Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto jsou největší poražení aktuálního akciového trhu!

Měli bychom věřit aktivní správě fondů, když ani v ideálních podmínkách nedokáží správci aktivních fondů překonat trh? Další důvod, proč raději investovat prostřednictvím ETF.

Toto jsou největší poražení aktuálního akciového trhu!
Zdroj: depositphotos.com

Teoreticky by měli aktivní manažeři fondů, kteří se snaží vybírat nejlepší investice a vyhýbat se těm nejhorším, vynikat – americký akciový trh je v situaci, kdy je rozdíl mezi vítězi a poraženými velký.

Index implikované korelace chicagské burzy Cboe naznačuje, že míra, v jaké se akcie pohybují nahoru a dolů shodně, se blíží rekordně nízké úrovni.

Rozptyl – měřítko toho, jak moc se výnosy jednotlivých akcií liší od průměru – je abnormálně vysoký.

Info

Historicky se nejlepší výkonnost aktivních manažerů často shoduje s obdobími vysoké volatility, kdy se akciový trh vyznačuje většími rozdíly mezi jednotlivými akciemi. To však není zárukou úspěchu, jak ukazuje aktuální situace.

Pokud se akcie pohybují společně nahoru a dolů mnohem méně než obvykle a vítězové a poražení jsou od sebe ještě dále než obvykle, mělo by to být pro výběrčí akcií ideální.

Zdroj: cboe.com
Vývoj indexu implikované korelace Cboe za posledních 12 měsíců
Vývoj indexu implikované korelace Cboe za posledních 12 měsíců

Místo toho se aktivní fondy potýkají s problémy

To dělá díru do jednoho z nejoblíbenějších vyprávění správců investičních fondů – totiž že se vyplatí platit prémii za aktivní správu a že sběrači akcií si v některých obdobích určitě povedou lépe než jindy.

Trápení aktivních fondů je připomínkou základního pravidla: Odvětví správy aktiv závisí více na marketingu než na trzích.

Začněme tím, že navzdory údajně ideálnímu investičnímu prostředí se výběrčím akcií daří ještě hůře než obvykle. Podle společnosti Morningstar se v první polovině roku 2024 podařilo pouze 18,2 % aktivně spravovaných podílových fondů a burzovně obchodovaných fondů, které se srovnávají s indexem S&P 500, překonat jeho výkonnost.

To je méně než 19,2 % v první polovině loňského roku a 19,8 % za celý rok 2023. Za posledních deset let jej v ročním průměru překonávalo pouze 27,1 % aktivně spravovaných fondů, které se srovnávají s indexem S&P 500.

TIP

Pokud zvažujete investice do aktivně spravovaných fondů, důkladně si prověřte historii jejich výkonnosti a srovnávejte je nejen s indexem, ale i s jinými aktivně spravovanými fondy.

Existuje několik důvodů, proč sběračům akcií daří hůře než obvykle

Korelace – tedy měřítko toho, zda se akcie pohybují společně nahoru a dolů – nemusí být tak nízká, jak by index Cboe naznačoval. Částečně je to proto, že korelaci lze měřit různými způsoby.

Ačkoli se akcie v poslední době pohybují poněkud méně synchronizovaně než v letech 2022 a 2023, rozdíl je v rámci historických norem. Napříč celým indexem a mezi 50 největšími společnostmi se pohybují společně přibližně stejně jako obvykle.

Údaje společnosti Dimensional Fund Advisors rovněž ukazují, že korelace mezi akciemi se pohybují blízko historických průměrů.

Z toho vyplývá jeden důsledek: To znamená, že manažeři aktiv rádi uvádějí údaje, které nejlépe podpoří jejich výpověď. Sběrači akcií až příliš rádi citují statistiky, které naznačují, že by se sběračům akcií mělo dařit.

Nic z toho nemůže zakrýt zřejmou skutečnost: Aktivní manažeři dosahují slabých výsledků, protože nedokážou překonat dnešní trh.

Aktivní správci musí “bojovat” i s kontrolou rizika

Tři největší akcie v indexu S&P 500 – Microsoft, Apple a Nvidiatvoří téměř 21 % jeho celkové tržní hodnoty. Pět největších akcií představuje 27 % a deset největších akcií tvoří více než 36 % celkové hodnoty.

Součástí tradiční práce správců aktiv je snaha o kontrolu rizika a koncentrace takového množství peněz v tak malém počtu akcií je porušením této zásady.

Mnoho klientů by vyhodilo každého správce fondu, který by vložil více než pětinu jejich peněz do pouhých tří akcií.

Podílový fond, který by byl tak silně koncentrován na několik málo nejvýznamnějších akcií, by také nebyl daleko od bodu, kdy by jej regulační orgány přestaly považovat za diverzifikovaný.

Podle společnosti Morningstar mají aktivně spravované americké akciové fondy v průměru 14,2 % akcií ve svých třech nejvýznamnějších aktivech a 20,8 % v pěti nejvýznamnějších aktivech, což je výrazně méně než koncentrace indexu S&P 500.

Největší společnosti na trhu se staly tak velkými samozřejmě proto, že obrovsky překonaly výkonnost všeho ostatního.

To znamená, že rozptyl, který sleduje, jak moc se výnosy jednotlivých akcií liší od průměru, se stal do značné míry měřítkem hrstky vítězů oproti stovkám zaostávajících.

Zbytek trhu vypadá jako protipól těchto několika obřích technologických akcií

Ve druhém čtvrtletí roku 2024, kdy velké technologické společnosti vyhnaly index S&P 500 o 4,54 % výše, index Russell 2000 – který sleduje malé a středně velké akcie – klesl o 2,64 %.

Srovnání vývoj hodnoty indexu S&P 500 a Russell 2000 v druhém čtvrtletí letošního roku

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Russell 2000 / RUT
Načítání
Načítání
Načítání

Jenom Nvidia se podílela na celkovém výnosu indexu S&P 500 v prvním pololetí téměř jednou třetinou. Když k tomu připočteme Microsoft, Amazon, Meta Platforms a Eli Lilly, 55 % výnosu trhu pochází pouze z těchto pěti akcií.

To znamená, že tradiční měřítka jako korelace a rozptyl ztratila velkou část svého významu a téměř veškerou relevanci. Deset největších akcií nyní vlastní trh a každý, kdo je nevlastní, je ponechán na holičkách – alespoň prozatím.

TIP

Historie ukazuje, že dlouhodobé výnosy z trhu často pocházejí z relativně malého počtu velmi úspěšných akcií.

Portfolio manažeři mohou mluvit, jak chtějí, o tom, že se z trhu stává trh pro výběr akcií. Ale pokud si nevybrali přesně tyto akcie – a pokud si nevybrali obrovské množství přesně těchto akcií – v nejbližší době nedosáhnou lepších výsledků.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.