Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Intel jsou fundamentálně skvělý titul, společnost technologicky dohání konkurenci

Akcie Intel jsou fundamentálně skvělý titul, společnost technologicky dohání konkurenci
Zdroj: depositpohotos.com

Akcie Intel čelí už relativně dlouhé stagnaci trhu, což bývá přičítáno na vrub právě silné konkurenci ze strany AMD. I navzdory tomu, že se Intelu poslední roky ekonomicky daří, trh s jeho akciemi se nikam příliš neposouvá. I přestože trhy stále pociťují důsledky fenoménu s nedostatkem čipů.

Intel každopádně čerstvě představil několik technických novinek, které mohou leccos změnit, co se týče jejich konkurenčního boje. Mimo jiné je očekávání ohledně výnosů z prodeje čipů i na příští roky velmi solidní. Vše si uvedeme a následně se podíváme v rámci fundamentální analýzy na hospodářská čísla. Nezapomeneme ani na technickou analýzu cenového grafu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Intel! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Inženýři Intelu vyvinuli dosud nejvýkonnější procesor

Letošní CES (Consumer Electronics Show) odstartoval Intel, který jako první z velkých společností představil své nové produkty. Na této konferenci Intel představil vůbec nejrychlejší mobilní procesor 12. generace – i9-12900HK. Zmíněný procesor je právě určený pro nejlepší možný herní zážitek. Intel Core i9-12900HK je 14jádrový procesor, který má 8 efektivních jader a 6 výkonných jader.

Čili se jedná produkt určený primárně pro gaming. Nová 12. mobilní řada těchto procesorů má být až o 40 % výkonnější než ta předešlá (i9-11980HK). Ovšem i desktopové procesory by měly svým výkonem vynikat.

Zdroj: Intel.com
Porovnání výkonu čipů
Porovnání výkonu čipů

Intel na konferenci své produkty nepřekvapivě porovnává s procesory svého největšího konkurenta AMD. Respektive zde došlo k porovnání výkonu 11. řady procesorů Intelu, které mají být v prodeji již první kvartál letošního roku. Porovnání ovšem probíhalo s poslední řadou Ryzen, která bude za chvíli logicky nahrazenou novou řadou. Intel tím tudíž ukázal, že je schopen držet krok. Respektive se s AMD předhání.

I přesto je ale AMD o krok napřed, protože brzy vydá nové procesory, Intel je za pár měsíců zase dožene a takhle to jde doposud pořád dokola. Což je samozřejmě z vývojového hlediska super, protože to stimuluje konkurenční prostředí, ze kterého čerpají nejvíce spotřebitelé. Navíc můžeme kladně hodnotit fakt, že se Intel probral. Je totiž neoddiskutovatelné, že zaspali dobu a nyní pouze dohání resty.

Nejsem sice velkým fandou hraní her, ale víceméně vnímám, že spotřebitelé v posledních letech mnohem více preferují čipy Ryzen. Hlavně u herních sestav to jde vidět. Sám mám první řadu Ryzen ve stolním počítači a i po těch letech na tom vše funguje perfektně. Dříve něco nemyslitelného. Intel je v každém případě velká struktura, mnohem větší než AMD. Proto bych si dovolil tvrdit, že se z nich časem zase stane číslo jedna na trhu.

Společnost Intel ještě představila čipy dceřiné společnosti Mobileye určené pro autonomní řízení vozidel, které se mají vyrábět od roku 2023. Intel koupil Mobileye v roce 2017, což byla právě snaha dostat se na tento specifický trh. Co se týče autonomního řízení, očekávání do budoucna jsou vskutku nemalé. Bude se jednat o velký trh a Intel chce rozhodně kus koláče pro sebe. Mobileye má mít dokonce v roce 2022 své IPO. Čili se jejich akcie stanou veřejně obchodovatelné.

Výnosy z prodeje čipů by měly stoupat i následující roky

Výnosy z prodeje čipů by v roce 2022 měly dosáhnout půl bilionu USD. Bude se jednat o vůbec nejlepší výsledek v historii. Očekávání ohledně rostoucích budoucích výnosů jsou tudíž obrovská. Poptávka po čipech je silná a je jich nedostatek, takže se investuje hodně kapitálu do rozšíření výroby.

Osobně jsem hrozně zvědavý, jak to s očekáváním dopadne. Jsou totiž hrozně optimistická a pokud se nenaplní, může z toho vzejít velký problém. Respektive, když se ukáže, že jsou nesmyslná a přijde rozčarování, na akciích producentů čipů se to přirozeně projeví.

Zdroj: finance.yahoo.com
Výnosy z prodeje čipů.
Výnosy z prodeje čipů

Jak vyplývá z přiloženého grafu, meziroční růst výnosů byl v rámci čipového odvětví vskutku silný. A pokud v odvětví porostou výnosy i v roce 2022, bude to za posledních několik dekád vůbec poprvé, co výnosy stoupaly tři roky po sobě. Odhady jsou dokonce natolik optimistické, že výnosy mají jít meziročně nahoru až do roku 2025. Čili jde o růst, který má trvat až šest let v řadě.

Nedokážu posoudit, jak moc jsou tyto odhady reálné. Čím větší extrapolace dat, tím větší chybovost. Jsem proto velmi skeptický k tomu, že výnosy porostou tak dlouho. Je ale pravda, že odhady se opírají o jisté reálie. Čipy jsou čím dál více rozšířené v autech, domácích spotřebičích, hodinkách, jsou už dokonce i v oděvech. Spotřebitelé čipy tedy dostávají ještě za “tepla” z výrobních linek.

Fundamentální analýza akcie Intel

Hospodářské výsledky za třetí kvartál roku 2021 byly z pohledu výnosů takový standard. Respektive posledních sedm čtvrtletí je běžné, že Intel má obrat v rozmezí 19 – 20 miliard USD. Vyjma prvního kvartálu letošního roku, kdy výnosy činily 18,33 miliardy USD. Za poslední kvartál Intel zaznamenal výnos o 19,19 miliardách USD.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnosy ze jednotlivé kvartály
Zisk a výnosy ze jednotlivé kvartály

Čistý zisk ale dosahoval rekordních 6,82 miliardy USD. Mezikvartálně je to navýšení o téměř 35 %. Předešlé kvartály tak solidní nebyly. Mimochodem v dlouhodobějším kontextu má Intel šanci ziskovostí překonat roky 2018 – 2020. Všechny tři roky dosahoval roční zisk kolem 21 miliard USD. Pokud se poslední kvartál v roce 2021 vyvede alespoň stejným způsobem jako ten třetí, bude to historický rekord. K vydání výsledků za poslední kvartál 2021 by mělo dojít 26. 1. 2022.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnosy ze jednotlivé roky
Zisk a výnosy ze jednotlivé roky

Velmi solidního zisku bylo za poslední kvartál dosaženo díky výborným maržím. Hrubá marže dělala 56 %. Provozní marže 27,45 %. A čistá zisková marže 35,55 %. Až na tu provozní marži jde o nejlepší výsledek za předešlé kvartály. I přes rostoucí náklady díky inflaci byla čistá ziskovost mnohem lepší.

Provozní výnosy dosahují 5,27 miliardy USD, což je mezikvartálně zhoršení o 10,57 %. Předešlé kvartály byl o něco lepší. EBITDA klesla o 5,65 % na 8,23 miliardy USD. Volné cash flow je za třetí čtvrtletí 5,46 miliardy USD. Cash flow je primárně tvořeno ziskem, ale významně se na něm podílí i odpisy.

Zisk na akcii (EPS) je 1,67 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje 10,52 bodů. Jedná se o dost nízké číslo, na které určitě nejsme v dnešní době zvyklí. Obzvlášť u velké technologické firmy, která generuje takový zisk. Pro úplnost uvádím, že konzervativní rozmezí hodnot má horní hranici zhruba 15-19 bodů. Může se tak jednat o velmi zajímavě naceněnou akcii. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pěkných 25,63 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 17,86 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,74 bodů. Tuzemská odborná literatura říká, že cokoliv nad 1 bodem je v podstatě přijatelné. Podnik je pak schopen se vyrovnat se svými závazky okamžitě, aniž by prodával cokoliv ze svého majetku. Neplatí ale tvrzení, že čím vyšší poměr, tím lépe. Hotovost nenese žádný výnos. A likvidní aktiva spíše nízký výnos.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na 2,07 bodech. Druhý uvedený ukazatel by se měl nejlépe pohybovat nad 2 body. Rozdíl mezi oba ukazateli je totiž v tom, že pohotová likvidita kalkuluje pouze s velmi likvidními aktivy. Mezi to patří hotovost a krátkodobé investice. Zatímco ukazatel běžné likvidity počítá se všemi aktivy. Proto by měl být taky poměr vyšší.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,24 bodů. Dlouhodobý dluh vůči celkovému kapitálu je 0,45 bodů. Oba uvedené poměry jsou hodně dobré.

Technická analýza akcie Intel

Technicky je graf bohužel pořád takový nemastný, neslaný. Víceméně už dva roky se trh totiž nikam po technické stránce neposunul. Respektive od vrcholu z počátku ledna 2020, který je na ceně 69,29 USD. Leč volatilita trhu je pořád vskutku vysoká. Pohyby o desítky % během pár týdnů jsou tu docela normální.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Intel
Denní graf akcie Intel

Zas na druhou stranu lze ocenit fakt, že jsou tu pěkně stanovené S/R levely. Úroveň 43 USD totiž funguje skvěle, neboť zde bylo mnoho pěkných odrazů. Pokud se sem cena zase někdy vrátí, lze proto teoreticky počítat s další úspěšnou obranou supportu a tudíž také s obratem kurzu.

Trh ještě relativně nedávno směřoval k tomu, že řečený support otestuje, ale nakonec se povedl odraz v blízkosti 50 USD, kde je i point of control objemového profilu. Momentálně cena míří vstříc S/R hladině 58 USD. Jestli se povede průlom, stačí ještě překonat 68 USD. Dávalo by smysl zaplnit gap, který se nachází kolem 61 USD.

My víme, že se v cenovém rozmezí 43 – 58 USD tvoří na objemovém profilu obrovský cluster. Jakmile jednou dojde k průlomu, bude to mít na následný cenový vývoj velký vliv.

Závěrem

Mně se z hospodářského hlediska akcie Intel hrozně líbí. Díky absenci toho největšího rally, které se na technologickém sektoru na přelomu 2020/2021 odehrálo, je ukazatel P/E přívětivě nízký. Čili titul není vůbec drahý. Intel sice technologicky na několik let zaspal, ale návrat na výsluní je již blízko. Technika trhu je vskutku nezajímavá, protože se cena dva roky pouze “plácá” mezi řečenými hladinami. Ale to může v dohledné době skončit.

Líbil se vám tento článek?
18
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.