Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Začínáte investovat po třicítce? Co by vám poradil Warren Buffett?

Warren Buffett získal většinu svého mnohamiliardového jmění dokonce po padesátce. Jaký byl jeho trik, jak si v pozdějším věku vybudovat obrovské bohatství?

Začínáte investovat po třicítce? Co by vám poradil Warren Buffett?

Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších žijících investorů. Jeho dlouhodobě zaměřený styl investování mu pomohl vybudovat obrovský osobní majetek v hodnotě přes 100 miliard dolarů. Často se však přehlíží, že drtivou většinu z něj získal až po padesátce.

Tento úspěch dokazuje dvě věci. Zaprvé, vždy je lepší začít co nejdříve. A zadruhé slouží jako důkaz, že investoři mohou vybudovat významné bohatství i v pozdějším věku. Proto by Buffettovy strategie a taktiky mohli vzít na vědomí i investoři po třicítce.

Zaměřte se na hledání jen těch nejlepších nápadů

Na burzách po celém světě jsou kótovány desítky tisíc akcií. To dává investorům poměrně dlouhý seznam potenciálních příležitostí. I přes obrovský výběr však většina z těchto podniků nedokáže přinést smysluplné výnosy.

Ve skutečnosti se může ukázat, že pouze malý výběr z nich je schopen překonat trh.

Proto se Buffett nikdy nespokojí s průměrností. Podnik musí mít výjimečně přesvědčivé vyhlídky, a i v takovém případě se může stát, že se do finálního výběru nedostane. Tomu říká “pravidlo 20 slotů”. Investoři by se měli chovat tak, jako by do konce života mohli koupit pouze 20 akcií.

Tímto způsobem se donutíte hodně přemýšlet a dbát na to, které společnosti se vyplatí koupit a držet po desetiletí.

Info

Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway drží více než 60 % svého portfolia v pouhých pěti akciích.

Kruh kompetencí

Akciový trh je plný pokušení. Právě teď se zdá, že nejnovějším trendem jsou akcie umělé inteligence (AI), jejichž ocenění u mnoha z nich prudce roste díky nevyužitému potenciálu.

Nelze popřít, že umělá inteligence má již nyní hluboký dopad v mnoha odvětvích. Přesto může být pro mnohé z těchto podniků po odhlédnutí od do očí bijících čísel růstu poněkud obtížné je pochopit.

TIP

Buffett se řídí pravidlem “kruhu kompetencí”, což znamená investovat pouze do společností a odvětví, kterým skutečně rozumí. Investoři by si měli osvojit tento přístup pro zamezení zbytečných rizik.

Buffett má trochu pověst skeptika, pokud jde o technologické akcie. To způsobilo, že mu v posledních dvou desetiletích unikl obrovský růst. Ale také mu to umožnilo vyhnout se nesčetným pastem na této cestě.

Jednoduše řečeno, investoři by se měli vyhýbat společnostem, kterým nedokážou porozumět. Bez správných znalostí je téměř nemožné identifikovat hrozby a rizika dříve, než bude pozdě, nebo správně ocenit příležitost.

Pochopení rizik

Nuda je často nejlepší. Akcie, které se netěší velké pozornosti lovců trendů, se obvykle obchodují za mnohem rozumnější ocenění – mnohdy bývají tyto akcie podhodnocené. A tento nedostatek pozornosti také způsobuje, že obrovské růstové nebo příjmové příležitosti unikají pod radarem.

Ne každá investice však vždy vyjde.

Vezměme si jako příklad společnost Tesco. Tento největší britský řetězec supermarketů byl kdysi součástí Buffettova portfolia Berkshire Hathaway (před necelými deseti lety).

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Tesco

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesco! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ve skutečnosti byl třetím největším akcionářem poté, co v roce 2006 otevřel pozici a v roce 2012 ji doplnil. I přes počáteční úspěch se však investice rychle změnila v noční můru.

Stále pochybnější rozhodování managementu vyústilo v řadu varování před klesajícím ziskem a dokonce v účetní skandál. Výsledkem byla zdánlivě dobrá investice, která se změnila v jednu z největších ztrát v Buffettově historii.

TIP

Buffett jednou řekl, že základním pravidlem investování je “nikdy neztrácet peníze”. Druhé pravidlo? “Nikdy nezapomínejte na první pravidlo.”

Od té doby prošlo Tesco rekonstrukcí managementu, která postupně změnila směr vývoje společnosti. Akcie se však ještě plně nezotavily. A to dokonale podtrhuje význam diverzifikace pro ochranu před nepředvídatelnými pohromami v portfoliu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.