V rámci dnešního článku si rozebereme nešvar, který byl už i díky pouhému pozorování sociálních sítí zjevný. Tím je velmi slabá informovanost investorů, kteří nakupují na trhu s kryptoaktivy. V rámci jednoho menšího průzkumu se totiž zjistilo, že pouze necelých 17 % tázaných investorů plně rozumí kryptoměnám. A naopak 30 % z nich o tomto specifickém trhu neví vůbec nic.
V nevědomosti je síla?
Samostudium je základ všeho a obzvlášť ve chvílích, kdy chcete investovat svůj kapitál s nějakým cílem, ať už chcete pouze uchovat jeho hodnotu nebo rovnou spekulujete. Na trzích s kryptoaktivy platí spíše to druhé, protože je velmi dynamický a potenciální zhodnocení jsou obrovská. Ovšem to samé platí i pro riziko ztráty kapitálu (ochranou je risk management).
Pravdou je, že v dnešní době je dosti obtížné najít si kvalitní zdroj informací, takže spousta lidí na snahu o sebevzdělávání rovnou zanevře. Jedná se ale ovšem o špatný přístup, protože jak už napsal George Orwell: “v nevědomost je síla“. Tedy, bez dostatečných znalostí je mnohem lehčí, aby s vámi mainstreamový tok “informací” manipuloval.
Znalosti jsou jediným štítem, kterým se můžete jako jednotlivec bránit.
40 % nakupujících jsou nováčci
Z průzkumu dále vyplývá, že v posledních měsících tvořili nově příchozí investoři až 40 % všech nakupujících. Uvedené značí, že do trhu vstoupilo nemalé množství lidí, kteří předtím dost možná o kryptoaktivech ani o obchodobání vůbec nic nevěděli. A pokud ano, pravděpodobně čerpali z různé pochybné produkce, které je na Youtube strašlivě moc.
Především od září se podobných odborníků objevilo na sociálních sítích hrozivé množství a jejich sledovanost stále bobtná. A tím nemyslím pouze tuzemsko, ale i mezinárodní scénu. Já osobně tyto lidi nazývám “moonboys”, protože jejich produkce (články, videa) jsou především o vyvolání pozitivních emocích v divákovi a dělaní show.
Jejich primárním cílem je zaujmout, nikoliv předat hodnotné informace a znalosti.
Taková produkce je plná obzvlášť konfirmačního biasu a autoři v drtivé většině případů nemají vůbec žádné vzdělání v oblasti finančních trhů a ekonomie (případně blockhainu). Jenom kopírují informace (dost často i nesmysly) z mainstreamového informačního flow a jejich jediná přidaná hodnota je právě dělání show pro diváka.
Stačí se vzdělávat pouze v kryptoaktivech?
Pokud chce kdokoliv investovat do jakéhokoliv aktiva, měl by mu alespoň elementárně rozumět. A je úplně jedno, zda se jedná o akcie, dluhopisy nebo kryptoaktiva. Krypto je však specifické tím, že se jedná o velmi mladý trh a technologie blockchainu je věda sama o sobě. Stačí se však vzdělávat pouze v tomto ohledu?
Již před lety jsem si všimnul, že kryptokomunita je dost odlišná od investorů do akcií, kde jsou znalosti v oblasti finančních trhů a fundamentální analýzy (mikroekonomická a makroekonomická) mnohem více rozšířené. Kryptokomunita komunita věci řeší pouze velmi povrchně nebo vůbec.
V kontextu kryptoměn je daleko rozšířenější technická analýza, jenže ta vám nedá ten potřebný náhled “za oponu”, tedy odpověď na to proč se cena hýbe daným směrem.
Nejčastější “fundamentální” argumenty pak jsou, že je Bitcoin “revoluční” a že brzy přijde “krypto adopce”, protože kryptoaktiva otevírají zcela nové možností. Zkrátka typický enthusiasmus, který je kolem Bitcoinu nemálo rozšířený.
Předešlým odstavcem jsem chtěl naznačit, že je potřeba se vzdělávat i v těch ekonomických záležitostech, které třeba nemusí být vůbec zajímavé, ale jsou užitečné. V prvé řadě by každý investor měl chápat, co je inflace a deflace, neboť se jedná o velmi relevantní makroekonomické fundamenty.
Dále je potřeba znát, co jsou úrokové míry a rozumět jejich vlivu na finanční trh, což pravidelně vysvětluji v analýzách jako např. této na téma akciový index S&P 500. Dále se nesporně vyplatí vědět, jak skutečně funguje kvantitativní uvolňování, protože konkrétně o tomto nástroji panuje mezi investory hrozně moc mýtů.
Závěrem
Jak vyplývá z článku, je nutné se neustále sebevzdělávat a to v různých oblastech. Bez toho příliš riskujete a vystavujete svůj kapitál velkému nebezpečí.
Možná vám připadá, že se bez univerzitního vzdělání a dlouholetých zkušeností nedokážete potřebné věci naučit. Není to ovšem pravda, stačí pouze chtít a hledat si kvalitní zdroje, které budou v rámci samostudia užitečné.