Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato na vrcholu! Vše, co potřebujete vědět o jeho aktuálním růstu

Ceny zlata prudce vzrostly a dosáhly nových rekordních hodnot. Proč jsou nyní tak vysoko? Co je ovlivňuje? A mohou jít ještě výš?

Zlato na vrcholu! Vše, co potřebujete vědět o jeho aktuálním růstu
Zdroj: depositphotos.com

Cena zlata v posledních týdnech prudce vzrostla a futures na zlato dosáhly nových rekordních maxim. Cena za trojskou unci se aktuálně přibližuje 2 200 USD, což znamená více než 9% nárůst za poslední měsíc.

Klasický růstový faktor

Jedním z hlavních tahounů ceny zlata je očekávání, že Federální rezervní systém (Fed) v reakci na klesající inflaci v blízké budoucnosti sníží úrokové sazby.

Nižší úrokové sazby dělají zlato atraktivnější investicí, protože snižují výnosy z aktiv, které generují pravidelný příjem, jako jsou dluhopisy.

Od roku 2022 ale úrokové sazby rostly a nyní jsou na 22letém maximu, a přesto se zlatu daří víc, než dobře.

Poznámka

Zvyšování úrokových sazeb Fedem vedlo k růstu reálných dluhopisových výnosů z přibližně minus 1 % na konci roku 2021 na zhruba 1,8 %. Ruku v ruce s tím došlo k výprodejům zlatých burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Jsou zde silnější vlivy

Dalším faktorem, který podporuje cenu zlata, jsou pokračující nákupy zlata ze strany centrálních bank. Tyto nákupy svým objemem představují značnou poptávkovou sílu.

Hromadení zlata centrálními bankami se za poslední dva roky přiblížilo 30 % celosvětové těžby. Podle Sukiho Coopera, analytika drahých kovů ze Standard Chartered, tyto instituce loni nakoupily více než čtyřnásobek množství zlata, kterého se zbavili investoři do ETF v USA.

Centrální banky po celém světě nakupují zlato v rekordním množství, aby diverzifikovaly své rezervy a ochránily se před inflací. V roce 2023 centrální banky nakoupily 1 100 tun zlata, což je nejvyšší roční nákup od roku 1967.

Tyto velké nákupy začaly po finanční krizi v roce 2008 a v posledních letech ještě zintenzivnily. Geopolitická nestabilita totiž také hraje významnou roli v chování ceny zlata.

Po ruské invazi na Ukrajinu na začátku roku 2022 začaly navyšovat centrální banky zlaté rezervy ještě rychleji než do té doby. V říjnu pak cena zlata vyskočila o 5 % poté, co Hamás zaútočil na Izrael. Nyní je o 19 % výše, než na začátku tohoto konfliktu.

Co bude dít s cenou zlata dále?

Budoucí vývoj ceny zlata bude do značné míry záviset na tom, jak se bude vyvíjet geopolitická situace, ale v nejbližší době s ní mohou významně pohnout údaje o vývoji inflace.

Včera totiž byla zveřejněna zpráva o inflaci za únor, která toho ovšem mnoho neprozradila. Inflace na úrovni 3,2 % byla o desetinu procentního bodu vyšší než konsenzuální očekávání.

Příliš indicií o tom, jak bude Fed v letošním roce přistupovat k úrokovým sazbám a jaký to bude mít dopad na cenu zlata, tedy nedala.

Stále se však jako velmi pravděpodobný jeví scénář, že sazby v průběhu roku klesnou, což by mohlo cenu zlata dále podpořit.

Pokud se však inflace v následujících měsících ukáže jako odolnější, než se Fed domnívá, je pravděpodobné, že sazby zůstanou vysoké, což by mohlo cenu zlata tlačit dolů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.