Inflace se aktuálně do našich úspor zakusuje stále bolestněji, a tak jedním z mála způsobů, jak hodnotu peněz uchovat či je zhodnotit, jsou investice. Češi si ale v oblasti investování zrovna dvakrát hodně nevěří. Vyplývá to z nového Indexu investiční gramotnosti.
Index má za úkol zjistit úroveň vědomostí české populace v oblasti investic, spoření, rizika a akciových trhů. S tímto projektem přišla investiční platforma Portu, garantem pak je Burza cenných papírů Praha a ekonomové Lukáš Kovanda (Trinity Bank) a Dominik Stroukal.
Pokud by vás zajímal váš výsledek v tomto Indexu, stačí vyplnit dotazník na webu www.rozumiminvesticim.cz. Svůj výsledek pak můžete porovnat se znalostmi ostatních respondentů.
Mladí si docela věří, znalosti přitom mají chabé
Z údajů Indexu vyplývá, že celých 74 % respondentů se považuje za málo zkušené investory a v investování si tedy moc nevěří. Dle výsledků dotazníku mají ale přitom lepší znalosti než ti, kteří zaškrtli, že se považují za zkušené investory.
Zajímavé je také věkové hledisko. Zatímco mladí lidé (18 až 26 let) si v investičním světě věří nejvíce, jejich reálné znalosti jsou přitom nejslabší. Naopak nejvýrazněji o sobě v tomto směru pochybují lidé ve věku 54 až 65 let. Z nich se více než třetina považuje za zcela nezkušené investory, ve skupině mladých se takto vnímá méně než pětina.
Přitom právě starší respondenti prokázali nejlepší znalosti ze všech skupin.
Index také ukázal, že nejrozsáhlejší znalosti mají respondenti s vyšším vzděláním, nejlépe jsou na tom ti s úspěšně dokončenou vysokou školou. Z hlediska pohlaví si pak více věří muži: Za zcela nezkušené se považuje jen pětina z nich. V porovnání s tím se za nezkušené investorky považuje 38 % žen.
Praha vede, sociálně slabší regiony zaostávají
Z geografického hlediska jsou na tom s investičními znalostmi nejlépe obyvatelé hlavního města. Za nimi se umístili respondenti z Vysočiny a o třetí místo se dělí Liberec s Plzní. Naopak nejhůře dopadli lidé se Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Zejména dva poslední jsou často skloňovány v souvislosti s horší sociální situací v regionu či vyšší mírou exekucí.
Do budoucna by Index mohl přinést také zajímavé srovnání se zahraničím. Měl by se totiž rozšířit také o respondenty ze sousedního Slovenska, Polska či Rakouska, což by mohlo tuzemským investorům přinést cennou perspektivu.
Čtvrtina respondentů si myslí, že diverzifikace vynuluje riziko
Rozdíl mezi spořením a investováním chápe většina dotázaných, stejně tak rozumí vztahu mezi výší výnosu a rizikem. Sedm z deseti Čechů pak správně označilo, že se se spořením pojí nižší výnos a riziko, než je tomu u investic. Ve vztahu mezi rizikem a výnosem z investice se 72 % respondentů správně domnívá, že větší výnos znamená také větší riziko.
Polovina respondentů ví, proč je při investicích nutné snižovat riziko pomocí diverzifikace, ale celá čtvrtina se mylně domnívá, že tím riziko zcela zmizí.
Nejčastěji tento názor zastávají starší respondenti. Dále jen zhruba třetina Čechů ví, že při investování (na rozdíl od spoření) není zaručen výnos. Ostatní si pak nejsou jisti, zda jim někdo nějaké záruky poskytuje, případně se spoléhají na Českou národní banku.
Může za nižší investiční gramotnost Čechů kuponová privatizace?
Asi není třeba připomínat, že inflace je aktuálně na vzestupu a že úrok na spořicích účtech nyní inflaci neporazí. V současnosti proto ze strany ekonomů zaznívají názory, že investice jsou v dnešní době důležitější než v minulosti. Podle některých ekonomů by měl investovat každý, kdo chce své úspory před inflací ochránit a třeba i zhodnotit.
Pokud ale Češi nebudou mít potřebné znalosti ani si nebudou ve světě investování věřit, těžko jim investice přinesou benefity, případně se k investování ani neodhodlají.
Čím je ale toto nastavení Čechů způsobeno? Jiří Kovařík z Burzy cenných papírů v Praze uvedl pro server Aktuálně, že za nižší investiční gramotností Čechů může stát kuponová privatizace z 90. let minulého století. Ta řadu lidí zklamala, někteří se cítili podvedeni, a tak začali investice považovat za uzavřenou kapitolu. I přes to ale nyní zájem o investování u lidí roste, a to zejména u mladé generace.
Umíme investovat,ale je čím dál víc podvodných investic.Tak je to více opatrnost, než neumeni.
Jembo, doporučuji přečíst si článek ještě jednou a ideálně se i podívejte na ten průzkum. Realita je taková, že dle věkových kategorií si nejvíce věří mladí investoři, tedy myslí si, že investování rozumí. Několik praktických otázek dále v průzkumu však ukázalo (např. vliv vývoje kurzu dolaru na hodnotu investice, vliv splitu akcií atd.), že tomu ve skutečnosti rozumí nejméně. Je to průměr, výjimky samozřejmě budou, ale statistika nám říká toto. Rozeznání investičních podvodů je poměrně snadné, pokud člověk investovat umí… Stačí trocha trpělivosti a informací.
Umíme investovat. Nejlepší je do rulety: Např.: Vsadíš menší částku např. na červenou. Když vyjde, vyhrál jsi. Vsadíš stejnou znova na červenou. Vyjde černá, takže jsi prohrál. Vsadíš znovu a červenou, ale dvojnásobek původního vkladu. Když prohraješ znova, tak vsadíš čtyřnásobek původního vkladu. A pro další prohře osminásobek a pak šestnáctinasobek. A to by bylo, aby jednou nepadla zase červená! Vše si vyhraješ zpět + jednu výhru navíc. A zase začínáš se základním vkladem. Když takto budeš hrát na malých – velkých a sudých – lichých, tak se vše vykreje a furt vyhráváš.
To jsou nejlepší investice! Je to bezpečnější, než investovat do zlodějských podnikavců!
Zaručený systém, který ale není tak úplně zaručený. To, kde ztroskotáte, je dlouhá série stejné barvy a maximální sázka. Můžete si vyhledat libovolný (důvěryhodný) zdroj informací. Stejná barva historicky padla i 32x za sebou. Pokud byste začal svou sázku na jednom euru a pokaždé jste vsadil dvojnásobek, musel byste po 33. vsadit přes 4 miliardy euro! Nebo byste 2 miliardy prodělal. Očividně si takto dlouhodobě vydělávat nemůžete.
Toje systém martingale a kdo trochu přemýšlý ví že jeto hovadina… každá ruleta má limit na sázky takže i kdyby ste měl neomezený budget nemáte šanci a přijdete o vše.Hezký den