Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Air bank přináší do ČR inovaci v bezhotovostním placení! Zaplatíte i bez platebního terminálu

Publikováno
Air bank přináší do ČR inovaci v bezhotovostním placení! Zaplatíte i bez platebního terminálu
Zdroj: freepik.com

Air Bank chystá revoluci v bezhotovostním placení v České republice. Na začátku příštího roku plánuje veřejnosti představit nové bezhotovostní platební řešení Cvak, které umožňuje obchodníkům přijímat platby bez tradičních platebních terminálů.

Tato pro obchodníky cenově výhodná a jednodušší varianta využívá k bezhotovostnímu placení okamžité platby, což je metoda, kterou již používají některé zahraniční společnosti. Cvak vyžaduje k provedení transakce pouze chytrý telefon a platební kartu.

Tam, kde není platební terminál, útratu “zacvakáte” jen mobilem a kartou.

Jak Cvak funguje? Účet můžete mít u jakékoliv banky

Platební řešení Cvak je navrženo tak, aby fungovalo s účty jakékoli tuzemské banky – i těch, které nemají zavedené okamžité platby. Pokud tedy vy, nebo obchodník, nemáte účet zrovna u Air Bank, ničemu to nevadí. I z toho důvodu banka vytvořila jedinečný branding, který revoluční metodu odlišuje od stávající identity banky.

Název “Cvak” odráží podstatu jednoduchosti plateb a evokuje český slangový výraz pro provedení platby, “zacvakat”.

“Slogan ‚Platba tak jednoduchá, jak zní‘ tuto jednoduchost jen potvrzuje,” říká Oldřich Dostál, marketingový ředitel Air Bank. Logo, inspirované symbolem bezkontaktní platby, obsahuje prvek závorky představující zvuk ve vizuální podobě. Značka se od samotné banky odlišuje i vizuálně a používá jiné barvy – fialovou, tmavě modrou a bílou.

Air Bank pracuje na Cvak od ledna 2023 a v srpnu provedla pilotní test. Jejím cílem bylo spustit službu do konce roku, ale teprve nyní představila její název a logo. “Technické a cenové podrobnosti sdělíme na začátku roku 2024,” informuje Jana Pokorná, tisková mluvčí banky.

Registrace obchodníků již probíhá

Obchodníci se mohou do projektu registrovat od začátku prvního prosincového týdne na webu Cvak.cz. Jejich údaje budou zatím použity pro zpětné informování obchodníků, že je tento způsob placení již v provozu. Banka předpokládá, že ke spuštění ostrého provozu dojde do konce ledna nebo nejpozději 29. února 2024.

“Jak jsme zmínili, služba bude od spuštění dostupná pro klienty všech tuzemských bank, tedy i pro ty, jejichž banky nemají podporu okamžitých plateb. Odezva na trhu je pozitivní, zájem projevili různí obchodníci i další banky,” poznamenává Jiří Suchý z Air Bank. Takto široká podpora by mohla urychlit rozšíření tohoto řešení, a navíc mít významný ekonomický přínos pro všechny uživatele.

Až 22 % Čechů s sebou nenosí hotovost

Michal Strcula, generální ředitel Air Bank, uvádí: “Naším cílem je změnit bankovní trh tím, že nabídneme univerzální platební řešení.” Vytvořením nezávislé značky a vizuální identity banka dává jasně najevo, že se k projektu mohou připojit i další aktéři trhu.

Strcula upřesňuje, že cílem není konkurovat platebním terminálům, ale naopak zaplnit místa, kde je možné platit jen hotovostí, a vyřešit tak nedostatek možností bezhotovostních plateb. Cvak má zkrátka rozšířit stávající bezhotovostní platební možnosti.

Průzkum agentury Ipsos pro Air Bank poukázal na to, že 22 % Čechů u sebe nemá žádnou hotovost a dvěma třetinám vadí absence možnosti platit kartou. Chybějící bezhotovostní metody způsobují ztrátu tržeb, protože téměř čtvrtina respondentů od nákupu ustupuje. Průzkum čerpal z reprezentativního vzorku tisícovky respondentů od 18 do 65 let.

Platební řešení Cvak má za cíl zvýšit pohodlí a dostupnost bezhotovostních transakcí v České republice. Nejen, že přinese bezhotovostní placení všude tam, kde o něj stojí zákazníci i obchodníci, ale může ovlivnit chování spotřebitelů a mít pozitivní dopady na tržby obchodníků.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎