Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zmizelo 6 miliard dolarů během hodiny! Bude mít Čína krypto rezervu? Solana ETF spuštěna | Coin Week

Záhadný pád tokenu Mantra o 90 % šokoval trh. Kanada mezitím předběhla USA a povolila ETF na Solanu! Proč by Čína mohla mít strategickou rezervu digitálních aktiv? Co dalšího se událo minulý týden v oblasti kryptoměn?

Zmizelo 6 miliard dolarů během hodiny! Bude mít Čína krypto rezervu? Solana ETF spuštěna | Coin Week

Hezké úterý, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden ve světě kryptoměn, ve kterém se řešil propad tokenu Mantra (OM).

Po více než týdnu se stále neví, jak tato kryptoměna ztratila během pár hodin více než 90 % hodnoty. Proč?

 

Krypto newsletter

Co se aktuálně děje na krypto trzích? Do jakých projektů může být zajímavé investovat a na co se připravit? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic důležitého neuteče. 

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem.

Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)


V Kanadě se začalo obchodovat se spotovými ETF na Solanu! Kolik společností je poskytuje?

Binance je v kontaktu s několika zeměmi ohledně strategické rezervy kryptoměn, která se začala řešit i v Číně!

Pojďme se na vše podívat podrobněji! Týdenní shrnutí toho nejzajímavějšího je opět tu. 

Co se minulý týden dělo?

Záhadný propad Mantry (OM)

Kryptoměna Mantra (OM) se během minulé neděle propadla o více než 90 % a odmazala tak tržní kapitalizaci ve výši 6 miliard dolarů. Nejpodivuhodnější na tom je, že kryptoměnová komunita stále neví, proč se tak stalo.

Mantra se ve večerních hodinách v neděli propadla během první hodiny o 77 % na úroveň 1,38 dolaru a poté až na 0,37 dolaru, kde našla své dno.

Během prvních hodin po incidentu se objevovaly názory, že je to ukázka jasného rug-pullu. Události, kdy se typicky zakladatelé projektu rozhodnou prodat většinu tokenů a způsobí tím prudký pád ceny aktiva.

Aktuální cenový vývoj Mantra (OM)

Toto však poměrně brzy popřel příspěvek Mantry na síti X i samotný CEO projektu, John Mullin. Ten naopak obvinil kryptoměnové burzy, že bez dostatečného varování uzavřely pozice investorů v kryptoměně OM.

Upozornil také na načasování události. K situaci totiž došlo v neděli večer, kdy je na trhu nízká likvidita. Podle dat Lookonchain pár dní před krachem ceny Mantry 17 peněženek vložilo až 43,6 milionu tokenů na Binance a OKX.

Ty měly v tu chvíli hodnotu 227 milionů dolarů. Zpočátku to vypadalo, že dvě peněženky patřily firmě Laser Digital, strategickému investorovi v Mantře.

Obvinění této společnosti však bylo chybné, neboť ta v příspěvku na síti X sdílela vlastněné adresy tokenů a ty jasně prokázaly, že nedošlo k žádným prodejům.

Mezitím na vznešená obvinění reagovaly i burzy jako Binance a OKX. První zmiňovaná platforma potvrdila, že si je vědoma zvýšené volatility tokenu Matra a odůvodnila to likvidacemi pozic na vícero burzách.

Šéf OKX, Star Xu, byl ve vyjádřeních ostřejší a uvedl, že je to obrovský skandál pro celý kryptoměnový průmysl.

Naše vyšetřování odhalilo, že některé on-chain adresy vykonávaly od letošního března koordinované vklady a výběry tokenu OM, řekl šéf OKX.

Xu také poukázal na podstatné změny v tokenomice projektu, které probíhají již od října 2024.

Druhý den se také v komunitě začaly objevovat názory, že za krach Mantry může její market maker, FalconX. To se však také ukázalo jako chybné obvinění, neboť společnost vůbec neprovozuje tuto aktivitu pro Mantru.

To potvrdil i Mullin, který o FalconX referoval jako o trading partnerovi. Další možný důvod vedoucí ke krachu ceny tokenu OM doplnil ZachXBT, blockchainový analytik.

Podle jeho informací měli dva lidé napojení na Reef Finance jen pár dní před krachem Mantry poptávat masivní půjčky vůči této kryptoměně.

ZachXBT doplnil, že firma Reef Finance byla v minulosti součástí několika skandálů souvisejících s tržními manipulacemi.

Kdy se tak kryptoměnová komunita dozví, co se opravdu stalo, zůstává zatím nejasné.

Šéf společnosti Mantra stojící za kryptoměnou nedávno sdělil, že firma najala blockchainového analytika, který se pídí po důvodu propadu aktiva.

V Kanadě obchodují se spotovými ETF na Solanu

Kanada je z pohledu regulace kryptoměn o krok napřed před Spojenými státy a minulý týden se na tamním trhu začalo obchodovat se spotovými ETF na Solanu.

Spuštění fondů posvětila komise pro cenné papíry v Ontariu (OSC) a tato ETF nabídnou čtyři společnosti – Purpose, Evolve, CI a 3iQ.

TIP

Výhodou Kanady totiž je, že umožňuje provinciím a teritoriím prosazovat vlastní zákony o cenných papírech, kdežto v USA je centralizovaný regulátor (SEC).

Zmiňovaný regulátor v Ontariu dohlíží také na burzu cenných papírů v Torontu. Pozoruhodnou vlastností těchto ETF je, že umožňují část držených tokenů SOL vložit ke stakingu, což potenciálně zvyšuje výnos pro investory.

Solaně se poslední dva týdny relativně daří, neboť si našla své lokální dno lehce pod 100 dolary a nyní se obchoduje za $162,2.

Dobře si vede i v rámci DeFi, kdy se z hlediska TVL jedná o druhý největší blockchain s 6,9 miliardami dolarů, což je 12% nárůst oproti minulému týdnu.

I decentralizovaným burzám na Solaně se poměrně daří, neboť překonávají ty postavené na Ethereu z pohledu objemu obchodů.

Zdroj: DefiLlama.com
Seřazené blockchainy dle objemu obchodů jejich decentralizovaných burz
Seřazené blockchainy dle objemu obchodů jejich decentralizovaných burz

Ve Spojených státech se zatím obchoduje pouze s ETF navázanými na Ethereum a Bitcoin.

U spotových Ethereum ETF není povoleno umožňovat staking. Podle agentury Bloomberg v současné době čeká na schválení přes 70 ETF.

Bude mít Čína krypto rezervu?

V Číně podle agentury Reuters probíhají diskuze o zavedení celonárodní politiky řídící nakládání s kryptoměnami, které byly zabaveny při trestné činnosti.

Momentálně totiž v Číně chybí právní rámec a jasné pokyny, jak nakládat se zabavenými kryptoměnami. To vyvolává obavy, zda se jich úřady zbavují správným způsobem.

Diskuze je vyvolána rozsahem trestných činů týkajících se digitálních aktiv, neboť ty v roce 2023 vzrostly desetinásobně a škody dosáhly 59 miliard dolarů. Bylo vyšetřováno na 3 000 osob.

Díky tomu stát inkasoval 378 miliard juanů na pokutách a zabavených aktivech. Prodej pro úřady zprostředkovávají soukromé firmy. Taková Jiafenxiang prodala od roku 2018 zabavené kryptoměny v hodnotě 3 miliard juanů.

To vedlo některé odborníky k názoru, že by si Čína měla zabavená digitální aktiva v rámci kriminální činnosti nechávat a po vzoru Spojených států realizovat strategickou rezervu.

Krádeže spojené s kryptoměnami však neeskalují pouze v Číně, hackeři celosvětově v prvním kvartálu roku 2025 ukradli kryptoměny za 37 miliard korun, což je 131% nárůst oproti stejnému období v roce 2024.

Samozřejmě je třeba dodat, že za to z velké části může masivní útok na kryptoměnovou burzu Bybit, který představoval více než 92 % celkové odcizené částky.

Co náš čeká tento týden?

Komunitní konference Solany a hospodářské výsledky

Nejdůležitější událostí tohoto týdne v kryptoměnovém světě je určitě komunitní konference Solany, která začíná v pátek. Na ní se sejdou developeři, investoři a inovátoři sítě.

Info

Pravděpodobně se můžeme těšit na velká oznámení týkající se Solany, neboť historicky se na této akci oznamovaly nová partnerství, technologické pokroky nebo implementace upgradů sítě.

Ve světě tradičních financí je v plném proudu výsledková sezóna. Tento týden odhalí hospodářské výsledky za první kvartál firmy jako Tesla, Lockheed Martin, Boeing, Alphabet nebo Intel.

Finanční trhy bude také nadále ovlivňovat americký prezident Donald Trump. Ať už se rozhodne okomentovat cla nebo obchodní válku s Čínou, bude to mít na trhy obrovský dopad.

Novým tématem, které se v souvislosti s Trumpem řeší, je potenciální odvolání momentálního šéfa americké centrální banky, Jerome Powella.

Trump vůči němu stupňuje tlak, aby snížil úrokové sazby a jeho administrativa má údajně zkoumat kroky, zda ho nemůže z vedoucího postu v centrální bance odvolat.

Co mě v minulém týdnu zaujalo?

Velký zájem o krypto rezervy

Richard Teng, generální ředitel společnosti Binance, která stojí za největší kryptoměnovou burzou na světě, zmínil, že společnost vede debatu s několika zeměmi o vytvoření strategické rezervy digitálních aktiv.

Oslovilo nás několik zemí a státních fondů, aby se poradily ohledně zřízení vlastní krypto rezerv, řekl šéf Binance.

S jakými státy je Binance v kontaktu společnost odmítla sdělit. Podle Tenga nicméně za zvýšeným zájmem vlád jednotlivých zemí stojí příznivý postoj současné administrativy v USA vůči kryptoměnám.

Před dvěma týdny oznámil Pákistán, že jmenoval bývalého šéfa Binance, Chanpenga Zhaa, poradcem nové kryptoměnové rady. Ten má pomoci s podpořením investic a rozvojem blockchainových technologií v zemi.

Binance je lídrem v segmentu centralizovaných kryptoměnových burz, kde má z hlediska objemu obchodů 43% podíl na trhu.

Má tak více než trojnásobek objemu jejího nejbližšího konkurenta, společnosti Crypto.com, která drží pouze 12,12% podíl na trhu.

O čem se v posledních 7 dnech psalo?

To je od nás pro dnešek vše. Děkujeme za přečtení a přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat