Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Varování pro svět - Čínská ekonomika má problémy

Varování pro svět - Čínská ekonomika má problémy

Varování pro svět - Čínská ekonomika má problémy
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na aktuální ekonomické problémy v Číně. Jelikož se jedná o 2. největší ekonomiku, tyto čínské problémy ovlivní ekonomiky států po celém světě.

Nulová tolerance vůči šíření koronaviru a hypoteční krize způsobila zpomalení čínské ekonomiky. Ještě na začátku roku investiční banka Nomura předpokládala letošní růst ekonomiky o 4,3 % HDP. Nyní Světová banka hovoří o růstu kolem 2,8 %. Propadá se i jüan a roste nezaměstnanost.

Světová banka uvádí, že výsledek výkonu čínské ekonomiky bude poprvé za více než 30 let horší než u ostatních států v Asii a Tichomoří. Očekává růst Číny o 2,8 % HDP, zatímco u dalších zemí v regionu v průměru o 5,3 %. Ovšem některé prognózy jsou ale daleko skeptičtější a mluví o tom, že růst Číny by mohl být dokonce i 0 %.

Jüan oslabuje

Na grafu níže můžete vidět, že čínská měna oslabuje vůči dolaru. Čínský jüan směřuje k nejhoršímu výsledku za poslední dekádu. V půli října překonal psychologickou hranici 7 jüanů za americký dolar. Kurz jüanu sice ovlivňuje čínská vláda a slabší měna samozřejmě může pomoci vývozu, může ho podpořit. Příliš rychlé znehodnocení měny si ale vláda nepřeje.

USD/CNY
USD/CNY
Zdroj: google.com

Politika nulové tolerance vůči covidu

Dalším problémem je růst nezaměstnanosti, a to hlavně mezi mladými lidmi. Ve věkové kategorii šestnáct až čtyřiadvacet let je skoro 20 % Číňanů bez práce. Příčinou jsou zejména tvrdé lockdowny mnohdy i celých čtvrtí. Velká výrobní centra jako Šanghaj nebo Šen-čen kvůli nim musí omezovat výrobu. Omezení poškozují také dodavatelské řetězce. V krátkém horizontu se navíc politika nulové tolerance spíše nezmění.  

Krize na trhu s nemovitostmi

Bublina na nemovitostním trhu praskla. Firmy si půjčily peníze a zkrachovaly. Nedokázaly stavět v mnoha městech zejména střední a menší velikosti. V celé Číně stojí desítky nedostavěných projektů a lidé za ně odmítají splácet hypotéky. Číňané proto ztrácí chuť investovat do bydlení další peníze a více šetří.

Světlo na konci tunelu je v nedohlednu

Dalším problémem bylo letos extrémní sucho, jehož příčinou je globální oteplování. Tento jev se bude pravděpodobně opakovat také v dalších letech. 

Ekonomika Číny trpí zejména státní regulací velkých soukromých technologických firem, které byly dlouhou dobu páteří čínské ekonomiky. Tím dochází k odlivu investorů resp. kapitálu ze země. Obchodní válka s USA také je pro ekonomiku velice negativní zprávou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo