Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Umíte vydělávat i na akciových propadech? 3 akcie vhodné k shortování

Umíte vydělávat i na akciových propadech? 3 akcie vhodné k shortování
Zdroj: depositphotos.com

Pro mnoho společností je v současných podmínkách vysoké inflace velmi složité obstát na trhu a v konkurenčním prostředí. Tento fakt je velmi nepříznivý také pro investory, kteří ztrácejí možnost profitovat na rostoucích cenách akcií. Nicméně díky rozdílovým kontraktům (CFD), je možné generovat zisk i na akciovém poklesu. V tomto článku si představíme 3 společnosti, jejichž akcie již více než rok vykazují cenový pokles, a proto jsou adepty na shortování.

Shortování je především obchodní metoda, jak lze generovat zisk i na klesajících finančních instrumentech. Tato metoda je prováděna pomocí rozdílových kontraktů (CFD), kde je zisk nebo ztráta tvořena rozdílem mezi pořizovací a prodejní cenou. Díky této metodě mohou čistě akcioví obchodníci vydělávat na klesajících akciích a nemusejí čekat na změnu tržního sentimentu, aby mohli akcie začít obchodovat.

Shortování umožňuje generovat zisk i v klesajícím trhu.

Specifikem shortování ovšem je, že je často realizováno pomocí finanční páky. Obchodník při shortech spekuluje na pokles ceny instrumentu, a jeho zisk nebo ztráta je tvořena nejen velikostí cenového pohybu, ale také právě použitou velikostí finanční páky. Pojďme se nyní podívat na 3 akcie, které svým dlouhodobým akciovým propadům shortujícím investorům vykouzlily úsměv na tváři.

1) GameStop

Akcie GameStop klesly ze svého maxima již o 87 % a stále své dno nenašly. Díky formaci dvojité dno došlo sice k cenovému růstu, který se ovšem zastavil na první rezistenci, tvořené nejsilnějším volume (POC) za celou dobu postranního pohybu na minimálních cenách. Vzhledem k tomu, že tyto akcie se obchodují pod úrovní klesající trendové čáry, mají shorty vyšší pravděpodobnost úspěchu.

Tato společnost, poskytující hry a zábavné produkty si nevede dobře ani po finanční stránce. Meziroční pokles tržeb o 1,39 % akorát odráží výkonnost akcií. Navíc s poklesem podle analytiků je potřeba počítat i nadále. V roce 2023 je očekáván pokles na hodnotu tržeb 5,91 miliard USD a v roce 2024 na 5,63 miliard USD. GameStop nevyplácí dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf společnosti GameStop
Týdenní cenový graf společnosti GameStop

2) GEO Group

Výrazný akciový propad potkal i společnost GEO Group, jejíž akcie ztratily 85 % ze své nejvyšší hodnoty. Začátkem roku 2022 to již vypadalo, že by se mohly akcie GEO Group opět dostat na vyšší cenové úrovně, ovšem ihned první překážka v podobě 23,6 % Fibonacciho retracementu byla proti. Aktuálně trh opět testuje úrovně největšího volume, ovšem situace nevypadá, že by mělo dojít k cenovému růstu.

GEO Group se zabývá pronájmem a správou detenčních zařízení pro alkoholiky a drogově závislé. Tržby meziročně v vzrostly o 5,32 %. Výhled na následující dva roky počítá se stagnací příjmů okolo 2,5 miliard dolarů. GEO Group rovněž nevyplácí dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti GEO Group
Měsíční akciový graf společnosti GEO Group

3) Medical Properties

Agresivní cenový pokles proběhl v loňském roce i na akciích Medical Properties, které ze svých maxim klesly o 70,5 %. V současné době se obchoduje na minimálních cenách z roku 2011, kde trh po volatilním pádu provádí nákupní korekci. Nejbližší rezistence se nachází na ceně 14 USD, která je v konfluenci s 38,2 % Fibonacciho retracementu.

Tento trust pronajímá a spravuje nemocniční zařízení a prostory pro lékaře. Meziroční nárůst tržeb je sice kladný, ale s hodnotou 0,67 %. Tržby by v následujících dvou letech měly klesnout o zhruba 500 milionů dolarů na 1,45 miliard USD. Medical Properties vyplácí kvartální dividendu 0,29 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Medical Properties
Měsíční akciový graf společnosti Medical Properties

Závěr

Klesající trhy kazí zisky mnoha dlouhodobým investorům, kteří si během poslední dekády zvykli akcie pouze nakupovat. V medvědím trhu existují pouze dvě možnosti, buď vzít zbylé peníze a utéct pryč, nebo se naučit profitovat i na akciových poklesech. Shortování je metoda, která právě toto umožňuje. V článku jsme si přiblížili technickou a finanční analýzou akcie, které již více než rok klesají a podle současného sentimentu jsou i nadále adepty na spekulativní činnost shortování.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.