Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato zase klesá na ceně – jaké jsou důvody pro tento špatný stav?

Publikováno
Zlato zase klesá na ceně – jaké jsou důvody pro tento špatný stav?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní analýze se zaměříme na trh se zlatem. Už je to nějaká doba, co jsme se žlutému kovu věnovali, přitom bylo Price Action v posledním čase bohaté. Zlato opět negativně ovlivnila další schůze Federálního výboru pro volný trh (FOMC).

Federální rezervní banka zkrátka avizuje, že sazby půjdou v relativně krátké době zase nahoru, což není pro zlato zrovna příznivým prostředím pro cenovou expanzi. Ale co inflace? Ta je stále vysoká, ale investoři stejně nemají o tento drahý kov zájem. Proč tomu tak je?

Inflace a úrokové sazby

Jak jsme si před nedávnem řekli, inflace v USA sice zpomaluje, ale je pořád nad 5 %. Samotné zpomalení růstu inflace nic nemění na faktu, že je na vysokých úrovních. Pak by bylo logické, aby měli investoři motivaci se ve zlatě zajišťovat.

Zdroj: tradingeconomics.com
Meziroční inflace v USA
Meziroční inflace v USA

Nesmíme ovšem zapomínat na to, že zlato během března 2020 až začátkem srpna 2020 zhodnotilo o více jak 40 %. Jednalo se na tak velkém trhu o obrovské zhodnocení za velmi krátkou dobu. Ale inflace byla přitom nízká.

Tím chci říct, že tehdejší inflační očekávání bylo vysoké, takže nynější inflace byla s největší pravděpodobností už tehdy tzv. priced in. Nic to ovšem nemění na tom, že se inflace může lidově řečeno utrhnout ze řetězu. Investoři ale asi sází na to, že Federální rezervní banka má vše pod kontrolou.

Zdroj: bloomberg.com
Fed úrokové sazby
Projekce růstu úrokových sazeb

Tečkovaný graf, který máte před sebou, znázorňuje projekci růstu základní úrokové sazby (federal funds rate). Každá tečka představuje jednoho člena výboru. Svislá osa reprezentuje výší úrokové sazby a vodorovná osa jednotlivé roky.

Šest teček je v roce 2022 pod 0,5 %, což znamená, že šest členů výboru je toho názoru, že během příštího roku má jít sazba na 0,5 %. Tři členové jsou pro 0,75 %. Zbytek si příští rok navyšování nepřeje. Z této projekce je tedy zřejmé, že nezanedbatelná část členů FOMC si přeje zvýšení sazeb již následující rok.

To není pro zlato vůbec výhodné, protože se tím jednak dosáhne snížení inflace a jednak vzrostou výnosy na dluhopisovém trhu. Dluhopisy jsou v rámci „safe haven“ aktiv největší konkurence žlutého kovu. Mimo jiné je dle grafu v plánu postupné navyšování sazeb i následující léta. To absolutně není pro zlato nijak pozitivní.

Technická analýza trhu zlata

Jenom pro připomenutí, první velký negativní zásah dostal žlutý kov již v červnu. Po tehdejším zasedání FOMC se cena propadla téměř o 9 % k S/R hladině 1 770 USD/unce. Od té doby došlo k několika pokusům o průraz S/R levelu 1 830 USD/unce, ale vše bylo neúspěšné.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf pro zlato
Denní graf pro zlato

Relativně dlouhou dobu se kurz zlata držel nad S/R hladinou 1 770 USD/unce, ale po posledním zasedání FOMC přišel zase nářez. Tentokrát to nebylo tolik bolestné, ale zase jsme přišli o důležitý support. Proto je momentálně racionální očekávat, že opětovně otestujeme roční low na S/R levelu 1 678 USD/unce.

Uvedený support je vůbec to nejsilnější, co trh se zlatem má. Proto příliš neočekávám, že čtvrté otestování přinese něco jiného než další odraz nahoru. Je ovšem dobré upozornit, že čím častěji tato úroveň bude čelit prodejnímu tlaku, tím větší pravděpodobnost, že i tato hladina nakonec padne.

To by bylo pro zlato tragédie, protože nejbližší nižší support je až někde kolem 1 500 USD/unce. Tím by se trh vrátil v čase do období přelomu let 2019/2020.

Závěrem

Zlato na tom není vůbec fundamentálně dobře. Je téměř jisté, že úrokové sazby půjdou již příští rok nahoru. Sice nedojde k markantnímu zvýšení, ale stačí to k tomu, aby ta motivace k nákupu drahých kovů klesla. Pravda je, že se vše může ještě dynamicky změnit – inflace je nevyzpytatelný fenomén, který může ještě s kartami zamíchat.

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.