Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Víme, kam investovat, a co naopak prodat v roce 2024!

Největší investiční banky předpokládají, že se trh v příštím roce poveze na pozitivním trendu započatém letos. Do čeho investovat a jak ze situace vytěžit maximum?

Víme, kam investovat, a co naopak prodat v roce 2024!
Zdroj: Midjourney.com

Pohled investorů do roku 2024 je možná optimistický, ale není prostý obav. Vyšší úrokové sazby a zvýšená geopolitická fragmentace vyvolávají pochybnosti. Také jsou zde nové výzvy, kterým investoři teprve budou čelit, jako je nečekaná volatilita. Tyto skutečnosti kontrují optimistickým výhledům a vzbuzují obavy o předpokládaný růst.

Jak se na tuto situaci dívají největší globální investiční banky, jako jsou Goldman Sachs, UBS nebo J.P. Morgan. Jaké zvolit investiční strategie, jaká aktiva si podržet, a kterých se naopak zbavit? Zde je pohled do investiční mapy pro příští rok.

Kapitál investovat, ale držet se kvality

Investování kapitálu v roce 2024 má svoje rizika, nicméně mnoho špičkových investičních bank se shoduje na tom, že nové makroekonomické prostředí vyšších úrokových sazeb a nevyrovnané inflace (ta by mohla opět vzrůst) činí držení hotovosti stejně rizikové jako letos.

Mnoho názorů navrhuje vrátit se k investičním základům a kapitál přetavit do klíčových držeb: vysoce kvalitních dluhopisů pro zajištění stabilních výnosů, ale také do akcií se silnými rozvahami odolných vůči recesi.

Instituce jako BlackRock a Bank of America zdůrazňují příležitost, kterou představují státní protiinflační dluhopisy, které chrání peníze proti prudké inflaci.

Příležitosti v oblasti umělé inteligenci jsou dosud plně nevyužité

Pokud se na něčem investiční odborníci shodnou, pak to jsou investice do umělé inteligence. Mnohé investiční instituce jsou v této oblasti připraveny i k agresivnímu postupu, protože právě tato technologická oblast se bouřlivě vyvíjí a vyvíjet se i nadále bude.

Letošní rok byl ve znamení gigantů s velkou tržní kapitalizací, kteří zvládli ustát obrovské výdaje do AI a společně s vývojem těchto nástrojů vyvíjet i infrastrukturu a jejich praktické aplikace.

To se v příštím roce nezmění, ale je tu i široká škála investičních možností do výrobců hardwaru a dalších menších společností.

Pokud se investor nebojí rizika, může se zaměřit na jedno konkrétní odvětví v rámci kterého bude odhadovat vývoj trhu. Nemusí to být přímo AI, existuje i mnoho oblastí navazujících. Cloudové technologie, fintech, robotika, kybernetická bezpečnost, datová infrastruktura. Že bude příští rok ve znamení nových technologií už nikdo nepochybuje.

“Vidíme, že odolnost technologického sektoru v oblasti zisků přetrvává a očekáváme, že bude hlavním motorem růstu celkového zisku amerických společností v roce 2024,” uvedli analytici BlackRock.

Diverzifikace uprostřed geopolitické fragmentace

“Globální diverzifikace může portfoliím přidat hodnotu, protože se ekonomiky rozcházejí a postupují svým vlastním tempem.” Citát analytiků Goldman Sachs naznačuje, že globální trh se bude i nadále fragmentovat, a je třeba zaměřit se nejen na celkový pohled, ale i na jednotlivé zlomky.

Indie a Mexiko jsou zajímavou volbou v mnoha směrech, protože obě rozvíjející se země mají silné dlouhodobé podpůrné katalyzátory.

Silná demografie Indie a rozmanitost v sektorech nabízí velké vyhlídky na růst, protože západní dodavatelské řetězce a obchod se nadále odklánějí od Číny.

Mexiko je zase jakousi prázdnou nádobou, která čeká na své ekonomické naplnění. Bude těžit především z trendu nearshoringu, kdy se velké výrobní společnosti snaží zakotvit produkci co nejblíže USA.

“Indie a Mexiko budou pravděpodobně těžit ze změny dlouhodobějšího trendu v orientaci globálních dodavatelských řetězců a následného rozšíření své vlastní výrobní kapacity,” zní názor analytiků z Bank of America

Nelze zapomínat ani na Japonsko. Jak japonská měna, tak její akcie jsou společnou volbou pro diverzifikaci na rozvinutých trzích. Řada společností na místním trhu má atraktivní ocenění a zaznamenala růst zisků podpořený fiskální a měnovou politikou. Nelze ovšem zapomínat, že Japonsko až dosud drželo úrokové sazby velmi nízko aby růst aktivně podpořilo.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
12
12

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.