Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Věhlasný investor varuje před propadem S&P 500 až o 70 %! Předpovědi už mu nejednou vyšly

V době extrémního optimismu na americkém akciovém trhu, kdy indexy rostou spolu se zisky společností, varuje významný investor před historickým krachem.

Publikováno
Věhlasný investor varuje před propadem S&P 500 až o 70 %! Předpovědi už mu nejednou vyšly
Zdroj: depositphotos.com

Legendární investor John Hussman, který se proslavil předpovědí krachů na trzích v letech 2000 a 2008, ve své nedávné zprávě důrazně varuje před současnou situací na akciovém trhu.

Podle Hussmana je nedávný prudký růst cen akcií způsoben extrémním strachem z promeškání příležitosti (FOMO).

Předpovídá, že by se akcie v tomto cyklu mohly propadnout až o 70 %.

Nová maxima vyvolávají FOMO

Přestože Hussman předpokládá, že index S&P 500 bude v roce 2024 nadále překonávat rekordní maxima, říká také, že podobný růst není udržitelná.

Aktuální vývoj indexu S&P 500

Dynamičnost trhu přičítá netrpělivosti investorů a úzkému zaměření na spekulace. To jsou podle něj klíčové ingredience blížící se korekce.

“Existují určité rysy ocenění, psychologie investorů a chování cen, které mají tendenci se objevovat, když se FOMO stane obzvláště silným a zaměření na spekulace obzvláště úzkým,” napsal Hussman. “Minulý pátek jsme narazili na novou nálož těchto podmínek.”

Hussman poukazuje na několik varovných signálů, které naznačují potenciální pokles trhu. Patří mezi ně výrazné nadhodnocení trhu, divergence mezi jednotlivými akciovými sektory a jednostranný sentiment.

Upozorňuje také na rostoucí počet akcií, které se dostávají na nová 52týdenní minima, přestože tržní indexy nadále rostou.

Podle jeho názoru nejspolehlivější ukazatel – poměr nefinanční tržní kapitalizace k hrubé přidané hodnotě podniků – nyní překračuje extrémní hodnoty z roku 1929. V té době se Dow Jones Industrial Average propadl o 89 % od vrcholu ke dnu.

Spekulativní bublina

“Dokonce i konvenčnější (ale méně spolehlivý) násobek ceny a budoucích zisků indexu S&P 500 je na úrovních, které nemají konkurenci, s výjimkou okolí vrcholů v letech 2000 a 2022,” poznamenal Hussman.

Jednoduše řečeno, mám dojem, že období od počátku roku 2022 zahrnuje prodloužený vrchol jedné ze tří velkých spekulativních bublin v historii USA.

Zatímco Hussmanův výhled je rozhodně medvědí, většina stratégů velkých bank na Wall Street má optimističtější pohled.

Obecně očekávají, že index S&P 500 se udrží nad úrovní 5 000 bodů až do konce roku 2024. Tento sentiment je podpořen lepším makroekonomickým výhledem ve srovnání s první polovinou roku 2023, kdy byla základním scénářem většiny ekonomů recese.

Varování legendárního investora přichází v době, kdy se mnoho účastníků trhu těší výrazným ziskům. O to více je jeho varování zarážející.

Hussman je jedním z nejvíce medvědích prognostiků na Wall Street a již několik měsíců opakuje svůj názor, že akcie mohou klesnout o více než 60 %.

Jeho historická přesnost v předpovídání tržních krachů však dodává jeho současnému varování váhu, i když širší tržní sentiment zůstává býčí.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
10
3

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Sheridan Sheridan

Doufám, že se konečně někdo z tragédů trefí, jeho předpověď vyjde a bude čas vyrazit na nákupy. Jinak tragédi průběžně vyjadřují své katastrofické scénáře už minimálně dva roky a zatím stále vidíme růst. A až to nestane, a ono to opravdu nastane, protože i hodiny dvakrát denně ukazují dvanáct hodin, budou říkat – vidíte pokles, já to říkal….🤦

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.