Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 nejlepších IPO z první poloviny letošního roku s velkým potenciálem k budoucímu růstu

7 nejlepších IPO z první poloviny letošního roku s velkým potenciálem k budoucímu růstu
Zdroj: depositphotos.com

V minulém roce jsme se dočkali doslova rekordního počtu nově zalistovaných akcií na světových burzách. Jinak tomu nebylo ani v první polovině letošního roku, kdy za pouhých šest měsíců vstoupilo na burzu celkem 577 společností. Jen hrstce těchto IPO se však podařilo vybrat částku dosahující hranice alespoň 1 miliardy dolarů.

Právě to pro nás bylo rozhodujícím faktorem, podle kterého jsme vybírali následující 7 nejlepších IPO z každého měsíce první poloviny letošního roku.

Všem z nich se podařilo při vstupu na burzu vybrat finance v minimální hodnotě 1 miliardy dolarů a zároveň disponují i vysokým potenciálem k budoucímu růstu.

1. Playtika (PLTK)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Playtika Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

playtika akcie logo

Playtika (NASDAQ: PLTK) je Izraelská vývojářská společnost mobilních her, která během svého lednového IPO získala celkem 1,88 miliardy dolarů. Aktuálně se její akcie obchodují na ceně o 30 % nižší než v první obchodní den.

Ve výsledku by se ale podle některých analytiků mělo stále jednat o výhodnou investici, a to především kvůli vysoké profitabilitě společnosti, díky čemuž se jí daří generovat vysoký podíl free cash flow. V roce 2019 se společnosti podařilo dosáhnout čistého příjmu ve výši 288,9 milionů dolarů a v minulém roce ve výši 92,1 milionů dolarů.

Naopak v prvním čtvrtletí letošního roku jsme mohli vidět až 20% meziroční růst výnosů na 638,9 milionů dolarů, přičemž společnost vygenerovala i solidní free cash flow ve výši 410 milionů dolarů. V návaznosti na to její upravené EBITDA vzrostlo o 39 % na 258 milionů dolarů a společnost předpokládá, že do konce roku dosáhne hodnoty až 1 miliardy dolarů.

Poznámka

Datum IPO: 14. ledna 2021

Tržní hodnota společnosti: 9,4 miliardy dolarů

2. Shoals Technologies (SHLS)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SHLS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

SHOALS TECHNOLOGIES akcie

Shoals Technologies (NASDAQ: SHLS) je americká technologická společnost založená již v roce 1996, která se zaměřuje na výrobu produktů využívaných v solárním průmyslu. Konkrétně má ve své nabídce takzvané EBOS systémy, které slouží k distribuci energií a následnému udržování stabilního napětí.

Podle samotných slov společnosti využívá přibližně 54 % celého odvětví minimálně jeden z jeho produktů, přičemž mezi jeho největší zákazníky se řadí energetické společnosti a firmy zabývající se budováním sítě nabíjecích stanic pro elektromobily napříč USA.

Společnosti se během IPO podařilo získat finance v hodnotě vyšší než 2,2 miliardy dolarů, kdy prodala 88,55 milionů akcií s cenou 25 dolarů za kus. Jelikož jsou její produkty v solárním průmyslu prakticky nepostradatelné, je možné očekávat, že hodnota jejích akcií v několika následujících letech zaznamená prudký růst.

Poznámka

Datum IPO: 26. ledna 2021

Tržní hodnota společnosti: 4,5 miliardy dolarů

3. Soaring Eagle Acquisition (SRNG)

Graf ceny akcií Soaring Eagle Acquisition
Graf ceny akcií Soaring Eagle Acquisition. Zdroj: Google.com

Logo Soaring Eagle Acquisition

Soaring Eagle Acquisition (NASDAQ: SRNG) je Special-purpose acquisition company založená dvěma veterány v tomto odvětví Harrym Sloanem a Jeffem Saganskym, kteří již společně založili sedm SPAC projektů pod záštitou Eagle Equity Partners. Mezi jedny z nejúspěšnějších projektů tohoto dua se řadí například Draftkings (NASDAQ: DKNG) nebo Skillz (NYSE: SKLZ).

V květnu společnost oznámila, že dojde k jejímu spojení s biotechnologickou společností Ginkgo Bioworks, která využívá specializované softwary a automatizované nástroje za účelem pokročilého vývoje na poli genetického inženýrství.

Mezi jedny z jejích partnerů patří například společnost Corteva (NYSE: CTVA) působící v odvětví zemědělství, které Ginkgo pomáhá s vývojem udržitelnějších a efektivnějších produktů. Navíc se připravuje využít i svoji novou platformu pro buněčné inženýrství, pomocí které chce docílit vytvoření mnohem odolnějších plodin.

Podle posledních informací by ke spojení obou společností mělo dojít během tohoto čtvrtletí. Ještě předtím se ale Soaring Eagle Acquisition podařilo získat při vstupu na burzu 17,5 miliardy dolarů, které z většiny putovaly z kapes Ark Investment Management pod vedením Cathie Wood či Cascade Investment, skrze které investuje Bill Gates.

Poznámka

Datum IPO: 23. února 2021

Tržní hodnota společnosti: 1,79 miliardy dolarů

4. Coupang (CPNG)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Coupang Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

coupang akcie logo

Coupang (NYSE: CPNG) je jednou z největších e-commerce společností v Jižní Koreji, díky čemuž je považována ze tamní Amazon (NASDAQ: AMZN). V tomto případě ho ale nemá pod palcem nejbohatší člověk světa Jeff Bezos, ale sedmý nejbohatší člověk Jižní Koreje Bom Kim.

Od vstupu na burzu poklesla cena akcií přibližně o 20 %, za čímž mohou stát i nedávné protesty směřující proti společnosti po vypuknutí požáru v jejím šesti podlažním skladu v Incheon, kde naneštěstí zemřel jeden z hasičů. Právě to, jak se společnost vypořádá s touto tragickou událostí, bude klíčové v jejím dalším růstu, během kterého by podle některých analytiků měla dobýt trh nejen v Singapuru, ale i v Japonsku.

Aktuálně je jejím největším spojencem japonská banka SoftBank (OTCMKTS: SFTBY), která vlastní ve společnosti 33% podíl a podle všeho se ho v blízké budoucnosti ani nehodlá vzdát. Problém by však pro Coupang mohl představovat Goldman Sachs (NYSE: GS), od kterého si v roce 2017 půjčila celkem 266 milionů dolarů s 5,5% úrokovou sazbou. Je více než pravděpodobné, že se banka brzy uchýlí k vydání požadavku k předčasnému splacení této půjčky.

Na druhou stranu můžeme ale očekávat, že k ní budou ostatní banky vstřícné a nabídnou jí podobnou částku k vypůjčení, a to možná i s nižší úrokovou sazbou. I přesto všechno se Coupang řadí mezi jedny z největších e-commerce společností s velkým potenciálem k budoucímu růstu.

Poznámka

Datum IPO: 10. března 2021

Tržní hodnota společnosti: 69,6 miliardy dolarů

5. Agilon Health (AGL)

Graf ceny akcií Agilon Health
Graf ceny akcií Agilon Health. Zdroj: Google.com

Logo Agilon HealthAgilon Health (NYSE: AGL) působí na trhu od roku 2016, kdy rozhodla nabízet svým klientům kompletní primární zdravotnickou péči skrze své lékaře, působící napříč USA. Konkrétně svým klientům, mezi které se řadí především senioři, takzvaný “Total Care Model”, který zahrnuje všechny služby primární péče, za kterou její lékaři pravidelně inkasují poplatky.

Aktuálně její platformu využívá více než 210 000 klientů, skrze 16 lékařských spolků ve více než 17 státech včetně Columbus, Pittsburgh, Buffalo, Austin. Mimo jiné by navíc měla získat dalších 50 000 klientů po zapojení do programu ve spolupráci s Center for Medicare & Medicaid Innovation.

V minulém roce vzrostl počet uživatelů o více než 45 %, díky čemuž vzrostly i její výnosy, a to o celých 53 %. Za první čtvrtletí letošního roku vzrostly její výnosy o 42 % na 413 milionů dolarů, ale i tak nakonec skončila v mínusu s 14 milionovou ztrátou (o 8 milionů více než v minulé roce).

Společnost očekává, že by se její výnosy do konce roku měly vyšplhat až na 1,77 miliard dolarů a její ztráta by měla dosáhnout přibližně 38 milionů dolarů. Na druhou stranu se i přesto se může chlubit hotovostí v hodnotě 1,1 miliardy dolarů a dluhem pouze okolo 50 milionů dolarů. Pokud však zvážíme fakt, že její péče je směřována především na seniory, je stále možné Agilon Health považovat za business s velkým potenciálem do budoucna.

Poznámka

Datum IPO: 14. dubna 2021

Tržní hodnota společnosti: 13,3 miliardy dolarů

6. Oatly (OTLY)

graf-ceny-akcii-oatly-IPO
Graf ceny akcií Oatly Group AB. Zdroj: Google.com

Logo OatlyOatly (NASDAQ: OTLY) byla založena ve Švédsku v roce 1994 jedním potravinovým vědcem, který ji nejprve považoval za pouhý experiment. Od té doby se jí ale podařilo vypracovat v jeden z největších podniků na poli potravinářství a zároveň největšího výrobce ovesného mléka na světě.

Právě přechod ke zdravějším produktům a její zodpovědný přístup k ochraně životního prostředí, jsou jejím klíčem k úspěchu. V současnosti spolupracuje s více než 60 000 maloobchody i e-commerce partnery a 32 000 coffee shopy ve 20 zemích světa. Jedněmi z jejích největších partnerů jsou například Starbucks (NASDAQ: SBUX), Target (NYSE: TGT) či Alibaba (NYSE: BABA).

Během jejího IPO se jí podařilo prodat 84,4 milionů akcií za cenu 17 dolarů za akcii a získat celkem 1,43 miliardy dolarů. Oatly se ale dařilo i v minulém roce, kdy její tržby vzrostly o téměř 107 % na 421,4 milionů dolarů, i přesto je ale společnost stále ztrátová. To by se však mělo změnit po její plánované expanzi výrobních kapacit mimo její rodnou zemi.

Poznámka

Datum IPO: 19. května 2021

Tržní hodnota společnosti: 11,42 miliardy dolarů

7. Marqeta (MQ)

Graf ceny akcií Marqeta
Graf ceny akcií Marqeta. Zdroj: Google.com

Logo MarqetaMarqeta (NASDAQ:MQ) nabízí fintechovým společnostem svoji AI platformu pro rychlé řešení, jak nabídnout svým klientům nové karetní programy či efektivní platební infrastrukturu. Zjednodušeně pokud se tedy jakákoli společnost rozhodne vydat například své vlastní platební karty, obrátí se právě na Marqetu, která vše vyřeší za ní.

Jedním z jejích největších zákazníků je Square (NYSE: SQ), který je zároveň zodpovědný za 73 % výnosů v prvním čtvrtletí letošního roku, které dosáhly hodnoty 108 milionů dolarů (meziročně více než o dvojnásobek více). Právě případný odchod Squaru by mohl společnosti zlomit vaz. Podle všeho je ale takový scénář nepravděpodobný, přičemž je na stole možný pokus Jacka Dorseyho (CEO Square) ovládnout alespoň část jejího businessu.

Během IPO se společnosti podařilo získat 1,23 miliardy dolarů, které chce využít na různé firemní účely zahrnující investice do podnikání a vhodných akvizic, které ji pomohou v dalším růstu.

Poznámka

Datum IPO: 8. června 2021

Tržní hodnota společnosti: 14,07 miliardy dolarů

Vyplatí se do těchto akcií investovat?

Obecně je známo, že všechna IPO jsou velmi rizikovou investicí, a to především kvůli své volatilitě, která je po úpisu akcií na burzu mnohdy opravdu vysoká. Pokud tedy například investujete příliš brzo může se stát, že o část své investice v mžiku přijdete. Ve zkratce je velmi obtížné vybrat ten správný čas, kdy investovat do nových akcií, u kterých je navíc prakticky nemožné provádět technickou analýzu.

Právě proto je nutné na tyto akcie nahlížet z dlouhodobého hlediska a hodnotit je podle toho, zda mohou v budoucnu dosahovat solidních výsledků. Jak jsme se mohli přesvědčit, velká část ze zmíněných společností nabízí řešení, po kterých by měla být v budoucnu vysoká poptávka, a to na poli technologií, zdravotnictví, energií či potravinářství.

Jak ale již bylo řečeno každá investice nese svá rizika a je na každém z investorů, zda daný titul vyhodnotí jako výhodný či naopak. Pokud se i tak rozhodnete do některé z vybraných akcií investovat, můžete využít aktuálních slev, které by se v některých případech měly v následujících měsících začít pomalu snižovat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.