Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stane se Nvidia součástí indexu Dow Jones? Připravte se na dramatický růst akcií!

Je tu celá řada faktorů naznačujících, že by se akcie Nvidia mohly stát součástí indexu Dow Jones. Po plánovaném splitu už tomu nebude bránit doslova nic.

Stane se Nvidia součástí indexu Dow Jones? Připravte se na dramatický růst akcií!
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia překvapila trh dalšími vynikajícími výsledky, což dokazuje, že revoluce v oblasti umělé inteligence je teprve na začátku. Společnost se stala klíčovým ukazatelem nejen technologického sektoru, ale i globální ekonomiky.

S nadcházejícím rozdělením akcií, které sníží jejich cenu z více než 1 000 dolarů na něco málo přes 100 dolarů, se tato vedoucí společnost v oblasti umělé inteligence může stát členem akciového indexu: Dow Jones Industrial Average.

Proč ještě Nvidia není v Dow

Index Dow je vážen podle ceny akcií, nikoli podle tržní kapitalizace. To znamená, že akcie s vysokou cenou (v dolarovém vyjádření), jako má Nvidia v současnosti, by mohly zkreslovat denní výnosy.

UnitedHealth, s cenou akcie kolem 517 dolarů, je největší složkou indexu Dow Jones s váhou přibližně 8,6 %. Při současné ceně by Nvidia měla v indexu více než dvojnásobnou váhu.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jakmile však cena akcií Nvidie po rozdělení, které nabude účinnosti 7. června, klesne na nízkou úroveň okolo 100 dolarů, stane se z Nvidie logický kandidát pro zařazení do Dow.

Nvidia je již klíčovou složkou v indexu S&P 500 a je zahrnuta v mnoha indexových fondech a ETF.

Stát se součástí Dow by upevnilo její postavení jako jedné z nejvlivnějších společností v Americe.

Na druhé straně Intel, který se snaží dohnat Nvidii a bojuje s ní o místo na trhu AI čipů, je složkou Dow s nejmenší váhou. S cenou akcie kolem 30 dolarů tvoří Intel pouze 0,5 % indexu.

Aktuální vývoj ceny akcií Intel

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tržní kapitalizace Intelu se nyní nachází pod 130 miliardami dolarů, zatímco Nvidia má hodnotu 2,6 bilionu dolarů. Mohla by tedy Nvidia brzy nahradit Intel v indexu Dow Jones?

Podmínky pro výměnu

Společnost S&P Dow Jones Indices, která spravuje DJIA a další indexy, jako je například S&P 500 poskytuje metodologii pro udržování indexů a několik bodů je obzvláště zajímavých.

S&P Dow Jones Indices uvádí, že “akcie je do indexu obvykle přidána, pouze pokud má společnost vynikající pověst, vykazuje trvalý růst a je zajímavá pro velký počet investorů”. Všechny tyto vlastnosti popisují Nvidii.

Metodologie také uvádí, že výbor “hodnotí cenu akcie při zvažování společnosti pro zařazení” a “monitoruje, zda nejvyšší cena akcie v indexu není více než 10násobkem nejnižší ceny”.

Cena akcií UnitedHealth je v současnosti více než 17násobkem ceny akcií Intelu.

Nakonec S&P Dow Jones Indices poznamenává, že “udržování adekvátního zastoupení sektorů v indexu je také zohledněno při výběrovém procesu pro Dow Jones Industrial Average.”

V tomto případě by nebyla žádná vhodnější výměna než přidání Nvidie, současné dominantní síly v polovodičích, za Intel, bývalého lídra v odvětví, kdy na čipech pro PC záleželo více.

Do indexu Dow už některé technologické megacaps patří

Existují také nedávné precedenty pro technologické akcie, které byly přidány do Dow po rozdělení akcií.

Amazon se připojil k indexu v únoru, kdy nahradil Walgreens Boots Alliance. To by nebylo možné, když měla cena akcie Amazonu čtyřcifernou hodnotu, ale po splitu akcií v poměru 20 ku 1 v červnu 2022 to již problém nebyl.

Rozhodnutí Walmartu rozdělit své akcie začátkem tohoto roku také otevřelo cestu pro zařazení Amazonu, protože tento krok snížil zastoupení maloobchodního sektoru v Dow.

A pak je tu Apple. Výrobce iPhonů rozdělil své akcie v poměru 7 ku 1 v červnu 2014, což snížilo jeho cenu ze zhruba 700 dolarů na přibližně 100 dolarů za kus. Apple byl přidán do Dow v březnu 2015, kdy nahradil AT&T.

Takže pokud budou odborníci ve společnosti S&P Dow Jones Indices postupovat podle stejného scénáře, můžeme očekávat, že Nvidia bude zařazena do Dow a Intel vyřazen později v tomto roce nebo začátkem roku 2025.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.