Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Moneta mají úspěšný poslední kvartál a rok – Přichází naděje na dobrou dividendu?

Akcie Moneta mají úspěšný poslední kvartál a rok - Přichází naděje na dobrou dividendu?

Akcie Moneta mají úspěšný poslední kvartál a rok - Přichází naděje na dobrou dividendu?
Zdroj: lidovky.cz

Máme tu novou výsledkovou sezónu českých titulů, kterou začneme s analýzou na akcie Moneta Money Bank. V rámci fundamentální analýzy rozebereme nová hospodářská čísla za poslední kvartál a celý rok 2021. Pak ve stručnosti navážeme technickou analýzou. Ještě předtím si ovšem povíme novinky ohledně dividendy a několik týdnů starou zprávu ohledně dosažení dohody s Air Bank.

Kurz akcie Moneta
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Moneta se spojí s Air Bank

Moneta Money Bank v listopadu oznámila dosažení dohody o spojení se Skupinou Air Bank. Kupní cena bude z 20 % financována z přebytečného kapitálu a z 80 % vydáním nových akcií. Čili se navýší nabídka akcií na trhu, což samozřejmě samo o sobě není pro kurz akcií výhodné. Moneta rozhodla, že úpis akcií bude dvoukolový. První kolo měl být úpis akcií za 82 korun a druhý za 90 korun. Což odpovídalo i listopadové tržní ceně.

Ovšem samotné spojení a úpis nových akcií museli schválit na valné hromadě akcionáři. A ti 20. prosince nakonec vyslovili souhlas s transakcí se skupinou PPF, související s akvizicí skupiny Air Bank a českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. I samotné navýšení kapitálu si schválili.

Moneta vyplácela dividendu

Na valné hromadě akcionáři odsouhlasili i výplatu dividendy ze zisku za rok 2019 a 2020 a datum výplaty bylo 17. ledna 2022. Což je výplata pouze o 3 korunách za akcii. V relativních číslech to odpovídalo nominálnímu výnosu kolem 3 %. Vzhledem k aktuální vysoké inflaci je reálný výnos hluboko v záporu.

A to není vše, protože v současné době je dividendový výnos už téměř stejný jako úrok na spořicím účtu. Jak se změnilo měnové prostředí (sazby šly nahoru), opportunity costs je nyní úplně odlišné. Pro investora nemá logiku, aby šel do rizikové investice, kde je stejný běžný výnos jako na bezrizikovém spořicím účtu nebo státním dluhopisu.

Moneta Money Bank dividendy
Moneta Money Bank dividendy
Zdroj: fio.cz

Z dalšího grafu každopádně vyplývá velmi krátkodobá projekce, která počítá s tím, že v roce 2022 Moneta vyplatí dividendu zhruba 7 korun za akcii. Což by skutečně dávalo smysl, protože rok 2021 byl hospodářsky docela silný.

Hospodářské výsledky Moneta Money Bank

Kvartální výsledky

Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o solidních 9,7 % z 2,113 miliardy korun na 2,318 miliardy korun. Tudíž bylo vyššího výnosu dosaženo díky rychle rostoucím úrokovým sazbám. Česká národní banka totiž zvedla základní úrokové sazby z 0,75 % na prosincových 3,75 %. Výnos z poplatků a provizí zaznamenal meziroční růst o 21 %. Z 482 milionů korun na 583 milionů korun.

Čistý úrokový výnos
Čistý úrokový výnos
Zdroj: Moneta Money Bank

Celkové provozní výnosy vzrostly o 9,4 %. Z 2,744 miliardy korun na 3 miliardy korun. Čistý zisk meziročně vzrostl o téměř 59 %, z 685 milionů korun na 1,087 miliardy korun. Provozní náklady meziročně klesly o 2,4 %. Z 1,461 miliardy korun na 1,426 miliardy korun. Což se dá považovat za velký úspěch, neboť inflační tlaky během minulého roku velmi rychle sílily. Náklady na riziko činily 242 milionů korun.

Provozní náklady
Provozní náklady
Zdroj: Moneta Money Bank

Výsledky za rok 2021

Čistý výnos z úroků je za celý rok 2021 8,6 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků provizí dosahoval 2,05 miliardy korun. Ostatní výnosy jsou 509 milionů korun. Celkové provozní výnosy jsou 11,168 miliardy korun. Celkové provozní náklady byly 5,53 miliardy korun a náklady na riziko 695 milionů korun, takže čistý zisk dosahoval téměř 4 miliardy korun. Což je meziročně zlepšení o více jak 50 %. Proto i dává smysl, aby se investoři za rok 2021 dočkali dividendy kolem těch 7 korun za akcii.

Technická analýza akcie Moneta Money Bank

Kurz akcie Moneta Money Bank se od března 2020 po konec roku 2021 vzrostl o zhruba 100 %. Což je velmi solidní výkon, díky čemuž Moneta jako akciový titul patří mezi ty skutečně silné v tuzemsku. Z technické hlediska je pro trh rozhodně pozitivní, že se povedlo překonat S/R level 86 korun. Momentálně je cena zhruba 94 korun a konsoliduje nad S/R levelem 90 korun.

Týdenní graf akcie Moneta
Týdenní graf akcie Moneta
Zdroj: lynxbroker.cz

Dle té struktury trhu z posledních téměř dvou let víme, že jsou nakupující hodně silní. Tržní vývoj je je víceméně zdravý a občas samozřejmě dochází k menším korekcím. S nadsázkou se dá říct, že od toho března 2020 jde kurz jenom nahoru. Když se ale podíváme na indikátor RSI, můžeme vypozorovat, že ta pozitivní setrvačnost začíná slábnout. Což poznáme dle toho, že jednak se nedaří držet nad hraničními 70 body a jednak jsou vrcholy křivky indikátoru na stejné úrovni.

Jak tuto akcií vidí analytik XTB Jiří Tyleček? Na náš dotaz uvedl následující: "Hospodářské výsledky Monety za Q4 skončily nad tržním konsensem i odhadem analytiků. K pozitivním číslům pomohly lepší výnosy a nižší náklady na riziko. Banka překonala i své celoroční cíle. Celkové výnosy za rok 2021 dosáhly na 11,2 mld. a čistý zisk vyskočil na 4 mld. korun. Akcie banky Moneta jsou ve srovnání s vývojem akcií dalších velkých bank obchodovaných v Česku v posledním roce nejnižší -Vzrostly pouze o 20 %. Zatímco akcie Komerční banky přidaly více než 40 % a cena akcií Erste Group vzrostla o polovinu."

Závěrem

Akcie Moneta Money Bank jsou rozhodně velmi silným titulem. Díky dobrému hospodářskému výsledku je navíc hodně pravděpodobné, že se investoři dočkají mnohem větší dividendy za rok 2021. Technicky je trh poslední dva roky hodně silný, ale jde z toho znát, že pozitivní momentum začíná ztrácet. Z čehož může vzejít nějaká komplexnější korekce. Mimo jiné se brzy může negativně projevit fakt, že základní sazby jsou v tuzemsku už 4,5 %.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo