Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technologické akcie vystřelily a index S&P 500 posunul své historické maximum

Optimismus kolem umělé inteligence a následný výrazný růst akcií Apple katapultovaly index S&P 500 na nové historické maximum. Podrobný pohled na to, co se stalo a co můžeme očekávat v blízké budoucnosti.

Technologické akcie vystřelily a index S&P 500 posunul své historické maximum
Zdroj: depositphotos.com

Silné zisky akcií technologických společností pomohly pozvednout hlavní americké indexy před středečním dvojím zveřejněním klíčových údajů o inflaci a před rozhodnutím Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.

Den po dosažení rekordního maxima přidal index S&P 500 dalších 0,3 %. Průmyslový index Dow Jones poklesl o přibližně 121 bodů, 0,3 %, zatímco dobrý den pro technologické akcie způsobil, že index Nasdaq 100 vzrostl o 0,71 %.

Vývoj hodnoty největších amerických indexů za poslední týden

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Nejdůležitější událostí byl růst akcií Apple, když den poté, co výrobce iPhonů odhalil svůj nový systém umělé inteligence, vzrostly o více než 7 % a dosáhly svého prvního letošního rekordu.

Jinak se jednalo o klidnou obchodní seanci, kdy se investoři připravovali na dvě události, které by měly pomoci vyjasnit výhled krátkodobých úrokových sazeb stanovených Fedem.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Před středečním otevřením amerických akciových trhů zveřejní ministerstvo práce zprávu o indexu spotřebitelských cen za květen, která poskytne důležité aktuální informace o inflaci.

Ekonomové očekávají, že se jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní kategorie potravin a energií, v květnu snížil na 3,5 % z dubnových 3,6 %.

Poznámka

Investoři budou hledat další důkazy, že se základní inflační tlaky zmírňují poté, co dubnová zpráva o CPI ukázala známky mírného pokroku.

Tato zpráva následovala po třech po sobě jdoucích měsících údajů, které byly horší, než se očekávalo, což vedlo investory ke snížení očekávání ohledně toho, o kolik Fed letos sníží sazby.

Za současného stavu úrokové futures podle údajů CME Group naznačují, že se investoři domnívají, že je zhruba nerozhodné, zda Fed v roce 2024 sníží sazby jednou nebo dvakrát.

Investoři však vstupovali do letošního roku se sázkou na zhruba šest snížení sazeb o 25 bazických bodů, protože byli přesvědčeni, že inflace směřuje k 2% cíli Fedu a že se Fed začne snažit chránit před recesí.

Investoři nevidí téměř žádnou šanci, že Fed tento týden sazby sníží, ale netrpělivě očekávají zveřejnění tzv. bodového grafu (dot plot), který ukazuje anonymní prognózy sazeb jednotlivých představitelů Fedu.

Poslední bodový graf, zveřejněný v březnu, ukázal mediánovou prognózu tří snížení sazeb v letošním roce. Většina analytiků očekává, že se prognóza sníží na jedno nebo dvě snížení, přičemž středeční údaje o inflaci pravděpodobně ovlivní úředníky, kteří jsou na vážkách.

Někteří analytici tvrdí, že mírné změny ve výhledu úrokových sazeb pravděpodobně nebudou mít na akcie větší dopad, než jen na několik obchodních seancí. Podotýkají, že akcie v letošním roce vzrostly – index S&P 500 vzrostl o 12 % – navzdory tomu, že investoři očekávají, že sazby zůstanou delší dobu poblíž současné úrovně.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku

Jeden vítr v zádech pro trhy:

Podle agentury FactSet analytici v současné době očekávají, že společnosti v indexu S&P 500 budou v příštích 12 měsících vydělávat přibližně 259 USD na akcii – to je nárůst oproti prognóze 243 dolarů na akcii ze začátku roku.

Není to snižování sazeb, kvůli čemu se S&P 500 posouvá stále výše, jde o to, že se zvyšují zisky.

Index S&P 500 strávil většinu úterý v záporném teritoriu, než se později během seance vyšplhal do zelených čísel.

Mezi sektory indexu S&P 500 vedly informační technologie, které vzrostly o 1,7 %, zatímco nejhůře si vedl finanční sektor, který ztratil 1,2 %. To zahrnovalo pokles akcií největších bank v USA, přičemž akcie JPMorgan Chase klesly o 2,6 % a Bank of America ztratila 2 %.

Akcie Boeing klesly o 2,4 % poté, co výrobce letadel oznámil, že v květnu dodal pouze 24 letadel a rezervoval čtyři objednávky na letadla, čímž investory zklamal.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.