Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rozmnožte své kryptoměny stakingem na burzách Binance nebo Kraken

Rozmnožte své kryptoměny stakingem na burzách Binance nebo Kraken

Pod slovíčkem staking si můžeme představit něco ve stylu klasického spořicího účtu nebo termínovaného vkladu, ale s vyšším procentuálním zhodnocením za rok, než je tomu tak v klasické bance. V posledních měsících se staking kryptoměn dostal do obliby a není tedy divu, že i velké kryptoburzy nabízejí svým klientům tento produkt pohodlně na své platformě.

Staking u Binanace

Na burze Binance máte na výběr z široké škály kryptoměn. Burza umožňuje uzamknout více než 50 různých kryptoměn, a to včetně stablecoinu USDT a fiat měny EUR.

Pár z kryptoměn vhodných pro staking na Binance
Pár z kryptoměn vhodných pro staking na Binance

Při stakování na Binance si také můžete zvolit, na jak dlouho se rozhodnete své tokeny uzavřít. Rozmezí je od 7 do 90 dnů. K některým kryptoměnám jsou dostupné i tzv. flexible stake, což znamená, že si tyto kryptoměny můžete odemknout kdykoli. Když uzamknete své tokeny na delší dobu, většinou dostanete i větší úrok, ale mohou tu být i výjimky.

Úroky nejsou fixní a mohou se měnit. Nenechte se ale zmást velkými čísly. Zde totiž platí, že úrok se nepočítá za dané období ve stakingu, ale za celý rok (APY), takže odměna nebude tak velká, jak by se na první pohled mohla zdát. Při 12% APY tedy po měsíci získáte jen 1 %.

Jak staking u Binance probíhá

Ještě před uzamknutím se vám vždy ukáže, kolik minimálně a maximálně tokenů můžete uzamknout. Také přesně uvidíte, jaká bude výše odměny.

Po potvrzení stake vám uzamčené tokeny zmizí z peněženky Spot wallet, abyste s nimi nemohli jinak nakládat, dokud se stake neukončí.

Po ukončení stakingu se vám zase na Spot wallet připíší zpět. Úroky se vám připisují každý den a můžete s nimi nakládat podle potřeby.

Příklad stake XTZ u Binance
Příklad stake XTZ u Binance

V historii můžete sledovat, kolik tokenů se Vám připsalo a kolik dní zbývá do konce stakingu. Tuto funkci je u XTZ možné využít jak přes internetové stránky Binance, přes jejich počítačový program, tak i přes mobilní aplikaci.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Staking u Krakenu

Jak je vidět, staking je oblíbená funkce také na burze Kraken. Dle dostupných informací je u Binance v tuto chvíli uzamčeno již více než 1 miliarda dolarů.

Na této burze máte na výběr z pár druhů kryptoměn, přičemž poslední kryptoměnou, která byla s možností stakingu přidána, je Cardano (ADA) s APY pohybujícím se mezi 4 – 6 %. Dále jsou k dispozici např. Polkadot (DOT), Kusama (KSM) nebo třeba stálice typu Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH).

Není tu sice ani zdaleka takový výběr, jako najdete na Binance, ale Kraken má oproti Binance pár rozdílů a přináší i několik funkcionalit, které na Binance nenajdete.

Uzamknuté tokeny se stejně jako u Binance přesunou ze Spot wallet do Staking wallet. Není zde ale limit, kolik tokenů můžete uzamknout. Úroky jsou zde roční a připisují se na vaši peněženku vždy 2x týdně.

Je zde ale také pěkná funkcionalita, která umožňuje automatické reinvestování úroků zpět do stakingu. Na burze Kraken není stanovená doba stakingu a tak si můžete své tokeny kdykoliv vybrat a reagovat na případný propad trhu.

Závěr

Staking na burzách je celkem jednoduchý a dobrý nástroj pro využití vašeho HODL portfolia. Jestli nějaké kryptoměně dlouhodobě věříte a chcete ji nějakou dobu držet, tak je to dobrá možnost, jak dále vaše kryptoměny množit.

Úroky na burzách jsou někdy vysoké a krásné na pohled, ale je důležité říci, že mince uzamčené ve stakingu na burze nejsou vaše a nevlastníte k nim své privátní klíče.

Burza má tedy kontrolu a práva nakládat s vašimi mincemi, jak uzná za vhodné. Je tedy k zamyšlení, jestli je dobrý nápad stakovat dlouhodobě na burze, nebo se spíše poohlédnout po řešeních, které vám umožní staking, zatímco máte kontrolu nad svými priv. klíči.

Bezpečnost by u kryptoměn měla být na prvním místě a pokud chcete dlouhodobě stakovat, jsou i bezpečnější metody, které však nejsou tak uživatelsky přívětivé. Je ale už na vás, jaký způsob si vyberete a který vám vyhovuje.

Líbil se vám tento článek?
14
1

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.