Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Umíte vydělávat i na akciových propadech? 3 akcie vhodné k shortování

Umíte vydělávat i na akciových propadech? 3 akcie vhodné k shortování

Umíte vydělávat i na akciových propadech? 3 akcie vhodné k shortování
Zdroj: depositphotos.com

Pro mnoho společností je v současných podmínkách vysoké inflace velmi složité obstát na trhu a v konkurenčním prostředí. Tento fakt je velmi nepříznivý také pro investory, kteří ztrácejí možnost profitovat na rostoucích cenách akcií. Nicméně díky rozdílovým kontraktům (CFD), je možné generovat zisk i na akciovém poklesu. V tomto článku si představíme 3 společnosti, jejichž akcie již více než rok vykazují cenový pokles, a proto jsou adepty na shortování.

Shortování je především obchodní metoda, jak lze generovat zisk i na klesajících finančních instrumentech. Tato metoda je prováděna pomocí rozdílových kontraktů (CFD), kde je zisk nebo ztráta tvořena rozdílem mezi pořizovací a prodejní cenou. Díky této metodě mohou čistě akcioví obchodníci vydělávat na klesajících akciích a nemusejí čekat na změnu tržního sentimentu, aby mohli akcie začít obchodovat.

Shortování umožňuje generovat zisk i v klesajícím trhu.

Specifikem shortování ovšem je, že je často realizováno pomocí finanční páky. Obchodník při shortech spekuluje na pokles ceny instrumentu, a jeho zisk nebo ztráta je tvořena nejen velikostí cenového pohybu, ale také právě použitou velikostí finanční páky. Pojďme se nyní podívat na 3 akcie, které svým dlouhodobým akciovým propadům shortujícím investorům vykouzlily úsměv na tváři.

1) GameStop

Akcie GameStop klesly ze svého maxima již o 87 % a stále své dno nenašly. Díky formaci dvojité dno došlo sice k cenovému růstu, který se ovšem zastavil na první rezistenci, tvořené nejsilnějším volume (POC) za celou dobu postranního pohybu na minimálních cenách. Vzhledem k tomu, že tyto akcie se obchodují pod úrovní klesající trendové čáry, mají shorty vyšší pravděpodobnost úspěchu.

Tato společnost, poskytující hry a zábavné produkty si nevede dobře ani po finanční stránce. Meziroční pokles tržeb o 1,39 % akorát odráží výkonnost akcií. Navíc s poklesem podle analytiků je potřeba počítat i nadále. V roce 2023 je očekáván pokles na hodnotu tržeb 5,91 miliard USD a v roce 2024 na 5,63 miliard USD. GameStop nevyplácí dividendy.

Týdenní cenový graf společnosti GameStop
Týdenní cenový graf společnosti GameStop
Zdroj: tradingview.com

2) GEO Group

Výrazný akciový propad potkal i společnost GEO Group, jejíž akcie ztratily 85 % ze své nejvyšší hodnoty. Začátkem roku 2022 to již vypadalo, že by se mohly akcie GEO Group opět dostat na vyšší cenové úrovně, ovšem ihned první překážka v podobě 23,6 % Fibonacciho retracementu byla proti. Aktuálně trh opět testuje úrovně největšího volume, ovšem situace nevypadá, že by mělo dojít k cenovému růstu.

GEO Group se zabývá pronájmem a správou detenčních zařízení pro alkoholiky a drogově závislé. Tržby meziročně v vzrostly o 5,32 %. Výhled na následující dva roky počítá se stagnací příjmů okolo 2,5 miliard dolarů. GEO Group rovněž nevyplácí dividendy.

Měsíční akciový graf společnosti GEO Group
Měsíční akciový graf společnosti GEO Group
Zdroj: tradingview.com

3) Medical Properties

Agresivní cenový pokles proběhl v loňském roce i na akciích Medical Properties, které ze svých maxim klesly o 70,5 %. V současné době se obchoduje na minimálních cenách z roku 2011, kde trh po volatilním pádu provádí nákupní korekci. Nejbližší rezistence se nachází na ceně 14 USD, která je v konfluenci s 38,2 % Fibonacciho retracementu.

Tento trust pronajímá a spravuje nemocniční zařízení a prostory pro lékaře. Meziroční nárůst tržeb je sice kladný, ale s hodnotou 0,67 %. Tržby by v následujících dvou letech měly klesnout o zhruba 500 milionů dolarů na 1,45 miliard USD. Medical Properties vyplácí kvartální dividendu 0,29 USD.

Měsíční akciový graf společnosti Medical Properties
Měsíční akciový graf společnosti Medical Properties
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Klesající trhy kazí zisky mnoha dlouhodobým investorům, kteří si během poslední dekády zvykli akcie pouze nakupovat. V medvědím trhu existují pouze dvě možnosti, buď vzít zbylé peníze a utéct pryč, nebo se naučit profitovat i na akciových poklesech. Shortování je metoda, která právě toto umožňuje. V článku jsme si přiblížili technickou a finanční analýzou akcie, které již více než rok klesají a podle současného sentimentu jsou i nadále adepty na spekulativní činnost shortování.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo