Lídři světového finančního světa varují investory i spotřebitele před současnou situací a poukazují na několik negativních faktorů, které by mohly výrazným způsobem zasáhnout do všedního života většiny populace.
V čem tito vysoce postavení lidé vidí zásadní překážky ekonomického růstu a jaké státy budou v brzké době muset řešit zpomalení své ekonomiky? To se dočtete v tomto článku.
Světová banka, se sídlem ve Washingtonu, snížila svou prognózu globálního růstu, pro rok 2022 z původních 4,1 % na 3,2 %. Poukazuje přitom na několik problémů, které negativně dopadají na globální ekonomickou situaci. Kromě již mnohokrát zmíněné inflace a války na Ukrajině, vidí Světová banka problémy i v postupující izolaci Čínského trhu od globálního obchodování a tvorby "Východního ekonomického paktu" mezi Čínou a Ruskem.
Mezinárodní měnový fond (MMF), který je součástí Světové banky, snížil výhled hospodářského růstu Spojeného království z 4,7 % na 3,7 %. Rovněž prognóza globálního růstu byla snížena z 6,1 % na 3,6 %. MMF vidí hlavní problém v neefektivním přístupu ke zvyšování úrokových sazeb, které na jednu stranu mohou zpomalit růst inflace, na stranu druhou ovšem ještě více zpomalí ekonomický růst.
Sophie Lund-Yates (analytička Hargreaves Lansdown): "Růst úrokových sazeb v době, kdy se ekonomická aktivita zpomaluje, vytváří velmi obtížné podmínky, které finanční svět nemusí ustát."
Světové bance činí vrásky také tlak, který je vyvíjen na cenu potravin. Například trh s kukuřicí se pohybuje na nejvyšších cenách od roku 2012. Investoři se v této době uchylují spíše k nákupu státních dluhopisů, což je signál k rostoucímu strachu ze zvýšení úrokových sazeb, které by dostaly pod tlak především akciové společnosti. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů rostly od začátku roku o 2,91 %. Nervozita na finančních trzích je indikována nejen výroky analytiků, ale také ukazatelem strachu a chamtivosti, který se pohybuje v oblasti zvýšeného strachu.

Závěr
I přes negativní výhledy Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, je potřeba poukázat na to, že se jedná o snížení prognóz růstu globální ekonomiky. Ovšem stále se jedná o růst. Hlavním rozdílem v investiční strategii v období recese je, že se z módu investování, přepíná do módu ochrany finančních prostředků, kdy je kapitál přesouván ze spekulativních obchodních pozic do dlouhodobě stabilních aktiv s nízkou volatilitou.