Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett tímto panickým rozhodnutím přišel o více než 6 miliard dolarů!

Buffettovo rozhodnutí prodat 389,4 milionu akcií Apple během druhého čtvrtletí zaskočilo trhy. Akcie Apple však od konce druhého kvartálu vzrostly o 7,5 % a Buffett tak přišel o miliardy dolarů.

Warren Buffett tímto panickým rozhodnutím přišel o více než 6 miliard dolarů!
Zdroj: Midjourney AI

Warren Buffett, ikonický investor a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, překvapivě prodal přibližně polovinu svých akcií Apple.

Toto rozhodnutí zpočátku trh zneklidnilo, ale od konce června akcie Apple vzrostly o 7,5 %. Tento nárůst znamená promarněnou příležitost ve výši přibližně 6,2 miliardy dolarů.

Vývoj ceny akcií Apple od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffettův prodej 389,4 milionu akcií Apple ve druhém čtvrtletí byl neočekávaný, zejména vzhledem k jeho dlouhodobě býčímu postoji k této společnosti. Berkshire Hathaway začala nakupovat akcie Apple počátkem roku 2016, kdy začala s 39,2 milionu akcií.

Ve třetím čtvrtletí roku 2018 již vlastnila více než miliardu akcií. Navzdory nedávnému prodeji zůstává Apple největší veřejně obchodovanou pozicí společnosti Berkshire se 400 miliony akcií v hodnotě přibližně 88,7 miliardy dolarů, což představuje 2,6 % společnosti Apple.

Berkshire je tak čtvrtým největším akcionářem, přičemž první místo drží skupina Vanguard.

Načasování prodeje a tržní reakce

Načasování prodeje mnohé zmátlo, neboť k němu došlo v období volatility akcií technologických společností s velkou tržní kapitalizací, které před výprodejem dosáhly vrcholu v polovině července.

Od té doby se však akcie technologických firem, včetně společnosti Apple, výrazně zotavily. Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities poznamenal, že navzdory makroekonomickým problémům byly zisky technologických společností vysoké, a to díky očekávanému růstu souvisejícímu s umělou inteligencí.

Toto technologické oživení dále podtrhuje cenu Buffettova rozhodnutí snížit podíl akcií společnosti Apple.

Další prodeje a investice

Kromě společnosti Apple prodala Berkshire také akcie společností:

Souhrnné ušlé zisky z těchto prodejů činí dalších 23 milionů dolarů. V porovnání s Buffettovým rozsáhlým portfoliem je to sice zanedbatelné, ale poukazuje to na to, že i zkušení investoři mají potíže s načasováním trhu.

Situaci navíc zhoršuje fakt, že Buffett v tomto období zvýšil svůj podíl ve společnosti Occidental Petroleum, což nepřineslo očekávané výnosy.

Dalších 7,3 milionu akcií této energetické společnosti kleslo od konce června o 8,3 %, což vedlo k papírové ztrátě 38,2 milionu dolarů.

Buffettova investiční filozofie

Navzdory těmto neúspěchům je důležité si uvědomit, že investování je dlouhodobá záležitost a Buffettova bilance je příkladná. Věštec z Omahy, známý svou filozofií hodnotového investování, klade důraz na dlouhodobé držení kvalitních akcií.

Tyto nedávné obchody mohou odrážet spíše strategické úpravy než zásadní změnu jeho investičního přístupu.

Finanční svět bude Buffettovy kroky nepochybně i nadále pečlivě sledovat, protože jeho rozhodnutí mají často dopad na celý trh.

Prozatím jsou ušlé zisky z prodeje společnosti Apple připomínkou rizik a nepředvídatelnosti investic na akciovém trhu, a to i pro ty nejzkušenější investory.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.