Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Berkshire Hathaway Warrena Buffetta propadly o 99,9 %! NYSE zastavila obchodování

V pondělí zažila Newyorská burza cenných papírů zažila nebývalý chaos a musela pro vysokou volatilitu pozastavit obchodování zhruba 40 akcií.

Publikováno
Akcie Berkshire Hathaway Warrena Buffetta propadly o 99,9 %! NYSE zastavila obchodování
Zdroj: depositphotos.com

Technická závada na newyorské burze (NYSE) způsobila v pondělí ráno rozsáhlý chaos. Pod jejím vlivem se zobrazovaly nesprávné ceny akcií a burza přistoupila k pozastavení obchodování z důvodu vysoké volatility u několika významných akcií.

Nejvýraznější dopad byl zaznamenán u akcií společnosti Berkshire Hathaway A, legendárního Věštce z Omahy Warrena Buffetta, které vypadaly, že se propadly o 99,9 % a před vynuceným zastavením obchodování se obchodovaly za drasticky sníženou cenu 185,10 USD za akcii.

Co se na burze stalo

Mluvčí newyorské burzy přičítal přerušení technickému problému týkajícímu se celoplošných cenových pásem zveřejňovaných zpracovatelem informací o cenných papírech Consolidated Tape Association (CTA).

Tato cenová pásma mají zabránit nadměrné volatilitě nebo extrémním pohybům cen akcií. Problém, pravděpodobně související s novou verzí softwaru, však vyvolal pravý opak.

Závada způsobila zastavení obchodování “limit-up/limit-down” u 40 titulů kótovaných na burzách skupiny NYSE, včetně významných akcií, jako jsou Chipotle, Abbott Laboratories, Barrick Gold, GameStop, AMC a Bank of Montreal.

Technický problém byl vyřešen krátce před polednem newyorského času a obchodování s dotčenými akciemi bylo obnoveno kolem 17:35 SEČ.

Tento incident následuje po jiném nedávném technickém problému na newyorské burze, kdy na zhruba hodinu zmizely živé výpočty pro indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average.

Dopad na akcie a řešení

Akcie Berkshire Hathaway třídy A, které předchozí pátek uzavřely na hodnotě 627 400 USD, po zdánlivém propadu ke 185 USD znovu otevřely na hodnotě 648 000 USD a den uzavřely na hodnotě 631 110 USD.

Chyba ceny Berkshire Hathaway třídy A

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Naproti tomu akcie Berkshire Hathaway třídy B, jejichž cena je 1 500krát menší, než cena akcie třídy A, zaznamenaly minimální dopad a během závady vykázaly pokles pouze o 1,1 %.

Před zastavením obchodování se uskutečnilo několik obchodů za chybně nízkou cenu. Newyorská burza oznámila, že u společnosti Berkshire Hathaway zruší obchody uzavřené za cenu 603 718,30 USD nebo nižší.

Cílem tohoto rozhodnutí je napravit dopady závady a ochránit obchodníky před následky chybných obchodů.

NYSE vydala podobná oznámení o zrušení obchodů pro nejméně 12 dalších akcií, kterých se závada týkala, včetně Chipotle a dluhopisového burzovně obchodovaného fondu (ETF) Pimco.

Akcie společnosti Chipotle byly dočasně zastaveny pro volatilitu přibližně 14 minut po otevření trhu, a to i přes relativně mírný pokles o 1,2 %.

Aktuální vývoj cen akcií Chipotle

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CMG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

NYSE umožňuje obchodníkům označit “zjevně chybné” obchody a v případě potřeby požádat o kompenzaci. Tato politika je ve světle pondělních událostí obzvláště důležitá.

Nedávno burza navíc zavedla do praxe nové pravidlo Komise pro cenné papíry (SEC). Toto pravidlo vyžaduje vypořádání akcií během jednoho obchodního dne, čímž se doba mezi obchodem a vypořádáním zkrátila ze dvou dnů na jeden den.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.