Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak dlouho ještě může index S&P 500 růst?

Současný býčí trh je pro investory příznivý. Jak dlouho ale ještě může tato vzestupná trajektorie pokračovat? A jak se připravit na pokles?

Publikováno
Jak dlouho ještě může index S&P 500 růst?
Zdroj: depositphotos.com

Ačkoli nikdo nevlastní křišťálovou kouli, aby mohl předvídat budoucnost, historická data mohou nabídnout určitý náhled na to, co bychom mohli očekávat.

Býčí trhy se s těmi medvědími střídají relativně pravidelně a údaje o nich máme k dispozici už za bezmála 100 let. Co nám tedy napovídají?

Býčí trhy: Historická perspektiva

Je důležité si uvědomit, že historická výkonnost nezaručuje budoucí výnosy. Zkoumání minulých trendů však může poskytnout přibližný odhad, jak dlouho býčí trhy obvykle trvají.

Býčí trh indexu S&P 500 v období od roku 1929 trval průměrně 1 011 dní, tedy necelé tři roky.

Existují však i pozoruhodné výjimky, jako například býčí trh v letech 1987 až 2000, který trval impozantních 4 494 dní, a pak jedenáctiletý bull market v letech 2009 až 2020, který trval 3 999 dní.

Naopak ve 30. letech 20. století bylo pět býčích trhů, z nichž každý trval méně než 100 dní.

Medián délky býčího trhu se pohybuje kolem 522 dní, tedy zhruba rok a půl.

Na současném býčím trhu, kdy si index S&P 500 připsal od minima z roku 2022 okolo 50 %, jsme přibližně 19 měsíců. Statistika tak může vyvolávat určité obavy. Nemusí však nutně znamenat, že se blíží pokles.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od října 2022

Nedávné trendy a srovnání s bear markety

Podíváme-li se na posledních 10 býčích trhů indexu S&P 500 od roku 1970, polovina z nich trvala alespoň 1 000 dní. Všechny kromě dvou přesáhly medián 522 dní. Tento trend naznačuje, že býčí trhy se obecně prodlužují.

Na rozdíl od býčích trhů bývají medvědí trhy mnohem kratší. Podle údajů společnosti Bespoke trvá průměrný medvědí trh pouhých 286 dní, přičemž medián trvání je 240 dní.

Tento kratší časový rámec je do jisté míry uklidňující, protože naznačuje, že období poklesu jsou obecně kratší než období růstu.

Jak se připravit na příští medvědí trh

I když nelze s jistotou předpovědět, kdy nastane příští medvědí trh, je rozumné, aby investoři podnikli kroky k přípravě. Nejlepší strategií pro přečkání poklesu je investovat do akcií fundamentálně silných společností a držet je dlouhodobě.

Kvalitní akcie se z poklesů trhu s větší pravděpodobností rychle zotaví, takže jejich držení do doby, než se trh vzpamatuje, vám může pomoci vyjít relativně bez úhony.

I když ceny akcií klesnou, nebudete mít ztrátu, pokud je v době poklesu neprodáte.

Nyní je také vhodná doba pro přehodnocení vašeho portfolia. Ujistěte se, že každá akcie, kterou vlastníte, si své místo zaslouží. Pokud máte nějaké investice v ne úplně hvězdných akciích, zvažte jejich prodej, dokud jsou ceny ještě vysoké.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.