Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rekordní růst akciových indexů: Co čeká americké akcie dál?

Americké akcie dosáhly v uplynulém týdnu historických maxim, což může zkomplikovat boj Fedu s inflací. Silný trh práce a pokračující výdaje spotřebitelů pomáhají USA vyhnout se recesi, ale rekordní ceny na Wall Street mohou zvýšit inflaci.

Rekordní růst akciových indexů: Co čeká americké akcie dál?
Zdroj: depositphotos.com

Mnoho obyvatel USA těží z květnové akciové rallye – která v pátek poslala index Nasdaq Composite na historické zavírací maximum 16 920,79 a v úterý posunula index S&P 500 na rekordní zavírací hodnotu 5 321,41 – je těžké si představit, jak by se spotřebitelská poptávka mohla snížit natolik, aby snížila inflaci.

Aktuálně si indexy Nasdaq Composite, S&P 500 a Dow Jones Industrial Average za měsíc květen připsaly 8,1 %, 5,3 % a 3,3 %.

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

Tento týden nabídne čerstvé údaje, které by měly poskytnout další vodítka o vzájemném vztahu mezi postoji spotřebitelů a inflací v USA.

V úterý bude zveřejněn údaj Conference Board o důvěře spotřebitelů za květen a v pátek bude zveřejněn dubnový údaj Fedem preferovaného ukazatele inflace, známého jako cenový index výdajů na osobní spotřebu.

Ačkoli silný trh práce a pokračující výdaje spotřebitelů pomáhají Spojeným státům vyhnout se recesi, rekordní ceny na Wall Street mohou podnítit negativní zpětnou vazbu na poli inflace.

Dochází k tomu navzdory nesouladu mezi tím, kolik peněz lidé vydělávají na papíře, a tím, jak sklesle se mnozí cítí – což podle průzkumu provedeného společností Harris pro deník Guardian znamená, že americká ekonomika je již v recesi.

Efekt bohatství

Efekt bohatství je behaviorální teorie, která označuje tendenci utrácet více, když se zvyšuje bohatství člověka, i když se jeho příjem nezvyšuje.

Někteří analytici, jako například ekonom Torsten Slok ze společnosti Apollo Global Management, vyvodili přímou souvislost mezi ochotou Federálního rezervního systému na konci loňského roku třikrát snížit úrokové sazby v roce 2024 a výdaji spotřebitelů, které zasely podmínky pro silnější než očekávané údaje o inflaci v prvním čtvrtletí.

Loni v prosinci Charlie McElligott, stratég ve společnosti Nomura Securities International v New Yorku, varoval, že holubičí obrat politiky americké centrální banky na konci roku 2023 bude působit proti úředníkům tím, že znovu probudí “zvířecího ducha” neboli tržně-psychologické síly.

Ty dodávají investorům větší důvěru a mohou uvolnit finanční podmínky způsobem, který může více ztěžovat kontrolu inflace.

To se mohlo stát, když údaje o inflaci v prvním čtvrtletí byly horší, než se očekávalo. Navzdory třem měsícům malého pokroku při stlačování inflace k 2% cíli centrální banky předseda Fedu, Jerome Powell, 1. května překvapil, když dal nízkou šanci budoucímu zvýšení sazeb. To bylo považováno za otevření dveří k akciové rallye v tomto měsíci.

Co můžeme očekávat nyní?

Otázkou nyní je, zda “rizikový” apetit – podněcovaný nadějemi na růst produktivity díky technologiím a také výsledky hospodaření podniků za první čtvrtletí, které se držely poměrně dobře – může koexistovat s inflací, která se stále pohybuje nad 2 %.

Zápis z jednání Fedu z 30. dubna až 1. května, který byl zveřejněn ve středu, ukázal ochotu znovu zvýšit úrokové sazby, pokud to bude nutné ke kontrole inflace, což je trochu odchylka od Powellova sdělení z 1. května.

Několik představitelů Fedu se také zmínilo o efektu bohatství, když uvedli, že některé domácnosti zaznamenávají vysoké zisky z akciového trhu a rostoucích cen bydlení.

Řada tvůrců měnové politiky zpochybnila, zda jsou finanční podmínky dostatečně restriktivní, aby ovlivnily poptávku a inflaci.

Ve čtvrtek pak dvojice průzkumů agentury S&P zjistila, že inflace zůstává tento měsíc pro podniky bolavým místem.

Tyto průzkumy spolu s reakcí na zápis z jednání Fedu následující den stačily k tomu, aby přispěly k propadu indexu Dow Jones Industrial Average o 605,78 bodu, tedy o 1,5 %, což byl nejhorší jednodenní procentní pokles za více než rok.

Trvalo jen jeden den, než se akcioví investoři vzpamatovali a všechny tři hlavní akciové indexy v pátek skončily výše i poté, co údaje Michiganské univerzity ukázaly, že se spotřebitelská nálada v květnu zhoršila kvůli obavám z inflace.

Rally na akciových trzích z minulého týdne nepomáhá “léčit” inflační situaci. Krom toho mohou Spojené státy v důsledku listopadových voleb zaznamenat velký nárůst fiskálních stimulů, přičemž kandidáti všech hlavních stran je pravděpodobně podpoří, pokud ekonomika oslabí – což by mělo jen prohloubit efekt bohatství.

Pokud jde o to, zda americké akcie mohou pokračovat v rallye i při inflaci, která se drží nad 2 %, lze se domnívat, že pokud inflace ke konci léta zrychlí, pravděpodobně to bude mít za následek zvýšení sazeb ze strany Fedu.

Kromě toho by akciový trh pravděpodobně musel v určitém okamžiku korigovat vzhledem k tomu, jak moc investoři letos doufali v nižší výpůjční náklady.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.