Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Tyto blue chip akcie se aktuálně obchodují za velmi atraktivní cenu - Které to jsou?

Tyto blue chip akcie se aktuálně obchodují za velmi atraktivní cenu - Které to jsou?

Tyto blue chip akcie se aktuálně obchodují za velmi atraktivní cenu - Které to jsou?
Zdroj: depositphotos.com

V době poklesu trhů se naskýtá zajímavá příležitost dlouhodobě investovat do kvalitních blue chip akcií. Ačkoliv neexistuje žádná formální definice blue chip akcií, obecně se jedná o akcie známých, zavedených firem, které často vyplácejí dividendu. Jedná se o společnosti, které jsou velmi dobře připraveny na další pokles a vyjdou z něj silnější.

Budou trhy v příštích týdnech a měsících směřovat ještě dolů? Tento vývoj nelze vyloučit vzhledem k makroekonomickým ukazatelům a velmi jestřábímu Fedu.

To však neznamená, že by se investoři měli v současné době vyhýbat nákupům akcií. Akciový trh je plný příležitostí, a pokud máte přeci jenom obavy z dalších poklesů, můžete k nákupu jednotlivých akcií využít pravidelné investiční strategie.

Pravidelné investování je jedním ze způsobů, jak v roce 2022 minimalizovat dopady volatility napříč trhy. A proč neaplikovat pravidelné nákupy právě na investice do blue chip akcií? Řada brokerů již nabízí investorům nákup frakčních akcií, takže to není problém.

1. Apple

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investoři mohou zvážit akcie Apple z několika důvodů. Apple se ukazuje jako nejlepší technologická akcie v roce 2022. Tržní kapitalizace přesahující 2 biliony dolarů z něj činí největší akciovou společnost na světě. Spousta investorů tedy bude dlouho a důkladně přemýšlet, než prodá takto významné akcie. Apple, stejně jako některé další blue chip akcie, vyplácí dividendu. Tato dividenda v současné době vynáší 0,65 % a představuje něco přes 23 centů na akcii každé čtvrtletí.

Ač je to možná překvapivé, právě dividenda může činit z opravdu dlouhodobého hlediska akcie Apple zajímavými. Společnost může jejím prostřednictvím svým investorům v budoucnu nabízet dodatečný příjem. Téměř vůbec se o tom nemluví, ale dividenda společnosti Apple byla v posledních 5 letech v průměru zvyšována o 9,5 % každý rok. Celkově vzato je Apple skvělou akcií téměř v každém období hospodářského cyklu.

2. Visa

Vývoj ceny akcií Visa za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Visa je společnost, která prokázala, že se jí může dlouhodobě dařit. Silné stránky společnosti jsou patrné z výnosů akcií Visa za posledních 10 let. Dlouhodobí investoři by měli brát v úvahu dlouhodobé výnosy a akcie Visa za poslední dekádu překonaly výkonnost akcií kótovaných na stejné burze – NYSE – o 299 %.

Kromě působivého růstu akcií je společnost také podporována (pro ni) příznivými trendy. V roce 2022 se jí dařilo dobře, protože používání kreditních karet roste v souvislosti s inflací. Zvýšení inkasovaných poplatků za provedené platby je pro Visu pochopitelně pozitivní. Není tak ani překvapením, že vykázané příjmy a zisk vydavatele platebních karet byly v posledním čtvrtletí a v první polovině roku 2022 velmi dobré.

3. Nike

Vývoj ceny akcií Nike za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Na první pohled to nevypadá, že by nyní byla vhodná doba pro nákup akcií Nike. Obchodují se hluboko pod svým pandemickým maximem, kdy společnost čelila větší poptávce po produktech, než mohla nabídnout. Během pandemie se mnoho firem snažilo udržet zásoby na úrovni, která by odpovídala poptávce a Nike, stejně jako mnoho dalších firem, dělal vše pro to, aby zásoby zvýšil.

To se podařilo a nyní má Nike opačný problém: příliš velké zásoby. To vedlo obuvnického giganta k oznámení slev v návaznosti na nadměrné zásoby, které ve čtvrtletí končícím v květnu vzrostly o 23 %. Pro potenciální investory a milovníky tenisek je to pozitivní, protože akcie Nike (stejně jako tenisky této značky) by měly zůstat levné. Nehledě na současné makroekonomické trendy je navíc Nike silná společnost. V každém z posledních čtyř čtvrtletí dosáhla zvýšení zisku na akcii.

4. Microsoft

Vývoj ceny akcií Microsoft za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Microsoft v letošním roce v podstatě zrcadlí vývoj technologického indexu Nasdaq, jsou tudíž ve výrazném záporu. To nevěstí pro softwarového a počítačového giganta nic dobrého. Investoři však musí v případě Microsoftu brát v úvahu širší souvislosti: Microsoft má i nadále fundamentální ukazatele, které by mohly leckoho přesvědčit k nákupu.

Při analýze akcií byste se měli dívat na několik věcí. Je důležité investovat do společností, které mají silné podnikání. Microsoft do této kategorie rozhodně zapadá jako jedna z nejziskovějších firem, které existují. Marže a tržby společnosti jsou jednoduše vynikající. Její čistá marže, rentabilita vlastního kapitálu a rentabilita aktiv patří mezi nejlepší 3 % softwarových firem. Její návratnost investovaného kapitálu je vyšší než 30 %. Je velmi obtížné tvrdit něco jiného, než že je Microsoft výjimečný soubor talentů, kteří společně vytvářejí výjimečnou softwarovou a počítačovou firmu.

5. Coca-Cola

Vývoj ceny akcií Coca-Cola za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ať už uvažujete o defenzivní investici, dividendové akcii nebo hledáte jednu z nejtypičtější blue chip akcií, Coca-Cola dává smysl. Jedním z důvodů, proč považovat současnou dobu za vhodnou k nákupu akcií Coca-Cola, je to, že působí jako zajištění proti volatilitě. Její beta 0,57 znamená, že vykazuje o 43 % nižší volatilitu než celý trh. Jinými slovy, pokud trh klesne o 10 %, akcie Coca-Cola by měly ztratit pouze 5,7 % své hodnoty. Investoři se stále více obracejí na trh s dluhopisy, aby otupili současnou volatilitu. Akcie Coca-Cola působí v podstatě stejně.

Investoři mohou od akcií nápojového giganta očekávat stabilní (ovšem nikterak výrazný) růst, protože tržby společnosti stále rostou přibližně o 1,5 miliardy dolarů ročně. Coca-Cola samozřejmě poskytuje také dividendu, která nebyla snížena od roku 1963 – Jedná se tak o jednoho z dividendových králů. Většina čtenářů tohoto článku se pravděpodobně narodila později, což naznačuje, jak hodnotnou blue chip akcií Coca-Cola dlouhodobě je.

6. Johnson & Johnson

Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Většina blue-chip akcií vykazuje dlouhodobě pomalejší o to však stabilnější růst. To se týká i akcií Johnson & Johnson. Jedná se o známou, zavedenou firmu, jež rovněž vyplácí dividendu. Patří také mezi akcie zdravotnických firem, které mají tendenci dosahovat dobrých výsledků v období recese. Ať už si tak myslíte, že se v současné době nacházíme v recesi, že do ní směřujeme nebo něco jiného, akcie Johnson & Johnson budou pravděpodobně i nadále silné.

Stejně jako akcie Coca-Cola, i akcie Johnson & Johnson odolávají trendům volatility a jejich beta je 0,56. Takže argument, který je obhajuje jako zajištění proti současné volatilitě, platí i zde. Ačkoli tržby v Q2 2022 vzrostly o 3 % a dosáhly 24 miliard dolarů, zisk klesl o 24,3 %, akcie společnosti v období následujícím po tomto oznámení si vedly dobře. To svědčí o síle Johnson & Johnson jako známé defenzivní akcie se statusem blue chip.

7. UnitedHealth Group

Vývoj ceny akcií UnitedHealth Group za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

UnitedHealth Group zveřejní výsledky za 3. čtvrtletí až mezi posledními americkými společnostmi, to by vás však nemělo vyvézt z míry. Výsledky za 2. čtvrtletí ukázaly, že je UnitedHealth výjimečná společnost. Tržby dosáhly 80,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 13 %. Tento 13% nárůst tržeb se ve stejném období promítl do 19% nárůstu provozního zisku. Dobré výsledky svědčí o silné společnosti – akcie UnitedHealth Group posílily za posledních 12 měsíců (k 11. 10. 2022) téměř o čtvrtinu, což z nich činí na americkém akciovém trhu skutečnou výjimku.

Navíc se zdá, že má UnitedHealth Group otevřené dveře pro akvizici společnosti Change Healthcare poté, co federální soudce zamítl žádost o zablokování transakce. To znamená, že UnitedHealth zůstává na cestě ke zvětšení rozsahu svých aktivit a dalšímu upevnění své pozice největší akcie v oblasti zdravotní péče podle tržní kapitalizace. Zvýšený rozsah by měl akciím společnosti poskytnout silný vítr v zádech, až dojde k akvizici. Prozatím by ji mohou investoři oceňovat jako silnou blue chip akcii, která v posledních měsících s přehledem poráží akciový trh.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo