Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč nastává ten nejlepší čas investovat do hodnotových akcií?

Hodnotoví investoři se mohou těšit na lepší zítřky, protože se zlepšují podmínky na trhu. Odborníci vidí značný potenciál v tradičních odvětvích, jako jsou finančnictví a průmysl.

Proč nastává ten nejlepší čas investovat do hodnotových akcií?
Zdroj: depositphotos.com

Po velmi dlouhé době se zdá, že se hodnotovým investorům blýská na lepší časy, protože se zlepšují tržní i ekonomické podmínky.

Myslí si to například Savita Subramanian, která působí jako investiční stratég v Bank of America.

Dominance růstových akcií

Hodnotoví investoři jsou většinou hrdí na to, že jsou trpěliví a jdou proti proudu. Tato skupina investorů za sebou však má poměrně dlouhé období půstu.

V posledních deseti letech totiž růstové akcie citelně překonávaly ty hodnotové. Například růstový burzovně obchodovaný fond (ETF) iShares Russell 1000 Growth vynesl průměrně 15,7% ročně, zatímco jeho hodnotový protějšek iShares Russell 1000 Value měl výkon jen o něco víc než poloviční – 8,7 % ročně.

Letošní rok není výjimkou a hodnotové ETF zatím rostlo o 8 % a růstový fond si připsal 11 %.

Aktivní fondy mají nyní o 56 % nižší expozici vůči hodnotovým investicím než růstovým sázkám, což je 15leté minimum.

Savita Subramanian však nastínila přesvědčivé argumenty pro lov levných akcií velkých společností.

Výhody hodnotových titulů

Zlepšují se podle ní podmínky pro tradiční hodnotové sektory, jako jsou finance a průmysl a navíc vidí benefit levných titulů pro případ, že by úrokové sazby zůstaly na vysoké úrovni.

Ekonomové Bank of America stále očekávají tři snížení úrokových sazeb Fedu, ale zároveň vnímají riziko případného menšího počtu snížení.

V situaci, kdy se úpravy sazeb neshodují s očekáváním trhu, jsou hodnotové akcie méně zranitelné. Jejich emitenti totiž často generují větší cash flow a je mezi nimi také méně společností, které nedosahují zisku, než v hlavních indexech růstových akcií.

Index Russell 1000 Growth by byl jednoduše více zasažen, pokud by se snižování sazeb dále zpožďovalo, protože hned 36 % společností v něm je neziskových.

Další výhodou může být i to, že zatímco se investoři zaměřovali na růstové akcie, hodnotovým společnostem klesl příliv kapitálu a musely tak zeštíhlovat podnikání a stát se disciplinovanějšími co se důrazu na návratnost aktiv a kapitálu týče.

V neposlední řadě je také třeba podotknout, že se kvůli nižší poptávce staly hodnotové akcie ještě levnějšími. To se podepsalo i na faktu, že za posledních 10 let zaniklo zhruba 150 velkých aktivních hodnotových fondů.

Kde hledat hodnotové akcie

Hodnotové akcie často najdeme v sektorech tradiční ekonomiky, jako jsou finance, energetika, průmysl a materiály. Tyto sektory jsou mnohem více ovlivněny ekonomickým cyklem, který by jim měl v blízké budoucnosti pomoci.

Poznámka

Tyto sektory představují asi polovinu indexu Russell 1000 Value ve srovnání s 13 % indexu Russell 1000 Growth.

Kromě silné ekonomiky může těmto firmám pomoci i vývoj vztahů mezi USA a Čínou, který zřejmě přiměje celou řadu výrobců přesunout výrobu zpět do Spojených států, z čehož budou profitovat právě domácí energetické a průmyslové společnosti.

Kromě toho mohou být zajímavou investicí i velké banky, obzvlášť pokud by úrokové sazby zůstaly vysoko. Vsadit na oživení bank je možné například prostřednictvím ETF SPDR Financial Select Sector, který letos připsal už přes 11 %.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.