Informace o S&P500
Akciový Index Standard & Poor’s 500 (častěji uváděný ve zkrácené podobě jako index S&P 500) je jeden z nejsledovanějších burzovních indexů na světě, který reprezentuje 500 nejvýznamnějších veřejně obchodovaných společností ve Spojených státech.
Díky svému rozsahu a způsobu výpočtu podle tržní kapitalizace patří index mezi nejspolehlivější ukazatele vývoje amerického, potažmo i světového, akciového trhu.
Milionům obchodníků z celého světa pak S&P 500 také slouží jako prostředek ke zbohatnutí prostřednictvím investičních produktů a finančních derivátů typu CFD.
Jednotlivé komponenty zahrnuté do indexu S&P 500 a jejich váhová vyjádření vycházejí z hodnot indexu S&P Dow Jones. Od ostatních indexů např. Dow Jones Industrial Average nebo Nasdaq Composite index se liší svým pestřejším uplatněním a jinou váhovou metodikou.
V tomto komplexním článku se seznámíme s historií tohoto indexu, ukážeme si výkonnost indexu, jak index obchodovat a mnohem více.
Obsah detailu indexu S&P500
Historie tohoto indexu
Vznik indexu má na svědomí společnost Standard & Poor’s, od níž je pochopitelně název indexu odvozen. Standard & Poor’s je společnost zaměřená na analýzu finančních trhů.
Henry Varnum Poor zakládal svou firmu už v roce 1860 se záměrem poskytovat informace o ekonomickém stavu železničních společností. Dnes se jedná o jednu ze tří největších ratingových agentur na světě.
Prapůvod indexu se datuje k roku 1923, kdy vzniká “Composite Index”. Tento předchůdce dnešního S&P nejdříve zahrnoval jen několik desítek titulů.
Když se v roce 1941 spojily společnosti Poor’s Publishing a Standard Statistics, vlajkový index nové korporace se přejmenovává na S&P 90.
Vlastníci však stále své portfolio rozšiřovali až do současných 500. Na této hodnotě se 4. března 1957 počet titulů již zastavil a od této doby nám oficiálně vznikl současný S&P 500.
Ze začátku byly údaje zveřejňovány pouze v týdenních intervalech, od 60. let díky rozvoji výpočetní techniky se už hodnota indexu aktualizuje v podstatě nepřetržitě.
Dnes S&P 500 index pokrývá zhruba 80 % celkového amerického akciového trhu, zatímco starší a známější Dow zahrnuje jenom čtvrtinu. Aktuální seznam zahrnutých společností naleznete zde.
Výběr zahrnutých společností
Jednotlivé společnosti musí být obchodovatelné na největších amerických burzách NYSE a NASDAQ a jsou do akciového indexu zahrnuty na základě své tržní kapitalizace.
To však neznamená, že S&P 500 vždy obsahoval automaticky 500 nejhodnotnějších amerických korporací.
Kromě kapitalizace ještě majitelé při výběru kladou důraz na rozmanitost jednotlivých ekonomických sektorů, tak aby index skutečně reprezentoval celé spektrum americké ekonomiky.
V neposlední řadě je třeba dodat, že index ani nemusí zastupovat podniky se sídlem v USA! Pokud se jedná o významnou společnost v rámci určitého odvětví, obchodovatelnou na newyorkských burzách, která má zároveň nepřehlédnutelné postavení na americkém trhu, je potom i taková společnost bez problému přizvána “do klubu”.
Podobně jako v případě Dow Jones indexu o zahrnutí či vyloučení korporací nerozhodují pouze pevně daná pravidla, ale i subjektivní faktory podle preferencí vlastníka a vydavatele. Nicméně mezi ta objektivní kritéria patří:
- Tržní kapitalizace alespoň 8,2 miliardy USD.
- Veřejně obchodované akcie musí převažovat nad “zamknutými” podíly, tj. burzovně neobchodovanými akciemi vlastněnými například zakladateli společnosti, manažery, jinými firmami, státem apod.
- Minimální měsíční objem 250 tisíc akcií obchodovaných v každém z 6 předcházejících měsíců před zahrnutím společnosti do indexu.
Způsob výpočtu hodnoty indexu
Hodnota S&P 500 se vypočítává podle plovoucí tržní kapitalizace. To znamená, že cenu jedné akcie vynásobíme počtem všech veřejně obchodovaných akcií. Pro finální cenu se ještě tento součin vydělí dělitelem. Hodnotu dělitele si vlastník indexu stanovuje a mění sám dle potřeby.
Stejně jako u Dow Jones i u S&P 500 smysl dělitele spočívá v udržení cenové konzistence – firmy často dělí své akcie, nebo naopak stahují akcie z oběhu, spojují se do konglomerátů, nebo naopak dochází k vzniku menších dceřiných společností atd.
Dělitel zaručuje, že navzdory těmto strukturálním změnám hodnota indexu S&P500 zůstane konstantní.
Praktický rozdíl mezi indexy váženými tržní kapitalizací jako S&P 500 a cenově váženými indexy jako Nikkei nebo Dow Jones spočívá v tom, že u S&P 10% změna 50dolarové akcie a 10% změna 20dolarové akcie ovlivní hodnotu indexu stejnou měrou.
Na cenově vážené indexy bude mít větší vliv 10% změna 50dolarové akcie, neboť její cena vzrostla o 5 dolarů (oproti 2 dolarům v případě 20 dolarové akcie).
S&P 500 roční výnos
Bohužel neexistuje jedno konkrétní číslo přesně zachycující průměrný roční výnos indexu z několika důvodů.
Za prvé, bereme v úvahu inflaci? Za druhé, začínáme rokem 1923, kdy vznikl index, nebo rokem 1957, kdy se počet indexu ustálil? Za třetí, počítáme i z výnosy z dividend? Za čtvrté, počítáme i s daněmi?
S&P 500 graf jeho vývoje za posledních 10 let
Přes tyto komplikace většina zdrojů uvádí, že S&P 500 roční výnos činí v průměru okolo 7 % po zahrnutí inflace – bez ohledu na to, zda kalkulujeme s počátkem ve 20. letech nebo 50. (samozřejmě pokud od “dvacítek”, tak výnos máme o několik desetin procenta vyšší).
Využití indexu S&P500
Kvůli své robustnosti index S&P 500 (někdy označovaný také jako “us 500 index”) slouží jako užitečné měřítko stavu americké ekonomiky a situace na akciových trzích.
Dokonce se uvádí, že svým významem index představuje vedoucí indikátor – pohne-li se index více na určitou stranu, další cenné papíry na daný vývoj reagují. Jinými slovy S&P často předznamenává větší trendy.
Historicky bychom těžko hledali spolehlivější aktivum z hlediska míry pravidelného výdělku, než je právě S&P 500.
Navíc tím, že S&P zobrazuje historická data táhnoucí se mnohá desetiletí zpátky, každý investor zjistí krátkým pohledem na dlouhodobý graf, jak si index vede ve srovnání s minulostí.
S&P 500 graf historie jeho dlouhodobého vývoje
Zatímco Dow Jones Industrial Average je známější pro laickou veřejnost kvůli své historii, S&P 500 je preferovanějším ukazatelem mezi institucionálními investory pro svůj širší rozměr, sektorovou různorodost a způsob výpočtu.
Na pohybu S&P lze nejjednodušeji vydělávat investicí do burzovně obchodovaných fondů (ETF), jejichž hodnota je svázána se současnou výkonností indexu – tyto fondy kopírují složení indexu S&P 500.
Jakmile je např. pro slabé obchodní výsledky jedna společnost nahrazena novou, tatáž transakce proběhne i v ETF. Tyto fondy jsou vhodnější pro dlouhodobější investory.
ETF lze nakupovat u tradičních brokerů, ale rovněž prostřednictvím investičních platforem typu Portu. Případně mohou být tyto burzovně obchodovatelné fondy i součástí akciových podílových fondů.
Spekulanti pak využívají CFD kontrakty, futures nebo opce jako nástroje pro investování, či spíše spekulování na změny v hodnotě S&P 500 indexu.
Pokud využijete CFD žádné akcie reálně nevlastníte, pouze spekulujete na cenový pohyb indexu samotného prostřednictvím svého účtu u brokera.
Denní obchodníci často využívají také finanční páky, kterou mohou znásobit menší denní pohyby a poté lze využít index S&P 500 i jako podkladové aktivum při denním obchodování.
Pro dlouhodobé investování se však zmíněné finanční deriváty vůbec nehodí a vhodnější je, pokud budete do indexu S&P 500 investovathttps://finex.cz/ekonomicke-cykly-pouze-zajimavost-nebo-dulezity-nastroj-pro-investory/ jiným způsobem, což si vysvětlíme hned záhy.
Jak využít index S&P 500 v rámci své investiční strategie?
Jak už jsme naznačili výše, chcete-li využít indexu S&P 500 v rámci své strategie, máte dvě možnosti, jak k tomu přistoupit:
- Dlouhodobá investice
- Krátkodobá spekulace
To je rozhodnutí, které do značné míry souvisí s vaší obecnou investiční strategií. Měli byste vědět, zda jste spíše investor či spekulant.
Snažíte se dlouhodobě nakupovat aktiva s potenciálem na dlouhodobý a stabilní růst? Zabýváte se fundamentální analýzou a očekáváte od svého snažení stabilní a poměrně bezpečné zhodnocení? Pak jste investor.
Nebo se snažíte naopak časovat své nákupy na trhu na základě studia technické analýzy? Držíte své pozice pouze krátkodobě a hojně využíváte v rámci svého obchodování finanční páky? Pak jste spíše obchodník – spekulant.
Nyní máte jako v tom, zda jste spekulant či obchodník, nebo dlouhodobý investor. Na obě varianty se nyní jednu po druhé podíváme blíže.
A) Jak obchodovat index S&P500?
Schopnost sledovat aktuální politické a ekonomické zprávy a znát aspoň základy fundamentální analýzy patří mezi nezbytnou výbavu retailového tradera profitujícího z tohoto indexu.
Tradeři spoléhající se čistě na technickou analýzu se zpravidla specializují na jiné instrumenty jako forex a jiné.
Výhodou tohoto indexu je, že jej lze prostřednictvím futures kontraktů a CFD obchodovat prakticky nonstop. Likvidita na velkých amerických indexech je dostatečně silná na to, aby brokeři zaručili svým klientům trading S&P ve dne v noci.
Index S&P500 lze obchodovat u většiny brokerů, jako např. XTB, eToro či RoboMarkets. Obchodování tohoto indexu funguje stejně jako obchodování jakýchkoli jiných akcií.
Obchodujte S&P 500 u některého z námi recenzovaných brokerů:
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Možná si teď říkáte, že kdybyste obchodovali index S&P 500 prostřednictvím CFD kontraktů, v podstatě byste mohli tyto pozice držet dlouhodobě a tím pádem můžete CFD kontrakty využít i k dlouhodobému investování.
Finanční deriváty a futures kontrakty však nejsou za tímto účelem vhodné, a to hned ze dvou podstatných důvodů:
- Poplatky:
Zatímco nákup akcií vám řadu z brokerů zprostředkuje bez poplatku, v případě nákupu CFD se obvykle setkáte s poměrně vysokými poplatky, které vám jsou účtovány za každou noc či víkend, kterou danou pozici držíte.
Pokud byste tak drželi CFD na S&P 500 dlouhodobě, pravděpodobně byste na těchto poplatcích zaplatili vyšší sumu, než by činilo vaše eventuální zhodnocení. To navíc není všechno.
- Daně:
Možná jste už slyšeli, že investice může splnit tzv. časový test (pokud ne, podívejte se sem). V případě akciových investic platí, že pokud držíte svou pozici alespoň tři roky, nemusíte posléze odvádět daň ze zisku.
Tato “daňová úleva” se však vztahuje pouze na fyzické akcie. “Virtuální” instrumenty typu CFD časový test splnit nemohou a tím pádem bude váš zisk z případného držení těchto instrumentů zdaněn (zatím) 15% sazbou, i kdybyste tuto investici drželi třeba 30 let.
Díky dvěma výše zmíněným důvodům se CFD a futures nehodí k dlouhodobému investování.
I kdybychom pak pominuly vysoké poplatky, vaše ztráta jenom na daních by byla výrazná, což je vidět na obrázku níže, který znázorňuje rozdíl mezi pravidelným nákupem CFD a pravidelnou investicí do ETF sledující svým složením index S&P 500.
B) Jak lze do indexu S&P 500 efektivně investovat?
Indexové fondy: S prvním indexovým fondem přišel John Bogle v roce 1976, tehdy se jednalo o revoluci v oblasti retailového investování – řada z profesionálních investorů se dívala na Bogleovo snažení skrz prsty.
Proč by měl někdo investovat do instrumentu, který nabízí pouze průměrný tržní výnos?
V průběhu času se ukázalo, že takový indexový fond sledující výkonnost S&P 500 dovede přinést velmi zajímavou návratnost, které nebyla řada profesionálních investorů schopná vůbec dosáhnout, a tak začala popularita indexových fondů stále růst.
Mimochodem se tak zrodila i populární investiční strategie – pasivní investování.
Pokud byste chtěli koupit přímo indexový fond, pak budete mít jako český investor smůlu. Ani největší zřizovatel indexových fondů – americký Vanguard – zatím českým investorům neumožňuje nákup indexových fondů.
Nemusíte zůstávat u výše zmiňovaných CFD kontraktů. Další možností, jak “investovat” do indexu S&P 500 je nákup fyzických ETF.
ETF (exchange traded fund):
Burzovně obchodovatelné fondy, které svým složení kopírují index S&P 500 jsou velmi oblíbeným nástrojem dlouhodobých investorů.
Můžete je nakupovat klasicky prostřednictvím brokerů, jako jakékoliv jiné akcie. Jak už bylo naznačeno výše, na tyto investice se vztahuje časový test, takže představují ideální alternativu, jak můžete dlouhodobě do indexu S&P 500 investovat.
Mají však také svá specifika, například nejstarší S&P 500 ETF – SPDR S&P 500 Trust (SPY) lze nakupovat z Česka pouze na platformě e-Broker od Fio banky. Máte však na výběr i z celé řady dalších alternativ, které je možné obchodovat u brokera XTB, na platformě Degiro nebo u Lynx.
Recenze Fio e-Broker
Favorit redakce
- Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
- Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
- Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
- Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje
Investiční platformy
Abyste mohli realizovat investice prostřednictvím ETF, nemusíte být profesionál – už víte, co to je index S&P 500 i jak se index 500 největších amerických společností tvoří. Proto je potřeba pouze vyhledat vhodného brokera, otevřít si u něj obchodní účet a realizovat své investice.
Začátečník však možná dá přednost mnohem jednodušší a automatické investiční alternativě, kterou představují investiční platformy.
U společností jako jsou např. Portu, Fondee nebo Indigo, si můžete jednoduše otevřít obchodní účet a posléze do zmiňovaných ETF investovat automaticky.
Takový přístup na vás klade minimální požadavky a za poplatek 0,6 až 1 % ročně, můžete do tohoto indexu S&P 500 pohodlně investovat.
Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si tento komplexní článek, případně si můžete přečíst i recenze jednotlivých investičních platforem.
Favorit redakce
- Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
- Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
- Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
- Nízký počet akcií, do kterých lze investovat
Podílové fondy:
Starší alternativou k investičním platformám pak jsou tradiční podílové fondy, které často nějakým způsobem do indexu S&P 500 rovněž investují.
Téměř vždy však bude tento index pouze součástí širšího portfolia cenných papírů, a navíc musíte počítat s vyššími investičními poplatky, které se mohou pohybovat kolem 3 % ročně.
Takovou možnost ale máte také, takže by bylo nefér ji nezmínit. Měli byste však vzít na vědomí, jaký rozdíl na dlouhém časovém horizontu znamená 1 % nebo 3 % poplatek.
Níže můžete názorně vidět rozdíl v konečné hodnotě investice při investovaných 1 000 Kč měsíčně po dobu 30 let.
Proč investovat do indexu S&P 500?
ETF, která svým složením kopírují index S&P 500 ale i další finanční instrumenty, jsou mezi investory velmi oblíbená – nabízejí zajímavou návratnost, okamžitou diverzifikaci a poměrně nízkou nákladovost:
- Atraktivní výnosy: Index S&P 500 stejně jako všechny akcie může v průběhu času kolísat. Na dlouhém investičním horizontu se však neustále vrací ke svému dlouhodobému zhodnocení 10 % ročně (7 % po započtení inflace). To neznamená, že index tento výnos připíše každý rok, z dlouhodobého hlediska se však jeho výnos bude blížit zmiňovanému průměru.
- Diverzifikace: Investoři s oblibou nakupují aktiva kopírující svým složením index S&P 500, protože nabízejí okamžitou diverzifikaci. Jedna akcie takového ETF poskytuje částečné vlastnictví v 500 největších amerických společnostech v rámci jediné investice.
- Nízké riziko: Protože jsou tyto investice automaticky diverzifikované, nesou inherentně nižší investiční riziko než jednotlivé akcie. To neznamená, že se nemůže hodnota vaší investice krátkodobě propadnout, jediná společnost však na rozdíl od indexu zkrachovat může a vy přijdete o všechny investované peníze.
- Nízké náklady: Nákladovost ETF se pohybuje řádově v desetinách procent, za což získáváte “bezpracně” diverzifikovaný koš amerických akcií, prostřednictvím jediného nákupu. Ačkoliv lze už dnes akcie kupovat i bez poplatku, minimálně časová investice na sestavení podobného portfolia na vlastní pěst by byla značná.
Co ovlivňuje vývoj indexu S&P 500?
V obecné rovině fundamenty nejvíce ovlivňující cenu S&P jsou:
- Zasedání Fedu a jakékoliv náznaky budoucího vývoje úrokových sazeb. Většinou platí, že čím menší sazby, tím vyšší cena indexu a obráceně.
- Míra inflace. Většinou platí, že čím vyšší inflace proti předpokladům, tím níž index klesá, neboť se zvyšuje šance Fedu na zvýšení sazby. Naopak čím nižší inflace proti očekávání trhu, tím vyšší šance na pokles úrokové sazby.
- Míra nezaměstnanosti. Tady je to složitější, jelikož vyšší než očekávaná míra nezaměstnanosti sama o sobě neimplikuje budoucí změnu úrokové sazby jedním či druhým směrem. Pokud se nezaměstnanost snižuje, obecně platí, že se ekonomice daří dobře a akciové trhy rostou. Na druhou stranu pozitivní zprávy z trhu práce někdy paradoxně způsobují pád akcií, protože centrální bankéři necítí potřebu snižovat sazby za účelem povzbudit větší spotřebu.
- Mezinárodní napětí a konflikty. Jakékoliv střety mezi státy, ať už válečného charakteru, nebo v podobě ekonomického soupeření prostřednictvím přísnější celní politiky a rušení dohod, má za následek pád indexů. Naopak mezinárodní dohody, vyřešení konfliktů přispívají k růstu.
Příbuzné indexy
Společnost Standard & Poor’s produkuje několik dalších indexů. Například S&P MidCap 400 reprezentující středně velké firmy, nebo S&P SmallCap 600 reprezentující americké malopodniky.
Pokud jste někdy slyšeli o indexu S&P Composite 1500, vězte, že jde o celkový součet klasického S&P 500, MidCap 400 a SmallCap 600. Tento podceňovaný všezahrnující S&P 1500 Composite index se akciovým investorům rozhodně vyplatí sledovat také.
Již zmiňovaný “rival”, cenově vážený Dow Jones index, je mnohem exkluzivnější se svými pouhými 30 zahrnutými tituly a poněkud svévolnými selekčními kritérii.
Naopak opačným extrémem je Wilshire 5000, jehož úkolem je obsáhnout kompletně celý americký akciový trh. Jakékoliv veřejně obchodované akcie podniků se sídlem ve Spojených státech by měly v tomto indexu nalézt své zastoupení.
V souvislosti s tématem akciových trhů se někdy hovoří o “velké trojice”. Jedná se o s přehledem nejobchodovanější a nejcitovanější americké indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite.
Rekordy S&P500
- Největší denní procentuální nárůst: 11,58 % (13. říjen 2008)
- Největší denní procentuální ztráta: 20.47 % (19. říjen 1987)
- Nejnižší uzavírací hodnota: 16,66 (3. leden 1950)
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Co je to akciový index?
Akciové indexy reprezentují souhrnný akciový trh nebo odvětví. Jednoduše řečeno – Jsou ukazatelem jak se danému trhu (segmentu) jako celku daří. Typicky se jedná o index založený na akciích v určité geografické lokaci, obvykle se jedná o zemi nebo o index založený na odvětví jako je IT, farmacie, lehký a těžký průmysl a podobně. Konkrétně S&P500 obsahuje celkem 500 nejvýznamnějších veřejně obchodovaných společností ve Spojených státech.
Jaká je hodnota indexu S&P500?
Aktuální hodnota indexu S&P500 je 5 965
Jak index S&P500 obchodovat?
Obchodovat indexy můžete buď ve formě CFD kontraktů u brokera (např. eToro nebo XTB) a nebo jako ETF. CFD obchodování s indexy má tu výhodu, že můžete využít pákového efektu a znásobit tak své potenciální zisky (nebo ztráty!).
Jak se vybírají společnosti do S&P 500?
Společnosti musí být obchodovatelné na NYSE a NASDAQ, mít tržní kapitalizaci nad 8,2 miliardy USD a splňovat další kritéria jako objem obchodů.
Proč je S&P 500 důležitý pro investory?
S&P 500 poskytuje diverzifikaci a je spolehlivým ukazatelem vývoje trhu, což z něj činí populární volbu pro investice prostřednictvím ETF a dalších nástrojů.
Co je to ETF a jak souvisí s S&P 500?
ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy. Pokud kopírují složení S&P 500, umožňují investorům snadno získat diverzifikaci a podíl ve významných amerických společnostech.
Další zdroje informací:
- Wikipedie (S&P 500)
- Investopedia (S&P 500 Index: What It’s for and Why It’s Important in Investing)
- Fool (What Is the S&P 500 Index?)
Dobrý den.
Pokud budu obchodovat s indexem S&P 500 (US500) nebo podobnými (US100, US2000) musím zisky uvádět v daňovém přiznání a danit? Předem děkuji za odpověď.
RH
Dobrý den, Radovane. Samozřejmě. Pokud byste aktivním obchodováním (nebo investováním bez splnění podmínek časového testu, příp. min. obratu 100 000 Kč) dosáhl zisku, je nutné tento zisk řádně uvést v daňovém přiznání a zdanit.
Můžu S&P500 obchodovat přes metatrader 4? Díky za radu.
Emile, záleží na brokerovi, kterého pro své obchodování používáte. Pokud nabízí platformu MT4 a nabízí i obchodování indexu S&P, mělo by být vše v pořádku!
Je to jeden velký vomd.
Tohle má být tučně hned v úvodu, a ne na tmavým podkladu na konci.
Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 70–90 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty.
Máte to tady trochu popletený. Popisujete indexy a odkazem odpalujete na XTB nebo alternativy, které nabízí CFD na indexy na OTC trhu. To je čistokrevná zlodějina, necentralizovaný a často manipulovaný trh, kde cenu kótuje broker a roztahováním spreadu vyhazuje obchodníky z pozic. Sám broker je ve střetu zájmu jako prase. Přestěhujte se na centralizované trhy. Mezi obchodováním futures na index a CFD je tak propastný rozdíl, že pokud obchodník zkusí centralizovaný trh, už se na OTC trh nikdy nevrátí.