Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Komerční Banka – úspěšný rok a slušná dividenda, ale z pohledu běžného výnosu postrádá smysl

Akcie Komerční Banka – úspěšný rok a slušná dividenda, ale z pohledu běžného výnosu postrádá smysl
Zdroj: ihned.cz

V rámci nové výsledkové sezóny českých titulů budeme pokračovat s analýzou na akcie Komerční Banka (KB). Rozebereme si nová hospodářská čísla za poslední kvartál a celý rok 2021. Následně si zpracujeme základní technickou analýzu cenového grafu. Ještě předtím si ovšem povíme novinky ohledně budoucí dividendy.

Návrh dividendy

Komerční Banka, stejně jako ostatní komerční banky, čelila ze strany České národní banky restrikcím ohledně výplat dividend. Jednoduše řečeno se žádná dividenda nevyplácela. Díky tomu Komerční Banka tvořila kapitálové přebytky, což byl i cíl tuzemské centrální banky. Chtěli tím dosáhnout větší stability v bankovním systému – asi na základě zkušeností z americké finanční krize roku 2008, která se k nám přelila jako recese.

Díky dřívější tvorbě kapitálových přebytků nebude dividenda za rok 2021 vůbec nízká. Ovšem nebude ani zrovna největší, protože na přelomu 2019/2020 bankovní sektor generoval méně zisku. Banka tedy navrhuje z výsledku roku 2021 vyplatit dividendu ve výši 43,80 korun na akcii před zdaněním. Což bylo oznámeno při prezentaci hospodářských výsledků za rok 2021. Celkový objem této dividendy má dosáhnout až 8,3 miliardy korun.

Zdroj: kb.cz
Dividendová historie
Dividendová historie

Musím ještě upozornit, že trochu spěšně byla vyplacená částečná dividenda ke konci roku 2021 ve výši 23,86 korun na akcii. Čili kromě těch 43,8 korun je možné, že akcionáři dostanou o dost více – ten nevyplacený zbytek.

Poznámka

Vedení banky navrhne výplatu dividendy na dubnové valné hromadě.

Čili zatím není nic jistého, ale spíše se dá předpokládat, že návrh bez problému projde. K výplatám ovšem dojde až někdy během druhé poloviny letošního roku. Dividendová politika je nastavena na výplatu 65 % čistého zisku. Zbytek si banka ponechává.

V každém případě těch 43,8 korun na akcii znamená dividendový výnos zhruba 4,5 %. V kontextu dividendových akcií je to hezké číslo, ale dnes vám dají například státní protiinflační dluhopisy mnohem větší úrokový výnos. Jak často poslední dobou opakuji, dividendové akcie do jisté míry postrádají za současných tržních cen smysl, kdy jde i ze státních dluhopisů větší výnos.

Hospodářské výsledky

Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o horentních 22,6 %. V absolutní hodnotě z 5,261 miliardy korun na 6,448 miliardy korun. Mezikvartálně výnosy vzrostly o 19,6 %. Vyšší výnos je důsledek rostoucích úrokových sazeb, které v roce 2021 rostly velmi rychle. Česká národní banka sazbu zvedla hned několikrát, celkově z 0,75 % na 3,75 %. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby porostou ještě minimálně první kvartál roku 2022, můžeme očekávat rychle rostoucí výnosy.

Zdroj: kb.cz
Výnosy za jednotlivé kvartály
Výnosy za jednotlivé kvartály

Čistý výnos z poplatků a provizí zaznamenal meziroční růst 14,4 %. Bylo dosaženo 1,544 miliardy korun. Největší podíl na výsledku mají poplatky ze specializovaných finančních služeb a poplatky z tzv. cross-sellingu. Celkové provozní výnosy jsou tedy 8, 719 miliardy korun. Meziročně je to růst o 19,1 %.

Zdroj: kb.cz
Zisk, výnosy a náklady ze jednotlivé kvartály
Zisk, výnosy a náklady ze jednotlivé kvartály

Celkové provozní náklady meziročně vzrostly o 5,1 % na 3,745 miliardy korun. Výraznější růst v nákladech byl zapříčiněn růstem mezd. Náklady na riziko i nadále klesají. Za poslední kvartál roku 2021 dosahovaly zanedbatelných 12 milionů korun. Vzhledem k tomu, že za poslední kvartál roku 2020 činí náklady na riziko 1,17 miliardy korun, meziroční pokles je více jak 99 %. Díky tomu mohl čistý zisk meziročně povyrůst o 101 % na 4,169 miliardy korun. Mezikvartálně vzrostl o 21,5 %.

Výnosy za celý rok 2021 meziročně vzrostly o slušných 5,7 % na 31,3 miliardy korun. Zatímco celkové provozní náklady vzrostly pouze velmi zanedbatelně o 0,7 % na 15,1 miliard korun. Náklady na riziko za celý rok dosahovaly 0,7 miliardy korun, což implikuje meziroční snížení o 84 %. Čistý zisk za rok 2021 meziročně stoupl o 56 % na 12,7 miliardy korun.

Technická analýza akcie Komerční Banka (KB)

Akcie Komerční Banky vzrostly od svého tržního minima z října 2020 k počátku února 2022 o zhruba 110 %. Což je pro dividendové akcie velmi dobrý výsledek. Dividendové tituly jsou totiž primárně o tom běžném výnosu, nikoliv o kapitálovém. Co se týče struktury trhu, kurz stabilně drží trend, který je reprezentován expanzivní trendovou diagonálou. Kurzu se daří překonávat jednotlivé S/R levely a následně je využívá jako odrazový můstek pro další postup nahoru.

Zdroj: lynxbroker.cz
Týdenní graf akcie Komerční Banka
Týdenní graf akcie Komerční Banka

Trhu se podařilo překonat mnoho rezistencí, díky čemuž chybí jen velmi málo na to, aby se tržní cena stabilně pohybovala ve čtyřciferných číslech. K tomu je nutné ještě překonat S/R level 1 005 korun. Trh se před několika dny pokusil o průraz, ale pokus sám o sobě příliš nevyšel. Leč kurz se moc nestáhl. Okamžitě nastala reakce na supportu 960 korun. Tudíž mají nakupující zase snahu cenu šponovat výše.

Na základě indikátoru RSI můžeme už ale konstatovat, že trhu dochází pára. Máme na indikátoru už trojnásobnou medvědí divergenci, což bychom určitě neměli ignorovat. Trh od svého tržního minima na cenách 462 korun neměl žádnou komplexnější korekci. Kurz jde téměř soustavně jenom nahoru (s krátkými přestávkami).

Závěrem

Komerční Banka rozhodně zaznamenala velmi úspěšný rok 2021. Především díky tomu, že náklady na riziko extrémně rychle klesaly a zároveň Česká národní banka dramaticky zvedala základní úrokové sazby. Dividenda je též slušná, ale jak už jsem říkal, v kontextu celého finančního trhu je to pořád málo. Pokud státní a podnikové dluhopisy nesou mnohem více, jaký má smysl nakupovat dividendové akcie? Aby konkrétně akcie Komerční Banky byly schopny konkurovat dluhopisům, musela by cena titulu klesnout asi o 50 %, nebo zvýšit dividendy o 100 %.

Líbil se vám tento článek?
14
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.