Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Razantní snížení úroků ČNB: Jaký bude dopad na vaše úspory a úvěry?

ČNB překvapila trh! Základní úrokovou sazbu snížila o dalších 0,5 % a dvoutýdenní repo sazba se tak dostala na 4,75 %. Tento krok je součástí snahy podpořit ekonomický růst a snížit náklady na úvěry.

Razantní snížení úroků ČNB: Jaký bude dopad na vaše úspory a úvěry?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) se rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o dalšího 0,5procentního bodu, čímž se dvoutýdenní repo sazba dostala na 4,75 %.

Jedná se o nejnižší úroveň od dubna 2022. Diskontní sazba byla rovněž snížena na 3,75 %, zatímco lombardní sazba klesla na 5,75 %. Tento krok ukazuje výraznou změnu v měnové politice ČNB, která se nyní zaměřuje na podporu ekonomického růstu.

Převládl holubičí tón

Analytik skupiny Citfin, Tomáš Volf, uvedl, že tento krok naznačuje, že ČNB vnímá inflační tlaky, ale nepovažuje je za zásadní.

“Holubičí tón v ČNB tentokrát převládl, což je signál pro trhy, že inflační tlaky ČNB sice vnímá, ale nehodnotí je jako zásadní a že tedy našla prostor pro ráznější uvolnění měnové politiky,” uvedl Volf.

Základní sazba ovlivňuje úročení spoření

Snížení úrokových sazeb má přímý dopad na úroky komerčních bank, což ovlivní jak spořicí účty a termínované vklady, tak hypotéky a další úvěry.

“Snížení sazeb je dobrou zprávou pro všechny, kdo uvažují o nákupu nemovitosti přes hypotéku či pro ty, kteří chtějí nakupovat na úvěr,” dodal Volf. Firmy budou mít levnější financování provozními úvěry, avšak dolů půjdou také úroky z vkladů.

Podle Volfa by koruna mohla v návaznosti na toto rozhodnutí ČNB mírně ztrácet. Z toho budou těžit domácí exportéři, kteří budou moci prodávat své produkty na zahraničních trzích za konkurenceschopnější ceny.

Snižování sazeb stimuluje ekonomiku

Pod vedením Jiřího Rusnoka zvýšila bankovní rada úrokové sazby devětkrát za sebou, a to v rámci boje proti rychle rostoucí inflaci.

V červnu 2021 byla dvoutýdenní repo sazba na 0,25 %, ale do června 2022 vystoupala na 7 %. Nová rada pod vedením Aleše Michla držela tuto úroveň až do 21. prosince 2023, kdy rozhodla o snížení na 6,75 %. V únoru 2024 sazba klesla o dalších 0,5procentního bodu, stejně jako v březnu a květnu.

Snížení úrokových sazeb ČNB je významným krokem, který má za cíl stimulovat ekonomiku pomocí snižování nákladů na půjčky pro spotřebitele i firmy.

Tento krok by měl také podpořit domácí exportéry díky oslabení koruny. Investoři a ekonomové budou pečlivě sledovat další kroky ČNB a jejich dopad na ekonomiku v nadcházejících měsících.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.