Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Světová banka varuje před „mimořádnou nejistotou“ – Jak na tyto výroky reagují finanční trhy?

Publikováno
Světová banka varuje před „mimořádnou nejistotou“ – Jak na tyto výroky reagují finanční trhy?
Zdroj: depostiphotos.com

Lídři světového finančního světa varují investory i spotřebitele před současnou situací a poukazují na několik negativních faktorů, které by mohly výrazným způsobem zasáhnout do všedního života většiny populace.

V čem tito vysoce postavení lidé vidí zásadní překážky ekonomického růstu a jaké státy budou v brzké době muset řešit zpomalení své ekonomiky? To se dočtete v tomto článku.

Aktuální cena
Změna
FTSE 100 / FTSE 100
Načítání
Načítání
Načítání
DAX 40 / DAX
Načítání
Načítání
Načítání
CAC 40 / CAC
Načítání
Načítání
Načítání

Světová banka, se sídlem ve Washingtonu, snížila svou prognózu globálního růstu, pro rok 2022 z původních 4,1 % na 3,2 %. Poukazuje přitom na několik problémů, které negativně dopadají na globální ekonomickou situaci. Kromě již mnohokrát zmíněné inflace a války na Ukrajině, vidí Světová banka problémy i v postupující izolaci Čínského trhu od globálního obchodování a tvorby “Východního ekonomického paktu” mezi Čínou a Ruskem.

Mezinárodní měnový fond (MMF), který je součástí Světové banky, snížil výhled hospodářského růstu Spojeného království z 4,7 % na 3,7 %. Rovněž prognóza globálního růstu byla snížena z 6,1 % na 3,6 %. MMF vidí hlavní problém v neefektivním přístupu ke zvyšování úrokových sazeb, které na jednu stranu mohou zpomalit růst inflace, na stranu druhou ovšem ještě více zpomalí ekonomický růst.

Sophie Lund-Yates (analytička Hargreaves Lansdown): “Růst úrokových sazeb v době, kdy se ekonomická aktivita zpomaluje, vytváří velmi obtížné podmínky, které finanční svět nemusí ustát.”

Světové bance činí vrásky také tlak, který je vyvíjen na cenu potravin. Například trh s kukuřicí se pohybuje na nejvyšších cenách od roku 2012. Investoři se v této době uchylují spíše k nákupu státních dluhopisů, což je signál k rostoucímu strachu ze zvýšení úrokových sazeb, které by dostaly pod tlak především akciové společnosti. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů rostly od začátku roku o 2,91 %. Nervozita na finančních trzích je indikována nejen výroky analytiků, ale také ukazatelem strachu a chamtivosti, který se pohybuje v oblasti zvýšeného strachu.

Zdroj: cnn.com
Index strachu a chamtivosti
Index strachu a chamtivosti

Závěr

I přes negativní výhledy Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, je potřeba poukázat na to, že se jedná o snížení prognóz růstu globální ekonomiky. Ovšem stále se jedná o růst. Hlavním rozdílem v investiční strategii v období recese je, že se z módu investování, přepíná do módu ochrany finančních prostředků, kdy je kapitál přesouván ze spekulativních obchodních pozic do dlouhodobě stabilních aktiv s nízkou volatilitou.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.