Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V zahraničí se rodí “bitcoinová banka” pro bitcoinové investory

Salvador pokračuje ve své cestě průkopníka v oblasti Bitcoinu. Nejdřív jako první postavil Bitcoin na úroveň oficiální měny a teď chce bitcoinovou banku.

V zahraničí se rodí “bitcoinová banka” pro bitcoinové investory
Zdroj: coingape.com

Znovuzvolený salvadorský prezident Nayib Bukele navrhl zřízení soukromé investiční banky zaměřené na Bitcoin (BTC), což je průlomový krok, který podtrhuje jeho neochvějnou víru v budoucnost největší světové kryptoměny.

Vize ekonomické transformace

Návrh prezidenta Bukeleho na zřízení soukromé investiční banky (BPI) přišel pouhé dva týdny potom, co Bukele složil přísahu na své druhé funkční období. Projekt je součástí širšího hospodářského plánu, jehož cílem je diverzifikovat možnosti financování, které mají investoři v Salvadoru k dispozici.

Banka by nabízela služby v amerických dolarech i v bitcoinech a poskytovala by komplexnější nabídku finančních služeb než tradiční banky.

Salvadorská velvyslankyně ve Spojených státech Milena Mayorga tuto iniciativu vyzdvihla ve svém příspěvku na X a zdůraznila cíl přilákat potenciální investory diverzifikovanými možnostmi financování.

Max Keiser, hlavní Bukeleho poradce pro bitcoiny, vyjádřil nadšení nad tímto návrhem.

“Prezident Bukele se v novém funkčním období trefuje do černého díky nové legislativě, která zřizuje bitcoinovou banku,” prohlásil.

Dále poznamenal, že tato iniciativa je v souladu s předpovědí Cathie Wood, generální ředitelky společnosti Ark Invest, podle které by se reálný HDP Salvadoru mohl během příštích pěti let zdesetinásobit.

Nová éra Bitcoinu v Salvadoru

Návrh soukromé investiční banky zaměřené na bitcoiny představuje významný krok v pokračující adopci bitcoinů v zemi. Tato cesta začala v roce 2021, kdy Salvador jako první na světě zavedl Bitcoin jako zákonné platidlo.

Bukeleho odvážné kroky se často setkávají se skepticismem, ale jeho popularita zůstává vysoká, zejména díky úspěšnému zásahu proti nechvalně proslulým zločineckým frakcím v zemi, Mara Salvatrucha 13 a Barrio 18, čímž došlo k výraznému snížení počtu vražd v zemi.

Jedním z nejvýraznějších aspektů navrhované Banky pro soukromé investice je její pružnější regulační rámec ve srovnání s tradičními bankami.

Podle zprávy deníku El Mundo by nová banka nepodléhala stejně přísným zákonům, kterými se řídí tradiční finanční instituce. Byla by mimo jiné zrušena omezení vztahů se zahraničními bankami nebo finančními společnostmi spojenými s jejich akcionáři a uvolnila by se omezení pro poskytování úvěrů.

Cílem této regulační flexibility je přilákat zahraniční investice a stimulovat hospodářský růst.

Legislativní překážky a požadavky

Navzdory ambiciózní povaze návrhu stojí před jeho schválením ještě několik legislativních překážek.

Projekt, jehož iniciátorkou je ministryně hospodářství María Luisa Hayemová, musí projednat a odhlasovat Komise pro technologie, cestovní ruch a investice. V případě schválení bude nová banka vyžadovat minimální kapitál ve výši 50 milionů USD a nejméně dva akcionáře, kteří mohou být i zahraniční.

Pokud by se projekt uskutečnil, Salvador by potvrdil svou roli průkopnické země v globálním finančním prostředí a oblasti digitálních financí.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.