Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Americký trh se může zdát přehřátý, ale pro bystré investory nabízí zajímavé příležitosti mimo hlavní pozornost. Přinášíme vám přehled čtyř akcií, které stojí za zvážení.
Skeptici nám říkají, že vzhledem k historicky vysokému ocenění amerického trhu je nyní těžké najít akcie, které by se daly koupit. Například index S&P 500 se obchoduje na úrovni, která byla v posledních dvou desetiletích jen zřídkakdy k vidění.
Skutečným problémem však může být to, že odpůrci nehledají dostatečně důkladně. Když se podíváte dál než na 25 největších akcií v indexu S&P 500 – většinou jde o rychle rostoucí technologické společnosti – najdete tam spoustu zajímavých akcií.
Základ úspěchu nespočívá v tom, co si myslíte o indexu S&P 500 nebo jak se bude dařit hrstce dominantních společností.
Zajímavější je, jak velké je rozpětí mezi akciemi s vysokým a nízkým poměrem ceny k zisku v indexu S&P 500.
Spousta společností napříč různými odvětvími je k dispozici s jednociferným násobkem P/E, což je pro investory důležitější než to, zda je index S&P 500 atraktivně oceněn, nebo ne.
Negativním vysvětlením může být to, že rozdíl v kvalitě akcií s vysokým P/E a nízkým P/E je větší, než tomu bylo v minulosti. To by ospravedlňovalo toto rozpětí.
V růstu zisků nebo udržitelnosti návratnosti kapitálu o tom však nejsou vidět žádné hmatatelné důkazy.
Mnohé z podniků mimo elitní 25 mohou být z hlediska růstu tržeb – nebo toho, co dělají – přízemnější ve srovnání s akciemi “velkolepé sedmičky” a dalšími zářícími hvězdami v oblasti technologií.
Tyto stabilní podniky však pravidelně zvyšují zisk na akcii tím, že používají hotovost na zpětné odkupy. Vracejí také hotovost akcionářům prostřednictvím dividend.
Nejsou tak vzrušující jako společnosti, které vedou trh, ale prodávají se za třetinový tržní násobek a mohou to být lepší investice.
Zde jsou čtyři akcie, které úplně nestojí v záři reflektorů a na které se můžete zaměřit právě teď:
Kdysi ikonický symbol americké ekonomiky, General Motors. Akcie se obchodují s mizivým forwardovým P/E ve výši pouhých 4,99. To je 76% sleva oproti forwardovému P/E indexu S&P 500.
Je pravda, že prodeje automobilů neporostou tak rychle jako prodeje špičkových počítačových čipů, ale General Motors má jiné páky, za které může zatáhnout.
Vzhledem k tomu, že akcie společnosti jsou tak levné, přešla společnost od použití hotovosti na investice do automobilového průmyslu k odkupu akcií.
Při forward P/E 4,99 to přináší přibližně 20% návratnost investovaného kapitálu. Letos odkoupili zpět 25 % své akciové základny a řekli, že pokud trh nezareaguje tím, že jim dá vyšší cenu akcií, udělají to příští rok znovu.
Toto rozhodnutí přináší obrovský růst zisku na akcii. Odkup 20 % svých akcií přináší General Motors růst zisku na akcii o 20 %. To je vyšší tempo růstu než u mnoha bohatě ohodnocených akcií v indexu S&P 500.
Společnost může ročně odkoupit 20 % svých akcií, aniž by se zadlužila, protože je jejich cena tak nízká. Navíc by se mohl zvýšit prodej tradičních automobilů, protože se spotřebitelé začínají potýkat s nedostatky elektromobilů.
Alphabet má forwardové P/E 18,35, což nevypadá levně. Pokud však na jeho příjmy z cloudových služeb stanovíte násobek, který je podobný násobkům ostatních společností v této oblasti, vyjmete 12 dolarů na akcii v hotovosti a výdaje rizikového kapitálu zapíšete do rozvahy místo do výkazu zisku a ztráty, kde snižují vykazovaný zisk, bude mít Alphabet P/E kolem 12 bodů.
Je těžké tvrdit, že vyhledávání je tak špatný byznys, že by měl být oceněn na 60násobek zisku. Je pravda, že se investoři obávají, že se konkurence může obrátit k umělé inteligenci, aby vylepšila vyhledávání. Alphabet využívá umělou inteligenci ve vyhledávání pomaleji, ale bude konkurenci dohánět.
Další obavou je, že američtí antimonopolní regulátoři společnost rozdělí. Ale i kdyby k tomu došlo, donutilo by to trh uznat skutečnou hodnotu různých divizí Alphabetu, z čehož by profitovali právě akcionáři.
Akcie Citigroup se obchodují s forwardovým P/E ve výši 9,55, což je 59 % násobku indexu S&P 500.
Probíhající restrukturalizace by mohla zvýšit jak zisk na akcii, tak návratnost vlastního kapitálu natolik, aby Citigroup získala násobek více odpovídající kvalitnější Bank of America, která se obchoduje na 12,23násobku forwardového zisku.
Zkrátka je potřeba věřit, že po tolika letech špatného řízení je Citigroup konečně dobře řízena.
Akcie této energetické společnosti se v poslední době obchodují za pouhý 6,53násobek zisku, a to zejména s ohledem na hodnotu ropných aktiv v pobřežních vodách poblíž jihoamerického Surinamu.
APA rozvíjí tuto lokalitu společně s francouzskou společností TotalEnergies. Jen hodnota tohoto aktiva by se přitom mohla rovnat současné tržní hodnotě společnosti APA.
I bez projektu v Surinamu vypadají akcie APA atraktivně. Cena akcií se pohybuje přibližně na stejné úrovni jako před třemi lety.
Mezitím však APA koupila společnost Callon Petroleum bez navýšení dluhu, odkoupila zpět velké množství akcií a splatila dluh přibližně o 30 %. Produkce vzrostla o 40 % a peněžní tok se zvýšil o 75 %.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.