíjení zvědavosti a touhy porozumět finančním trhům.

TIP

Warren Buffett nevybudoval své investiční impérium na křehkých základech pouhých finančních výkazů a číselných údajů. Jeho přístup byl a nadále je komplexní.

Buffett se v prvé řadě seznamuje s podstatou byznys modelu podniku, pochopí děje v daném odvětví a neopomíná ani makroekonomické faktory, které by mohly mít na podnik vliv. Hodláte-li investovat aktivně, měli byste postupovat podobně.

Jak začít? Čtěte knihy, které objasňují principy investování, pročítejte důvěryhodné finanční zdroje, abyste měli přehled o tržních trendech, rozebírejte výroční zprávy, abyste pochopili srdeční tep společnosti.

Udělejte si každodenní rituál z toho, že se naučíte něco nového o trzích, i kdyby to mělo být jen patnáct minut.

Tip 2: Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví

Jádrem Buffettova mimořádného úspěchu je zdánlivě jednoduchý, ale hluboce působivý princip: Jeho schopnost zůstat emocionálně odstřižen od rozmarných tendencí trhu a bouřlivých nálad, které jej zaplavují.

Ve fázích, kdy trh výrazně roste, vzkvétá nadšením a bujarým elánem, je velmi snadné se nechat strhnout nakažlivou euforií a provádět impulzivní, nepodložené investice, svedené lákadlem rychlých a značných výnosů.

TIP

Buffett svým prozíravým pohledem radí, abyste v těchto nestálých časech postupovali s maximální opatrností a rozvahou. Když trh předkládá příliš dobré a lákavé obrazy, než aby to byla pravda, často se jedná o přelud prchavých iluzí.

V takových situacích je nejdůležitější nenechat se strhnout přemáhajícími vlnami chamtivosti, které prostupují atmosféru během zuřící býčí vlny, ale zůstat na zemi, ukotvený v základech racionální analýzy a obezřetného úsudku.

V době tržních euforií proto pečlivě posuzujte vnitřní hodnotu akcií. Buďte připraveni ustoupit od svých plánovaných kroků, pokud ceny vyletí příliš vysoko – příliš daleko od skutečné hodnoty.

Trh, stejně jako neúprosné ručičky času, nakonec svůj běh koriguje a ceny se vrátí zpět na rozumnější, racionálnější úroveň.

Tip 3: Klíčový je dlouhý investiční horizont

Věštec z Omahy je proslulý svým výrokem, že je všechny zakoupené akcie připraven držet ideálně navždy.

Tato záliba v dlouhodobých investicích vychází z hlubokého pochopení faktu, že podniky, stejně jako stromy v přírodě, potřebují dostatek času, správné prostředí a trvalou péči, aby mohly růst, vzkvétat a dosáhnout svého plného potenciálu.

TIP

Investování s dlouhodobou perspektivou vám umožní přečkat bouře krátkodobých výkyvů trhu, aniž byste propadli panice nebo impulzivním rozhodnutím.

Osvojte si tak přístup dlouhodobého investování pečlivým vyhledáváním společností, které stojí na silných základech, pevných a udržitelných obchodních modelech a prokázané odolnosti a inovacích. Důkladně tyto podniky analyzujte, prozkoumejte jejich ekosystémy, vize a potenciál a investujte do těch, kde vidíte příslib vzkvétající budoucnosti.

Jakmile realizujete investice, vaším nejvěrnějším společníkem se stane trpělivost. Dopřejte podnikům čas na vývoj, přizpůsobení a vzestup. Pamatujte, že ani majestátní město Řím nebylo postaveno za den, a stejně tak ani robustní a odolné investiční portfolio.

Tip 4: Diverzifikace není vždy pojistkou

Diverzifikace je termín, který se v investičních kruzích často skloňuje jako bezpečná záchranná síť, která zmírňuje investiční riziko rozložením investic napříč spektrem aktiv.

Warren Buffett však nabízí opačný pohled. Hlásá filozofii koncentrace značných peněz do několika vybraných společností – několika skvostů, kterým důkladně rozumí. To je v ostrém kontrastu s rozprostřením investic do množství aktiv, z nichž by každé chápal jen povrchně.

TIP

Chcete-li tuto zásadu aplikovat, soustřeďte svou energii a zdroje na pečlivě vybranou skupinu aktiv. Měly by to být subjekty, které bez problémů odpovídají vaší znalostní základně – jsou uvnitř vašeho kruhu kompetencí, vašemu chápání dynamiky trhu a harmonizují s vaší tolerancí k riziku.

To zahrnuje proniknutí do podstaty každé potenciální investice, studium jejich obchodních modelů, postavení na trhu a růstového potenciálu.

Přijetí takto koncentrovaného přístupu neznamená jen povrchní pročítání profilů společností, ale komplexní a hluboké zkoumání jejich provozního prostředí, konkurenčních výhod a vizí do budoucna.

Tip 5: Cena je to, co zaplatíte, hodnota je to, co dostanete

Tento poznatek představující je možná jednou z nejvýznamnějších perel z pokladnice investičních znalostí Warrena Buffetta.

Ve zběsilém závodě za hromaděním bohatství se řada investorů ocitá v pasti spletité sítě pohybů cen akcií a často přehlíží vnitřní hodnotu aktiva – základní podstatu, která tvoří jeho skutečnou hodnotu.

TIP

Zvládnutí umění rozeznat vnitřní hodnotu aktiva je cestou do hlubokých sfér základů podnikání. Vyžaduje pečlivé prozkoumání a pochopení jeho výnosů, komplexní analýzu jeho růstových vyhlídek a zhodnocení kvality jeho managementu.

Když se váš investiční kompas zkalibruje směrem k vnitřní hodnotě, vaše investiční rozhodnutí se stanou fundovanějšími a odolnějšími vůči nakažlivým vlnám tržní hysterie. Zároveň vám dají mnohem větší potenciál uspokojivých a dlouhodobě udržitelných výnosů.

Zkrátka se dívejte pod povrchní povahu čísel a hledejte trvalou podstatu skutečné hodnoty. Tímto způsobem ukotvíte své investice na pevné půdě racionality a nadhledu a podaří se vám sestavit investiční portfolio, které obstojí ve zkoušce času a nebude kolísat pod rozmarnými větry tržních trendů a nálad.

Závěr: Chcete-li být úspěšnými investory, pěstujte v sobě vnitřního Buffetta

Nezapomeňte, že probuzení vnitřního Buffetta neznamená kopírovat jeho investiční rozhodnutí, ale přijmout jeho filozofii trpělivosti, disciplíny a přístupu zaměřeného na hodnotu.

Jedná se o formu kultivace investorského myšlení, které se snaží skloubit znalosti s moudrostí, analýzu s trpělivostí a odvahu s opatrností.

Možná že právě teď stojíte na prahu potenciální finanční renesance. Chcete-li investovat aktivně, není lepšího učitele než Věštce z Omahy. Je čas činit informovaná rozhodnutí a pečovat o své investice jako zahradník o své cenné stromky.

Je čas vstoupit do velkého světa investic s rozhodným duchem, bystrou myslí a překypujícím moudrostí obsaženou v Buffettově metodách.

Myslíte-li to s investováním vážně, nechte se na této cestě vést myšlenkami jednoho z největších investorů všech dob.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.