Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč index S&P 500 odolává gravitaci? Vzkvétá navzdory ekonomické logice

Ani vyšší úrokové sazby indexu S&P 500 nevadí, a dokonce mu pomohly na nová historická maxima. Jaké vlivy nyní ženou index vzhůru, se dočtete v tomto článku.

Proč index S&P 500 odolává gravitaci? Vzkvétá navzdory ekonomické logice
Zdroj: depositphotos.com

Akciový index S&P 500 je mnohými investory považován za ukazatel stavu americké ekonomiky. I přes bezedný dluhový strop USA tento index ukazuje, že se tamní ekonomice daří a to i v období, kdy by se jí podle ekonomických teorií takto dařit nemělo.

Jak na tom akciový index S&P 500 v současnosti je a jak se může jeho hodnota vyvíjet do budoucna, si nastíníme v tomto článku.

Cenový graf akciového indexu S&P 500

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Ve středu 20. března americký Fed ponechal základní úrokovou sazbu nezměněnou i přes to, že několik měsíců dopředu avizoval možnost snížení. Reakce trhu byla výrazná a americký dolarový index (USDX) oslabil o 0,7 %.

Akciový index S&P 500 v současnosti roste mnohem agresivněji, než tomu bylo v období, kdy si společnosti mohly brát půjčky na rozvoj podnikání za minimální úroky.

Toto období “cheap money” je ovšem daleko za námi, což evidentně ekonomice nevadí, dokonce lze říci, že jí současné ekonomické klima vyhovuje mnohem více.

Cheap money

Cheap money – levné peníze – jsou peníze, které si lze půjčit s velmi nízkou úrokovou sazbou. Levné peníze jsou dobré pro dlužníky, ale špatné pro investory, kteří tak inkasují pouze minimální výnosy.

Pojďme se nyní již podívat na technickou analýzu, ve které zhodnotíme současnou supportní strukturu cenového grafu a zamyslíme se nad tím, co vše se může ještě na tomto indexu odehrát.

Technická analýza akciového indexu S&P 500

Akciový index S&P 500 vykazuje agresivní cenový růst, který je tvořen v rámci nízké volatility. Trh při své cestě na vyšší hodnoty nevykazoval žádnou výraznou korekční aktivitu, což se mu může v budoucnosti velmi vymstít.

Na cenovém grafu totiž chybí jakákoliv supportní struktura, která by v případě cenového poklesu pomohla trhu cenu stabilizovat, případně nastolit nový up trend.

Další negativní zprávou je, že na nižších hodnotách se nachází velké množství likvidity která je obvykle umisťována pod vyznačená pivotová low. Oblasti likvidity v trhu fungují jako magnety, protože primárním účelem trhu je likviditu vyplňovat. Testy těchto zón bývají velmi agresivní, což by pro akciový index mohlo znamenat velmi rychlý cenový pokles.

Zdroj: tradingview.com
Denní svíčkový graf akciového indexu S&P 500
Denní svíčkový graf akciového indexu S&P 500

Tento pokles může být veden až na hodnotu nejbližšího netestovaného supportu, který se nachází okolo 4 800 bodů. Na této hodnotě totiž trh naposledy vytvářel postranní pohyb, což v případě poklesu může být jeho záchrana. Nicméně i tak by se jednalo o výrazný pokles.

Jednou z prvních indikací oslabování akciového indexu S&P 500 může být průraz krátkodobého klouzavého průměru SMA 20 s následnou tvorbou nižších high.

Pokud by se jednalo o výrazný cenový pokles a výběr likvidity, nejspíše by již trh nevytvářel pullback na vyšší hodnoty, což je jedna z cenových formací (dvojitý vrchol), která rovněž indikuje změnu trendu.

Závěr

Akciový index S&P 500 vykazuje vyšší výkonnost v období vyšších úrokových sazeb, než v dobách cheap money.

Ponechání základní úrokové sazby na hodnotě 5,5 % vystřelilo index opět na nová maxima. Supportní struktura cenového grafu ovšem nevykazuje žádné podpůrné úrovně, což může být velmi negativní v případě poklesu hodnoty tohoto akciového indexu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.