Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Air Bank konečně spustila platební službu “Cvak”. Přináší revoluci v platebním styku

Air Bank konečně spustila inovativní platební službu "Cvak", která usnadní malým podnikům v ČR bezhotovostní transakce. Chystají se přidat další banky!

Air Bank konečně spustila platební službu “Cvak”. Přináší revoluci v platebním styku
Zdroj: airbank.cz

Před nějakou dobou banka Air Bank představila průkopnickou platební službu “Cvak” určenou pro drobné obchodníky a poskytovatele služeb v České republice. Tato inovativní služba doslova představuje revoluci v bezhotovostním platebním styku pro malé podniky.

Nejen, že nabídne cenově dostupnější a technicky zjednodušenou alternativu k tradičním platebním terminálům, ale také umožní placení pouhým přiložením telefonu i tam, kde bylo doposud možné platit pouze hotovostí. K Air Bank se v následujícím čtvrtletí plánují přidat další tři banky, konkrétně Fio banka, mBank a Moneta.

Jak služba “Cvak” funguje?

Tato pro obchodníky ekonomicky výhodná a jednodušší varianta využívá k bezhotovostnímu placení okamžité platby, což je metoda, kterou uplatňují některé zahraniční firmy. Pro provedení transakce Cvak vyžaduje pouze chytrý telefon a platební kartu.

Jedná se o univerzální platební řešení, které funguje nezávisle na bance zákazníka nebo obchodníka. Jiří Suchý, ředitel produktů a inovací Air Bank, zdůraznil, že “Cvak” představuje doslova světový unikát, kdy jednotná platforma kombinuje platby z účtu na účet (A2A – account to account) s platbami prováděnými pomocí digitalizované platební karty.

Pro využití služby si obchodníci musí stáhnout stejnojmennou mobilní aplikaci, která je propojena s jejich podnikatelským bankovním účtem, a to v jakékoliv bance. Kromě toho je obchodníkovi do tří až pěti dnů zaslána fyzická karta NFC (Near Field Communication), která slouží jako platební terminál.

Pozoruhodné je, že karta NFC nevyžaduje připojení k elektřině, samostatný přístup k internetu, odbornou instalaci ani servis v případě poruchy.

Proces platby prostřednictvím “Cvak” je bezproblémový: obchodníci zadají požadovanou částku do aplikace, zákazníci jednoduše přiloží svůj mobilní telefon k NFC kartě, potvrdí částku a transakce je dokončena. Finanční prostředky jsou navíc převedeny na účet obchodníka do druhého pracovního dne ráno.

Jaký je poplatek za transakci?

Poplatek platí pouze obchodník, na nějž se vztahuje jediný transparentní poplatek ve výši 0,8 % za transakci. Například za transakci ve výši 500 korun zaplatí obchodník čtyři koruny.

Zajímavé je, že v době, kdy služba není využívána, nejsou účtovány žádné další poplatky ani pevné měsíční poplatky. To je výhoda oproti poskytovatelům platebních terminálů, kteří obvykle chtějí jak určité procento z transakce, tak i pevný měsíční paušál.

Jakým způsobem mohou zákazníci platit?

Zákazníci mají dvě pohodlné možnosti platby: ti, kteří mají aplikaci mobilního bankovnictví banky aktivně podporující “Cvak”, mohou platby provádět jako transakce A2A, zatímco ostatní mohou využít Google Pay nebo Apple Pay. Prostřednictvím aplikace Cvak tak mohou platit klienti všech bank.

Pro bezproblémové fungování musí mít zákazníci zapnutou funkci NFC, připojení k internetu, odemčený telefon, NEOTEVŘENOU peněženku Google a zdigitalizovanou kartu v Google Pay nebo Apple Pay, případně aplikaci mobilního bankovnictví zapojené banky.

Postupně se začnou přidávat i větší obchodníci

Air Bank již získala zájem několika stovek obchodníků, kteří v prosinci vyplnili webový formulář, a další obchodníci se mohou registrovat prostřednictvím speciální webové stránky.

Celkové náklady na vývoj sice nebyly zveřejněny, ale hlavním cílem Air Bank je spíše transformace trhu než výhradně generování vysokých zisků z této služby. Jiří Suchý poznamenal, že k pokrytí nákladů na vývoj by bylo třeba, aby službu přijalo několik set tisíc obchodníků.

Služba “Cvak”, původně přizpůsobená pro drobné podnikatele, kteří provádějí osobní prodej, se bude přizpůsobovat i obchodníkům s větším počtem zaměstnanců nebo s více provozovnami.

Air Bank plánuje aplikaci, která zatím není ke stažení v oficiálních obchodech Google a Apple, postupně zpřístupňovat, aby byla od počátku zajištěna komplexní podpora pro všechny uživatele. Zatím je registrace možná na cvak.cz.

Další vývoj a plány

Další banky, včetně Fio banky, mBank a Moneta Money Bank, jsou připraveny se k této iniciativě připojit v průběhu roku, pravděpodobně během prvního čtvrtletí. Probíhají jednání o zapojení dalších bank, přičemž některé z nich zvažují, že v budoucnu vytvoří společný podnik.

Největší banky, které jsou zároveň hlavními provozovateli platebních terminálů, však uvažují o celobankovním řešení pod záštitou České bankovní asociace, podobně jako nedávno spuštěné platby na kontakt (mobilní číslo).

Poznámka

Air Bank svým “Cvakem” nezpochybňuje terminály, ale spíše se snažit doplnit možnosti přijímání bezhotovostních plateb. Při dalším vývoji chce také spolupracovat s ostatními hráči na trhu.

Podle studie společnosti McKinsey patří vysoké náklady na terminály, složité poplatky a obtížná instalace mezi hlavní důvody, proč obchodníci nenabízejí možnost bezhotovostních plateb.

“Cvak” může být právě tím řešením, které malé podniky očekávaly, protože nabízí jednoduchý a nákladově efektivní způsob, jak přijímat bezhotovostní platby. Navíc tak potenciálně chrání malé obchodníky před ztrátou zisků.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.