Warren Buffett přijel do Sun Valley ve státě Idaho s nepopulárním varováním, které vizionáři v místnosti nechtěli slyšet. Technologičtí lídři, kteří se tam sešli, chtěli změnit svět, přičemž na tom už vydělali jmění.
A v roce, kdy některé technologické akcie vzrostly až 27násobně, mnozí z nich seděli na investicích s nebesky vysokým oceněním, které jim bylo více než příjemné. Když Buffett zaujal své místo za řečnickým pultíkem, všichni zdvořile přikyvovali.
Buffett varoval přítomné, že v dlouhodobém horizontu očekávají od akciových investic příliš mnoho!
Věštec z Omahy poukázal na některá období z nedávné historie USA, kdy se hodnota americké ekonomiky zdvojnásobila, ztrojnásobila nebo dokonce zčtyřnásobila, a přesto se akciový trh nikam neposunul, protože už byl v té době výrazně předražený.
Buffett uznal, že trh v posledních letech dosáhl nevídaného výkonu. To by však mělo investory přimět k obezřetnosti. Varoval, že časem realita dožene vysoké ocenění.
Buffett měl pravdu, když koncem roku 1999 nabádal k opatrnosti. Do nechvalně proslulého kolapsu dotcom bubliny, kvůli kterému se burza Nasdaq propadla až o 75 % a známé společnosti jako Apple a Amazon ztratily více než 80 % své tržní kapitalizace, zbývalo jen několik měsíců.
Buffettův přítel, generální ředitel společnosti Microsoft Bill Gates, byl ten den také v publiku. Za necelý rok se cena akcií společnosti Microsoft propadla o 34 % a trvalo 14 let, než by se akcie společnosti vrátily na úroveň z roku 1999.
V davu byl také Andy Grove, zakladatel společnosti Intel. Jeho společnost si vedla ještě hůře. Během následujících 17 let se akcie Intelu zhodnotily o 24 %, což je jen polovina 58% zisku indexu S&P 500.
Opakuje se historie?
Před téměř dvěma lety Charlie Munger, Buffettův partner ve společnosti Berkshire Hathaway, sám varoval před nebezpečnou tržní mánií a řekl, že investoři jsou velmi blízko hraní hry s ohněm.
Obrat akciového trhu v posledním roce tento názor potvrdil. Index S&P 500 se propadl o více než 20 % a ukončil tak historický 14letý býčí trh, technologické akcie si pak vedly ještě výrazně hůře. A při podobných propadech, jaké utrpěly technologické společnosti v letech 2000 a 2001, ztratili technologičtí giganti jako Tesla, Apple, Amazon a Meta Platforms biliony dolarů tržní hodnoty.
A nejde jen o veřejně obchodované společnosti – financování začínajících firem se za poslední rok celosvětově propadlo o 23 %. Je zřejmé, že došlo k obratu v náladě na trhu.
Investoři již nejsou v euforii a pohání je strach z toho, že by o něco přišli. Nyní jsou po téměř rok trvajícím poklesu trhu zneklidněni. A to připomíná další Buffettova moudrá slova: Buďte chamtivý, když se ostatní bojí.
Stojí za zmínku, že technologické akcie, které byly při posledním velkém výprodeji nejvíce poškozeny, se v následujících letech odrazily každá o více než 2 000 %. Je možné, že investoři dnes stojí před podobnou příležitostí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.