Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Světová banka varuje před "mimořádnou nejistotou" – Jak na tyto výroky reagují finanční trhy?

Světová banka varuje před „mimořádnou nejistotou“ - Jak na tyto výroky reagují finanční trhy?

Světová banka varuje před „mimořádnou nejistotou“ - Jak na tyto výroky reagují finanční trhy?
Zdroj: depostiphotos.com

Lídři světového finančního světa varují investory i spotřebitele před současnou situací a poukazují na několik negativních faktorů, které by mohly výrazným způsobem zasáhnout do všedního života většiny populace.

V čem tito vysoce postavení lidé vidí zásadní překážky ekonomického růstu a jaké státy budou v brzké době muset řešit zpomalení své ekonomiky? To se dočtete v tomto článku.

Korelace britského, německého a francouzského akciového indexu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Světová banka, se sídlem ve Washingtonu, snížila svou prognózu globálního růstu, pro rok 2022 z původních 4,1 % na 3,2 %. Poukazuje přitom na několik problémů, které negativně dopadají na globální ekonomickou situaci. Kromě již mnohokrát zmíněné inflace a války na Ukrajině, vidí Světová banka problémy i v postupující izolaci Čínského trhu od globálního obchodování a tvorby "Východního ekonomického paktu" mezi Čínou a Ruskem.

Mezinárodní měnový fond (MMF), který je součástí Světové banky, snížil výhled hospodářského růstu Spojeného království z 4,7 % na 3,7 %. Rovněž prognóza globálního růstu byla snížena z 6,1 % na 3,6 %. MMF vidí hlavní problém v neefektivním přístupu ke zvyšování úrokových sazeb, které na jednu stranu mohou zpomalit růst inflace, na stranu druhou ovšem ještě více zpomalí ekonomický růst.

Sophie Lund-Yates (analytička Hargreaves Lansdown): "Růst úrokových sazeb v době, kdy se ekonomická aktivita zpomaluje, vytváří velmi obtížné podmínky, které finanční svět nemusí ustát."

Světové bance činí vrásky také tlak, který je vyvíjen na cenu potravin. Například trh s kukuřicí se pohybuje na nejvyšších cenách od roku 2012. Investoři se v této době uchylují spíše k nákupu státních dluhopisů, což je signál k rostoucímu strachu ze zvýšení úrokových sazeb, které by dostaly pod tlak především akciové společnosti. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů rostly od začátku roku o 2,91 %. Nervozita na finančních trzích je indikována nejen výroky analytiků, ale také ukazatelem strachu a chamtivosti, který se pohybuje v oblasti zvýšeného strachu.

Index strachu a chamtivosti
Index strachu a chamtivosti
Zdroj: cnn.com

Závěr

I přes negativní výhledy Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, je potřeba poukázat na to, že se jedná o snížení prognóz růstu globální ekonomiky. Ovšem stále se jedná o růst. Hlavním rozdílem v investiční strategii v období recese je, že se z módu investování, přepíná do módu ochrany finančních prostředků, kdy je kapitál přesouván ze spekulativních obchodních pozic do dlouhodobě stabilních aktiv s nízkou volatilitou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo