Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Rekordní zisky ve zbrojařském průmyslu - Akcie COLT CZ na vzestupu

Rekordní zisky ve zbrojařském průmyslu - Akcie COLT CZ na vzestupu

Rekordní zisky ve zbrojařském průmyslu - Akcie COLT CZ na vzestupu
Zdroj: abcnews.go.com

Je trochu s podivem, že i v dnešní společnosti, která si říká "moderní", stále existují lidé, kteří si myslí, že celosvětový mír lze získat pomocí zbraní. Vojenský a zbrojní průmysl byl vždy velmi lukrativním byznysem, což bohužel platí i v dnešních dnech.

V tomto článku se podíváme na technickou a fundamentální analýzu českého lídra zbrojního průmyslu, který navyšuje svoji produkci zbraní a výrazně pozvedl i své roční výnosy. Řeč bude o společnosti Colt.

Akciový graf společnosti Colt CZ
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Česká zbrojovka COLT CZ se specializuje na prodej, výrobu a distribuci zbraní, střeliva a taktického příslušenství nejen v České republice, ale i v USA, Africe a Asii. Do jejího sortimentu patří jak vojenské vybavení, tak i lovecké zbraně a dokonce provozuje akademii pro sportovní střelce. V roce 2019 došlo ke změně názvu této společnosti na CZG – Česká zbrojovka Group SE.

Společnost v letošním roce rekordně navýšila své výnosy o 49,1 % na 7,05 miliardy korun. Rovněž stoupl i čistý zisk, který za prvních šest měsíců letošního roku vzrostl o neuvěřitelných 87,9 % na hodnotu 1,1 miliardy korun. Za rekordními zisky společnosti stojí zvýšený prodej krátkých palných zbraní, který vzrostl o 58 % a dlouhých palných zbraní, jejichž prodej vzrostl o 42 %.

Vlastnická struktura společnosti COLT CZ
Vlastnická struktura společnosti COLT CZ
Zdroj: seekingalpha.com

Společnost CZG je téměř z 87 % vlastněna soukromými investory, což se promítá i v nízké volatilitě jejích akcií, které ani při příznivých hospodářských výsledcích a fundamentu nerostou. Dominantní tržní podíl o hodnotě 678,35 milionu dolarů svědčí o zájmu úzké skupiny investorů o výrobu zbraní a podporu událostí s jejich výrobou a distribucí spojených.

Technická a fundamentální analýza

Po fundamentální stránce má společnost velmi dobře našlápnuto minimálně k udržení růstu svých zisků, protože celosvětová společenská situace stále více graduje. Od toho se také odvíjí predikce budoucích tržeb, které by se měly v letošním roce vyšvihnout na 580 milionu dolarů a v příštím roce dále růst na hodnotu 637 milionu dolarů. I přestože za zbrojním průmyslem stojí silný fundament, akcie Colt na to prozatím příliš nereagují.

Akcie této společnosti se začátkem září přehouply přes hranici 550 korun za jednu akci a v současné době okolo této ceny konsolidují. V případě promítnutí pozitivního fundamentu do jejich ceny, se mohou investoři těšit i na atakování dlouhodobých maxim na cenách okolo 650 Kč za akcii. V případě ochabnutí chuti válčit ovšem mohou akcie klesnout až na hodnotu 500 Kč, kde se nacházejí výrazná minima z konce loňského roku. Colt nevyplácí akcionářům dividendy.

Roční akciový graf společnosti COLT CZ
Roční akciový graf společnosti COLT CZ
Zdroj: pse.cz

Závěr

Česká zbrojařská společnost COLT těží ze zvýšené poptávky po krátkých a dlouhých palných zbraních, jež zvedla výnosy této společnosti o 49 % a to za pouhého půl roku. Akcie příliš na pozitivní hospodářské výsledky nereagují a v současné době konsolidují na hodnotě 550 Kč. Výroba zbraní vždy souvisela a bude souviset s podporou válečného stavu, což je v rozporu se snahou většiny lidí žít v míru a harmonii.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k článku 2
Daniel Dobřanský

No teda nezlobte se na mě, ale ten článek je pěkné odfláknutý, mimo to tam máte pár nepřesností.

1) „Colt nevyplácí akcionářům dividendy.“ – není pravda, skupina CZG (Colt CZ Group, chcete-li) již vyplatila dividendy za rok 2020 i 2021. Při IPO avizovali alokaci přibližně 1/3 zisku na dividendy a nezaznělo ze strany společnosti, že by se na tom mělo něco měnit.

2) Složení vlastnické struktury a závěr vyvozený z ní je velmi zavádějící. 76,5% vlastníkem je skupina České Zbrojovky, 23,5 % je free float. Není to bůhvíjak hodně, ale dovozovat, že „Společnost CZG je téměř z 87 % vlastněna soukromými investory, což se promítá i v nízké volatilitě jejích akcií, které ani při příznivých hospodářských výsledcích a fundamentu nerostou“ je velmi krátkozraké. Co třeba působení současných makro událostí?
A ta věta potom? Čirá spekulace, která nemá v analýze co dělat. „Dominantní tržní podíl o hodnotě 678,35 milionu dolarů svědčí o zájmu úzké skupiny investorů o výrobu zbraní a podporu událostí s jejich výrobou a distribucí spojených.“ Ne, nesvědčí. 76 % z 87 % je ve vlastnictví zbrojovky (důležitý detail), zbylých 11 % jsou společnosti z free floatu. To můžou být různé soukromé investiční společnosti, fondy apod., motivováni stejnými motivy, jako investující FO. Jak jste došli k závěru, že se jedná o „úzkou skupinu investorů“, kteří mají „zájem na podporu událostí“? Co tím podsouváte? Že mají zájem na aktivním živení konfliktů? Jak jste k tomu došli? Nějaké argumenty pro? A dívali jste se na složení trhů CZG, odkud jim plyne největší podíl tržeb, že to není hlavně válka a ozbrojené státní složky netvoří ani většinu podílu tržeb? Jak k takovému závěru můžete dojít? Tohle není Lockeed Martin.
3) Technická a fundemantální analýza: kde je ta technická analýza? Rozbor grafu, patterny? Absolutně není. Jak jste došli k tomu, že cena může klesat k 500 Kč? Jenom proto, že je to nejbližší silný support? Trochu málo k takové prognóze, ne?
K fundamentům: Zase, pokles k 500 CZK jenom proto, že „opadne chuť válčit“? Znovu, dívali jste se na složení trhů CZG? Půlku jejich tržeb generuje civilní americký trh. Ano, současná situace má pravděpodobně pozitivní vliv na budoucí kontrakty s ozbrojenými složkami a stejně tak bude mít negativní vliv po jejich ukončení , dodávky ozbrojeným složkám ale negenerují tu hlavní složku tržeb. A civilní trhy se tolik s ručními palnými zbraněmi nemění. Dojít k takovému závěru chce hodně odvahy. Pokud akcie CZG budou klesat, pak proto, že leze dolů celý trh – a to je taky i hlavní důvod, proč akcie CZG nyní nerostou ani po zveřejnění pozitivních výsledků, ty síly působí proti sobě. Taky je to důvod, proč akcie sice nerostou, ale taky klesají výrazně méně než jiné tituly na PBCP a relativně se drží – protože je za nimi silný fundament. Vůbec zhodnocení všech vlivů a podmínky současného trhu jako celku (makro) v analýze zoufale chybí, proti nim je třeba postavit pak výsledky společnosti. Které OPĚT JEN pracují s pár agregovanými čísly bez FUNDAMENTÁLNÍHO pochopení, jak CZG business funguje.
Mimo to, při historickém pohledu zjistíte, že do letošní zimy (i přes nízký podíl volně obchodovaných akcií) trhy výrazně pozitivně reagovaly na zveřejnění výsledků hospodaření CZG. A bylo by tomu i tak s největší pravděpodobní nadále, kdyby nad námi nevisely všechny hrozby, které cloumají dost výrazně celým trhem.
Analýza by se taky neměla věnovat jen jednomu scénáři (pokles) ale zhodnotit i případný opačný scénář, růst – proč ano, proč ne, jak je pravděpodobný… K tomu bych se mohl rozepsat, ale nebudu dělat Vaši práci.

Víceméně tak pracujete se 2 informacemi, vytrženými z kontextu a totálně upozaďujete informace, které fundamenty a hospodaření CZG ovlivňují daleko více… přitom by stačilo si dát práci a kouknout taky jinde, než na první stránku Googlu. Mimo to jde z celé analýzy cítit, že si někdo řekl, že Zbrojovka = válka a na tom stojí celý business. Data, koukejte na DATA. Stačí si projet výročku, dokonce i starou prezentaci z dob IPO, ale to je asi moc práce, co?

Jo a ten závěr… podle mého názoru nemá v analýze co dělat. „Výroba zbraní vždy souvisela a bude souviset s podporou válečného stavu, což je v rozporu se snahou většiny lidí žít v míru a harmonii.“ Pominu to, že je úplně mimo – morální hodnocení nemají pro investora v tomto kontextu žádný význam.

Achjo, že jde kvalita obsahu na Finexu dolů je jedna věc, ale toto… chlapi, snažte se trochu víc.

Martin Klass Ph.D., MBA
Odpověď na Daniel Dobřanský

Dobrý den,
děkuji za váš příspěvek a fundamentální analýzu, která zajímavým způsobem zpestřila a rozšířila informace v tomto článku. Aby bylo vše kompletní, připravil jsem si zdroje a doplňkové informace k vašim komentářům.

1) Co se týče dividend, tak podle dnešní aktualizace na seekingalpha CZG dividendy nevyplácí. Odkaz: https://seekingalpha.com/symbol/CZGZF. Například na webu Fio banky je informace o tom, že existuje návrh na dividendy ve výši 25kč s tím, že se o něm mělo hlasovat. Je tam uvedený ex-date, ale nic o tom, že by byly dividendy již proplaceny. Odkaz: https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/268027-dividenda-colt-cz-group-v-roce-2022

2) Když někdo vyrábí zbraně, tak za mě aktivně podporuje situace, které se mají zbraněmi řešit. Jinak opět jsem data čerpal ze seekingalpha. COLT vlastní společnost Česká zbrojovka Partners SE, čerpáno z výroční zprávy: https://www.czub.cz/file/3061. Na portálu: rejstřík – firem lze dohledat akcionáře Česká zbrojovka Partners SE: https://rejstrik-firem.kurzy.cz/05851777/ceska-zbrojovka-partners-se/, což je celkem 8 fyzických osob a 7 společností. Za mě toto je uzavřené skupina, pokud to srovnám s jinými veřejně obchodovanými společnostmi, kde jsou akcionáři po stovkách či tisících.

3) Cílem nebyla podrobná technická analýza, ale pouze velmi stručná. Tedy nevyužíváme široké spektrum ukazatelů, ale fakticky nejsme mimo. Pokud já ve své fundamentální analýze spekuluji (jako že každá predikce je spekulace, jelikož nic není na 100 %), tak i vy ve své analýze spekulujete a vyvozujete vlastní závěry, proč akcie rostou, či nerostou. Ani jeden z nás nevlastní věšteckou kouli, takže se se jedná o debatu na úrovni domněnek.

Na závěr naprosto souhlasím v tom, že analýza by měla být nestranná, nicméně každá analýza také obsahuje osobní pohled jejího autora.

Děkuji za váš komentář k článku a přeji krásný den.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo