Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak začít investovat do zlata? Na naše otázky odpovídá Petr Fischer ze Silverum.cz

Jak začít investovat do zlata? Na naše otázky odpovídá Petr Fischer ze Silverum.cz

Zlato, stříbro a další drahé kovy bývají považovány za nejzákladnější investiční produkty. Riziko by u nich mělo být minimální a návratnost zaručena. Vždyť zlato je tu s námi od počátku lidstva, tak proč by mělo klesat na ceně?

Jak začít do zlata investovat a je to vlastně vůbec dobrý nápad, nebo ne?

Na tyto a další otázky nám přinesl odpověď Ing. Petr Fischer, spoluzakladatel společnosti Silverum zprostředkovávající prodej a odkup drahých kovů s více než 10 letou historií.

Proč by měl investor přemýšlet o komoditách jako je zlato nebo stříbro? Jaké jsou výhody oproti jiným typům investicí, jako jsou např. často doporučované podílové fondy či akcie?

Investice do drahých kovů je především pojistka proti inflaci a souvisejícím rizikům.

Mluvíme-li o dlouhodobé investici, nikoli krátkodobé spekulaci na pohyb, jedná se o velmi bezpečné aktivum. Její hodnota je relativně stabilní, minimálně závislá na místě a času. Držení je anonymní a likviditou se blíží hotovosti.

Ačkoli říkáte, že se jedná o bezpečné aktivum, určitě tam nějaké riziko je, nebo se pletu?

Rizikem jsou především krátkodobé výkyvy spotu, proto se doporučuje dlouhodobé držení. Výnos zde není primárním cílem, návratnost je tedy dána především inflací. Určité riziko je v případě držení virtuálního kovu (ETF, různé certifikáty a jiné burzovní nástroje), kde není vyloučeno selhání emitenta.

Mezi kvalifikovanými investory je proto preferované fyzické držení. Zde hrozí pouze nebezpečí krádeže a to lze eliminovat správným zabezpečením.

Dobře, a kde vlastně nezkušený člověk investiční zlato koupí? Musí jít někam na burzu, k překupníkům, nebo to lze udělat jednoduše online?

Záleží, zda uvažujeme o virtuálním či fyzickém držení.

  • Virtuální nástroje jsou k dispozici na burzách, obchodovaných přes brokery. Určité produkty (např. zlaté certifikáty) mohou mít i banky a investiční fondy. Burzy však poskytují lepší likviditu a spready.
  • Fyzický nákup drahých kovů se realizuje přes obchodníky s drahými kovy. Nejvýhodnější nabídky jsou na specializovaných e-shopech. Je vhodné ale vybírat společnost, která působí na trhu již delší dobu a má v oboru renomé. Internetová historie, účast na různých odborných akcích a veletrzích hodně napoví. Nakoupit v internetovém obchodě bez delší historie, nebo i v nedávno otevřené kamenné prodejně, je riziko.

Lze nakupovat i formou různých aukcí, inzerátů a podobně. Zde je však riziko značné. Toto nebezpečí je eliminováno jen u systémů, které garantuje nějaká důvěryhodná autorita, případně nabízí nezávislou kontrolu ryzosti (např. BurzaDrahychKovu.cz).

V jaké formě je nejlepší drahé kovy kupovat? Mince, cihličky nebo slitky?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, záleží na mnoha okolnostech. Obecně ale platí, že investor by měl vybírat pouze ze světově významných mincoven a rafinérů. Výhodná je též určitá diverzifikace mezi stříbrem a zlatem, cena obou kovů se pohybuje trochu jinak a závisí na jiných fundamentech.

Např. poměr ceny stříbra a zlata je nyní velký a blíží se k výraznému supportu. Zajímavější pro nákup je tedy momentálně stříbro. U stříbra je vhodné volit pouze z mincí a slitků o hmotnosti v násobcích trojských uncí. U zlata jsou likvidní i gramová množství.

Když už se někdo rozhodne do drahých kovů investovat, jaká je taková min. částka, se kterou je rozumné začít? Je lepší investovat jednorázově, nebo pravidelně?

Záleží na každém investorovi a na jeho podmínkách a představách. Např. při jednorázovém větším příjmu je logické, že část bude převedena do aktiva v drahých kovech. Dlouhodobá zkušenost ale ukazuje, že nejvýhodnější je investovat postupně a v pravidelných částkách.

Dojde tak k průměrování ceny a výhodou je i možnost automatizace nákupu. Je zajímavé, že nejvíce stříbra a zlata klienti nakupují právě na vrcholech ceny a naopak.

Průměrování formou nějakého spořícího produktu se ukazuje jako dlouhodobě nejefektivnější strategie. Při výběru spoření ale pozor na různé vícenáklady a závazky. Třeba naše společnost nabízí produkt Stříbrný účet, což je spoření do zlata i stříbra bez poplatků.

Když se rozhodnu pro nákup fyzických kovů, kde bych je měl držet? Doma v šuplíku, v sejfu v bance, nebo u nějakého profesionála?

Různé varianty mají své výhody i nevýhody, záleží na osobních preferencích každého. Mít kov pod svou kontrolou a okamžitě k dispozici je velké plus. Je třeba ale zajistit ochranu před zloději.

V bezpečnostní schránce to nemusíte řešit, náklady na skladování ale pak nejsou nulové.

Na co si při koupi drahých kovů dát pozor? Čemu se vyvarovat?

Pozor na extrémně “výhodné” nabídky od neznámých prodejců. Cena je jistě důležitá a je vhodné ji porovnávat. Pouze ale mezi renomovanými a trhem ověřenými firmami.

Nakousl jste i téma virtuálního investování, kdy člověk fyzické zlato nedrží, ale stejně na něm může vydělávat. Zkoušel jste to někdy?

Konkrétně já obchoduji aktivně mnoho let tzv. komoditní spready. Často právě spotové rozdíly na trhu s kovy, včetně drahých. To ale nemá nic společného s investováním! Jde o burzovní spekulaci, se zajímavými zisky ale i rizikem velkých ztrát. Sám proto držím i fyzický kov, jako investiční pojistku.

Jak hodnotíte vývoj komoditního trhu za posledních 10-20 let, změnilo se hodně?

Trhy se mění výrazně.

Neskutečným způsobem vzrostly umělé zásahy států a bankovních korporací. Běžně se stává, že burzovní cena se na určitou dobu odtrhne od tržní. Pěkným příkladem je právě stříbro. Vidíme to přímo u mincoven. Občas jsme např. svědky toho, že spot na burze klesá, mince a slitky ale nejsou na trhu k dispozici, případně výrazně naroste prémium. Fyzický kov pak zdražuje, zatímco spot klesá.

Nedá mi to se nezeptat, ale jak vidíte budoucnost cen těchto komodit v následujících letech?

Omlouvám se, křišťálovou kouli mám zrovna v servisu. :-) Takže jen obecně:

Drahý kov nikdo nevytiskne, je to reálná hodnota. Stříbro je velmi využíváno i v průmyslu, zlato je vnímáno hlavně jako finanční kov. Jsou to tedy jasná aktiva s trvalou hodnotou. Inflace a turbulence v ekonomice vždy znamenají návrat k těmto jistotám. Jen je třeba počítat s tím, že dochází k určitým časovým skluzům a doběhům. Viz. právě dění během poslední velké krize.

Na závěr by mě zajímalo, co si myslíte o novodobém digitálním zlatě (Bitcoinu) a obecně o kryptoměnách? Myslíte, že má bitcoin šanci být lepším “uchovatelem hodnoty”, než je zlato? Vlastníte nějaké kryptoměny?

Je to věc názoru. Osobně kryptoměny vidím jako zajímavý nástroj pro spekulaci, to ano. Pro investici ale preferuji vždy něco podloženého nejen aktuální tržní poptávkou ale i reálnou upotřebitelností. V průmyslu, ve službách, pro zajištění základních lidských potřeb atd.

Bitcoin a spol. žádnou tuto podmínku nesplňuje. Když zmizí, nic se nestane.

Děkujeme panu Fischerovi za rozhovor a doufáme, že jste se díky tomuto rozhovoru dozvěděli něco nového.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

KamSsa1

Po přečtení článku Pro a proti investování do zlata na ideaclub.cz mě zaujalo, že je zlato skvělá investice zejména v době krize. Ta se podle všeho blíží, a tak jsem si řekl, že bych do něj měl část svých úspor investovat i já. Díky tedy za přínosný článek jak na to.

Martina Nevřelá

Moc pěkný článek o elementárních základech o investování do drahých kovů. Podle mne, toto jsou skvělé edukativní materiály, které by měl ocenit každý začínající investor. Děkujeme – Martina.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.