Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy pokořují cenová historická maxima, ideální čas pro nákup? Nebo naopak přijde velký pád?

Akciové trhy stále překonávají nové cenové rekordy. Je proto ideální čas pro vstup do trhu? Nebo je lepší investovat do jiných trhů?

Akciové trhy pokořují cenová historická maxima, ideální čas pro nákup? Nebo naopak přijde velký pád?
Zdroj: depositphotos.com

Přestože americká centrální banka markantně navýšila svůj výhled pro úrokové sazby, akciové trhy stejně pokračují ve zběsilém cenovém růstu. Například technologický index Nasdaq od lokálního minima posílil o více jak 18 %. Za tak krátkou dobu je to neskutečný výkon.

V souvislosti s tím se proto určitě hodně lidí ptá, jestli je právě nyní vhodná doba naskočit do trhu, nebo prostě jenom zase tzv. přikoupit.

Já jsem investor kontrarián, takže má odpověď je jasná. Podle mého názoru je lepší se americkému akciovému trhu spíše vyhnout a zaměřit se na jiné příležitosti – jiné trhy.

Poznámka

Nemyslím to úplně doslova. Na americkém trhu je spousta kvalitních titulů, do kterých lze investovat. Jde o defenzivní nebo specifické sektory. Tím se ovšem už dostáváme do roviny stockpickingu.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Akciový index Nasdaq
Akciový index Nasdaq

Americké akciové trhy jsou drahé

Kontrariánští investoři to nemají nikdy lehké, protože si musí svou tezi vždy racionálně opodstatnit. Proč nejít s davem, když je to tak jednoduché? Odpověď jsem již dávno nalezl v jedné velmi staré knize od sociálního psychologa Gustava le Bona, který tvrdil, že davy nedokážou být racionální.

Jedním běžným argumentem, proč se americkým akciím vyhnout, je, že vlastně nenabízí dostatečně vysoké prémium za rizikovost.

Když investujeme do akcií, chceme mít dostatečně vyšší výnos než je třeba u risk free amerických státních dluhopisů. Jakmile akcie vyšší výnos nepřinášejí, není moc racionální do nich investovat.

Poznámka

Těch formulek, jak kalkulovat ono prémium je vícero. Některé jsou složitější, jako na přiloženém grafu. Některé jsou primitivní. Třeba akciový earnings yield mínus výnos z desetiletého státního dluhopisu. Většinou jsou však všechny blízko nuly.

Zdroj: linkedin.com
Prémium za rizikovost u akcií
Prémium za rizikovost u akcií

Davy investorů nakupují hrstku technologických akcií

Pro aktivní investování je třeba na trzích sledovat různé anomálie, které lze interpretovat jako varovné signály.

Když investor varovné signály ignoruje, není to investor, nýbrž gambler. Akcie a klidně i bitcoin a jiná aktiva, mohou být nástrojem pro seriózní investování, nebo pro casino.

Jednou z takových anomálií je příliš velká preference investovat do hrstky akciových titulů, které jsou něčím specifické (AI). Během technologické bubliny z roku 2000 bylo zase oblíbené investovat do čehokoliv, co mělo v názvu internet.

Nyní se na oplátku davy investorů hrnou do akcií, které jsou tahouny v oblasti umělé inteligence.

Poznámka

Neříkám, že je situace identická s rokem 2000. Tehdy se manicky nakupovaly byznysy, které dokonce neměly ani obrat. Nyní se takové věci nedějí. Ale jisté podobnosti tu jsou.

Zdroj: isabelnet.com
Koncentrace investic v 5 akciových titulech
Koncentrace investic v 5 akciových titulech

Jakmile se investice koncentrují do hrstky akcií, je něco na trhu špatně. Jde o anomálii, která vede k oné indexové iluzi. Když bychom z indexů vytkli ty největší tahouny, jako je NVIDIA, trhy by nebyly ani na ATH.

Pro potvrzení přikládám následující graf, kde máme vizualizaci podílu akcií, které jsou schopny překonávat index S&P 500.

Zde je zkrátka další podobnost s technologickou bublinou z přelomu milénia. Jen velmi malý podíl akciových titulů je nyní výkonnostně schopen překonat index S&P 500. Stejně jako v 98 a 99 roce. Mediánová hodnota je na 49 %.

Zdroj: finbold.com
Podíl akcií, které překonávají index
Podíl akcií, které překonávají index

Není to tak dávno, co jsem v jedné analýze shrnul argumenty Torstena Sloka, podle kterého je v současnosti akciový trh ještě ve více “bublinovém” stavu, než během technologické bubliny.

Samozřejmě na současnou situaci můžeme mít různé pohledy, ale faktem je, že těch varovných signálů je hrozně moc, než abychom je mohli ignorovat.

Spousta lidí, hlavně finančních zprostředkovatelů, tvrdí, že vhodná doba pro investování je vždy. Není to ovšem úplně pravda.

Mnohdy je lepší si počkat. Či zvolit defenzivní cestu pro investování. Nebo se zaměřit na jiné trhy. Třeba Brazílii nebo Čínu. Které mají mnohem větší prostor pro růst.

Poznámka

Vždyť i spořicí účet nese velmi dobrý výnos, kde nepodstupujete žádné investiční riziko. Proč potom volit americké akcie, kde nemáte riziko dostatečně kompenzované?

Závěrem: Americké akcie už nemají kam růst

Když bych to měl shrnout, americké akcie zjednodušeně řečeno nemají kam růst. V americkém trhu mají expozici “všichni”. Obzvláště v technologickém sektoru, který doslova rostl jako z vody, a tudíž investoři nabyli dojmu, že je to tiskárna na peníze.

Trhy se ovšem vyvíjí dle okolního prostředí. Nijak nerozporuji, že AI je nemalým krokem vpřed. Nicméně je nesmysl soustřeďovat svou pozornost pouze sem, když existují i jiné mnohdy lepší investiční příležitosti.

Budoucí výnosy z investic jsou funkcí současné ceny. To znamená, že když nakoupíte za draho, nedočkáte se slušných výnosů. Proto má smysl řešit, zda jsou dané akcie drahé nebo levné. Přestože tento přístup nebyl poslední roky zrovna trendy.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
6

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.