Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 “blue chip” dividendových akcií, které přestály krizi a nakupují je hedgeové fondy. Které to jsou?

Publikováno
10 “blue chip” dividendových akcií, které přestály krizi a nakupují je hedgeové fondy. Které to jsou?
Zdroj: usnews.com

V tomto článku vám přiblížíme 10 vybraných “blue chip” akcií. Než se do toho ale pustíme, měli bychom si tento pojem osvětlit.

Poznámka

Po termínem blue chip se schovávají akcie největších a nejziskovějších společností obchodovaných na burze, které mají stabilní růst a vyplácejí dividendy.

Jak si vedly blue chip akcie v uplynulém roce?

Pandemický rok 2020 byl z hlediska výplaty dividend, případně jejich navyšování, jeden z nejhorších. Propad ekonomiky firmám způsobil výpadek stabilního cash-flow, což se nutně muselo odrazit i na výplatě dividend. Index Dow Jones US Select Dividend, který sleduje výkonnost dividendových akcií, se meziročně propadl o téměř 5 %, v porovnání s více než 16% nárůstem obecnějšího indexu S&P 500. I další dividendové indexy, jako například S&P 500 Dividend Aristocrats, rovněž v porovnání s obecnějším indexem mírně ztrácely.

Propad akcií, ať už dividendových akcií anebo ostatních, nastal na začátku roku 2020. Ty dividendové se ovšem nedokázaly brzy dostat na svoje předešlé hodnoty, na rozdíl od akcií technologických společností, u kterých zpětný vzestup nastal už v průběhu druhého kvartálu. Dividendové a hodnotové akcie začaly stoupat až ke konci loňského roku, kdy kouzlo technologických akcií začínalo pomalu opadat.

Poznámka

Tímto se situace liší v porovnání s předešlými dvěma velkými krizemi. Jak v případě hypoteční krize roku 2008, nebo prasknutí technologické bubliny v roce 2000, dividendové indexy tehdy právě naopak výkonností překonávaly širší akciové indexy.

Pro investory jsou zajímavé také proto, jelikož nezaznamenávají tak silné propady a výplata dividend znamená zajímavý pasivní příjem. To může být užitečné zvláště v dobách krizí pro ty, kteří hledají dlouhodobé investice.

Server Yahoo! Finance podle vlastní metodiky seřadil deset nejoblíbenějších dividendových blue chip akcií nakupovaných hedgeovými fondy. Které to jsou?

10. Chevron Corporation

Logo ChevronObří společnost Chevron, která se zabývá vším, co je spojeno s ropou a zemním plynem, je oblíbená hlavně kvůli své dlouhé historie výplaty dividend. Ty zvyšovala celých posledních 33 let, čímž právem patří mezi dividendové aristokraty. Dividendu dokázala zvýšit i v roce 2020, kdy se ropa obchodovala na několikaletých minimech, což pro řadu konkurentů znamenalo boj o vlastní přežití.

Chevron patří mezi nejvýnosnější akcie indexu Dow Jones Industrial Averagevýnos v současnosti vychází na zhruba 5,41 %. Díky stabilitě společnosti a vysokému výnosu je tato akcie součástí 43 amerických hedgeových fondů.

9. Amgen Inc.

Logo společnosti AmgenAkcie Amgen jsou americká biotechnologická firma zabývající se výrobou, výzkumem a vývojem biofarmaceutik. Firma zvedala dividendy v posledních devíti letech díky stabilnímu a solidnímu cashflow.

Firma dokonce v posledním kvartále meziročně zvýšila své tržby o 12 %. Čísla tak naznačují, že dividendový výnos, který v současnosti činí 2,79 %, můžeme s jistotou očekávat i v budoucnu.

8. 3M Company

Logo společnosti 3M3M Company je americký konglomerát firem, které vyrábějí široké portfolio průmyslových výrobků a její akcie je pro dividendové portfolio považována za jednu z nejlepších. Firma vyplácí dividendy posledních 100 let a nepřetržitě je navyšuje posledních 62 let.

Není důvod předpokládat, že by se něco za poslední rok měnilo. Obchodní model je velmi stabilní a dividendy se pravděpodobně budou zvedat i nadále. Tomu nasvědčuje například to, že se za třetí kvartál minulého roku na dividendách vyplatilo 847 milionů $, oproti tomu volné cashflow dosáhlo až 2,2 miliard $.

Načítání
Načítání Načítání

7. Cisco Systems, Inc.

Logo společnosti CiscoCisco je americká firma zabývající se hlavně výrobou a vývojem hardwarových síťových prvků. Hedgeovými fondy jsou jejich akcie oblíbené jednak díky silným dividendám, tak i potenciálem na zvýšení ceny samotné akcie. Dividendy firma zvyšuje již devět let a dividendový výnos dosahuje téměř 4 %.

Hedgeový fond Heartland Opportunistic Value Fund ve svém dopise investorům nedávno napsal:

“Cisco zaznamenalo celkový výpadek příjmů kvůli tomu, že firmy pozdržovaly investice do hardwaru. My věříme, že Cisco prochází pouze dočasnými komplikacemi a že firma dokáže pokračovat ve změně svého obchodního modelu a více se zaměřovat na software a služby, což by generovalo pravidelnější příjem. P/E dosahuje velmi atraktivní hodnoty 12 a volný cash flow dosahuje až 10 % celkového výnosu.”

6. The Coca-Cola Company

Logo Coca-ColaCoca-Cola byla ve všech dobách považována za nejbezpečnější akcii dividendového portfolia. Dividendy firma zvyšuje 58 let za sebou a dividendový výnos dosahuje 3,38 %.

Mimochodem… Víte, že se jedná o nejdéle drženou akcii Warrena Buffetta?
Mimochodem… Víte, že se jedná o nejdéle drženou akcii Warrena Buffetta?

Množství vyplacených dividend vynikne při vyjádření v absolutních číslech – za rok 2019 vyplatila firma na dividendách 6,8 miliard $. Společnost nadále pracuje na optimalizaci výrobkového portfolia, inovacích a zefektivnění marketingu, a tak by se politika vyplácení štědrých dividend měnit určitě neměla.

5. McDonald’s Corporation

Logo McDonald'sAkcie notoricky známého řetězce rychlých občerstvení McDonald’s byly součástí 65 amerických hedgeových fondů – a to nejenom díky dividendám a jejich potenciálnímu nárůstu, ale také díky vyhlídkám na stabilní růst ceny samotné akcie.

Dividendy McDonald’s zvyšoval posledních 19 let a dividendový výnos dosahuje 2,41 %. Notorická známost obchodní značky i silný a stabilní obchodní model přispěly k tomu, že i přes zavírání ekonomik a navzdory dalším různým opatřením sociálního distancování prodeje poklesly naprosto zanedbatelně – v třetím kvartále roku 2020 meziročně o mizivá dvě procenta.

Společnost dokázala využít on-line prodeje přes rozvážkové služby anebo hustou síť drive-through okének a díky již předchozím investicím a zkušenostem s prodejem přes internet tak může být na poli restauračního byznysu dokonce jedním z vítězů současné situace.

4. Verizon Communications

Verizon-logoVerizon je americká telekomunikační firma, podle příjmů druhá největší na světě (po AT&T). Dividendy navyšuje již 14 let v řadě a dividendový výnos v současné době dělá velmi hezkých 4,58 %.

Poměr mezi dividendami a hodnotou čistých příjmů je zhruba 50 %, takže se očekává, že je tu bezpečný prostor pro jejich další nárůst i v budoucnu. Investoři též předpokládají, že firma bude profitovat z přechodu na sítě 5G, který udělá telekomunikační sektor ještě významnější, než je dnes.

3. Merck & Co.

Logo MerckMerck je americká farmaceutická firma, jedna z největších na světě. Zaměřuje se na výzkum, vývoj a výrobu léčiv proti nejrůznějším druhům nemocí. Dividendový výnos činí zhruba 3,37 %

Její akcie byly součástí 80 amerických hedgeových fondů a analytici předpokládají, že dividendy se budou nadále navyšovat. Je zde prostor – poměr mezi dividendami a čistými příjmy je pouze 43 % a stabilitu byznysu nemá co ohrozit.

2. Johnson & Johnson

Logo Johnson & JohnsonAkcie Johnson & Johnson jsou dlouhodobě považované za jedny z nejlepších blue chip akcií, které je možné na trhu koupit. Dividenda se navyšuje celých 58 let za sebou a její výplata je plně podpořena stabilními čísly na účetní rozvaze.

Firma se zabývá výrobou farmaceutik, zdravotnických pomůcek anebo drogistického zboží a tedy v podstatě nebyla zasažena koronavirovou krizí. Ba naopak – je jednou z mála firem, které dokázaly vyvinout vakcínu proti koronaviru, na čemž může slušně vydělat. V současné době má vakcína za sebou poslední stádia klinických zkoušek a firma plánuje v průběhu února zažádat o povolení k použití v USA a Evropské Unii.

1. JPMorgan Chase & Co

Logo JPMorgan ChaseNejoblíbenější akcií mezi hedgeovými fondy jsou akcie JPMorgan Chase & Co (amerického bankovního giganta) – nyní jsou součástí 118 amerických hedgeových fondů.

Díky diverzifikovanému portfoliu služeb, dlouholetým zkušenostem (jde o jednu z nejstarších bank světa) a kvalitnímu managementu byla JPMorgan Chase & Co jednou z mála bank, které dokázaly být profitabilní i v průběhu ekonomické krize způsobené koronavirem. Dividendová výnosnost akcie činí zhruba 2,8 %. Banka také nedávno oznámila, že plánuje zpětně odkoupit své vlastní akcie za 30 miliard $ – nasvědčovalo by to tomu, že banka má volné finanční prostředky a že cena jejich akcií může být stále podhodnocená.

TIP: Přečtěte si také našich 15 tipů na nejzajímavější dividendové akcie pro rok 2021.
TIP: Přečtěte si také našich 15 tipů na nejzajímavější dividendové akcie pro rok 2021.
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎