Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Průzkum ukazuje, že 3/4 Čechů neumí investovat – mladí si sice věří, ale jejich znalosti jsou ve skutečnosti nejhorší

Průzkum ukazuje, že 3/4 Čechů neumí investovat – mladí si sice věří, ale jejich znalosti jsou ve skutečnosti nejhorší
Zdroj: depositphotos.com

Inflace se aktuálně do našich úspor zakusuje stále bolestněji, a tak jedním z mála způsobů, jak hodnotu peněz uchovat či je zhodnotit, jsou investice. Češi si ale v oblasti investování zrovna dvakrát hodně nevěří. Vyplývá to z nového Indexu investiční gramotnosti.

Index má za úkol zjistit úroveň vědomostí české populace v oblasti investic, spoření, rizika a akciových trhů. S tímto projektem přišla investiční platforma Portu, garantem pak je Burza cenných papírů Praha a ekonomové Lukáš Kovanda (Trinity Bank) a Dominik Stroukal.

Poznámka

Pokud by vás zajímal váš výsledek v tomto Indexu, stačí vyplnit dotazník na webu www.rozumiminvesticim.cz. Svůj výsledek pak můžete porovnat se znalostmi ostatních respondentů.

Mladí si docela věří, znalosti přitom mají chabé

Z údajů Indexu vyplývá, že celých 74 % respondentů se považuje za málo zkušené investory a v investování si tedy moc nevěří. Dle výsledků dotazníku mají ale přitom lepší znalosti než ti, kteří zaškrtli, že se považují za zkušené investory.

Zajímavé je také věkové hledisko. Zatímco mladí lidé (18 až 26 let) si v investičním světě věří nejvíce, jejich reálné znalosti jsou přitom nejslabší. Naopak nejvýrazněji o sobě v tomto směru pochybují lidé ve věku 54 až 65 let. Z nich se více než třetina považuje za zcela nezkušené investory, ve skupině mladých se takto vnímá méně než pětina.

Přitom právě starší respondenti prokázali nejlepší znalosti ze všech skupin.

Index také ukázal, že nejrozsáhlejší znalosti mají respondenti s vyšším vzděláním, nejlépe jsou na tom ti s úspěšně dokončenou vysokou školou. Z hlediska pohlaví si pak více věří muži: Za zcela nezkušené se považuje jen pětina z nich. V porovnání s tím se za nezkušené investorky považuje 38 % žen.

Praha vede, sociálně slabší regiony zaostávají

Z geografického hlediska jsou na tom s investičními znalostmi nejlépe obyvatelé hlavního města. Za nimi se umístili respondenti z Vysočiny a o třetí místo se dělí Liberec s Plzní. Naopak nejhůře dopadli lidé se Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Zejména dva poslední jsou často skloňovány v souvislosti s horší sociální situací v regionu či vyšší mírou exekucí.

Do budoucna by Index mohl přinést také zajímavé srovnání se zahraničím. Měl by se totiž rozšířit také o respondenty ze sousedního Slovenska, Polska či Rakouska, což by mohlo tuzemským investorům přinést cennou perspektivu.

Čtvrtina respondentů si myslí, že diverzifikace vynuluje riziko

Rozdíl mezi spořením a investováním chápe většina dotázaných, stejně tak rozumí vztahu mezi výší výnosu a rizikem. Sedm z deseti Čechů pak správně označilo, že se se spořením pojí nižší výnos a riziko, než je tomu u investic. Ve vztahu mezi rizikem a výnosem z investice se 72 % respondentů správně domnívá, že větší výnos znamená také větší riziko.

Polovina respondentů ví, proč je při investicích nutné snižovat riziko pomocí diverzifikace, ale celá čtvrtina se mylně domnívá, že tím riziko zcela zmizí.

Nejčastěji tento názor zastávají starší respondenti. Dále jen zhruba třetina Čechů ví, že při investování (na rozdíl od spoření) není zaručen výnos. Ostatní si pak nejsou jisti, zda jim někdo nějaké záruky poskytuje, případně se spoléhají na Českou národní banku.

Může za nižší investiční gramotnost Čechů kuponová privatizace?

Asi není třeba připomínat, že inflace je aktuálně na vzestupu a že úrok na spořicích účtech nyní inflaci neporazí. V současnosti proto ze strany ekonomů zaznívají názory, že investice jsou v dnešní době důležitější než v minulosti. Podle některých ekonomů by měl investovat každý, kdo chce své úspory před inflací ochránit a třeba i zhodnotit.

Pokud ale Češi nebudou mít potřebné znalosti ani si nebudou ve světě investování věřit, těžko jim investice přinesou benefity, případně se k investování ani neodhodlají.

Čím je ale toto nastavení Čechů způsobeno? Jiří Kovařík z Burzy cenných papírů v Praze uvedl pro server Aktuálně, že za nižší investiční gramotností Čechů může stát kuponová privatizace z 90. let minulého století. Ta řadu lidí zklamala, někteří se cítili podvedeni, a tak začali investice považovat za uzavřenou kapitolu. I přes to ale nyní zájem o investování u lidí roste, a to zejména u mladé generace.

Líbil se vám tento článek?
11
6

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat