Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přemýšlíte, kam investovat? 2 akcie, které mohou zdvojnásobit vaše peníze

Tyto farmaceutické společnosti by se mohly stát dlouhodobými vítězi závodu na akciovém trhu. Proč mají potenciál být pro vaše portfolio doslova zlatým dolem?

Přemýšlíte, kam investovat? 2 akcie, které mohou zdvojnásobit vaše peníze
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 se během tohoto roku opakovaně vyšplhal na rekordní úroveň. V čele růstu stojí technologické akcie, zejména ty, které se zabývají umělou inteligencí, ale z tohoto optimismu na trhu těží i společnosti z jiných oborů – ty, které v poslední době vykázaly solidní zisky.

Skvělým způsobem, jak z býčího trhu těžit, je vstoupit do těchto akcií, které mají dynamiku, ale je také důležité myslet na to, že býčí trh přesahují.

Udrží si tyto společnosti sílu v dlouhodobém horizontu? Pokud ano, mohly by být zajímavé investice již dnes. A spolu s těmito hráči je také dobré vybírat některé akcie, které jsou sice stále v útlumu, ale mohly by mít velmi slibnou budoucnost.

Spoustu těchto akcií najdete v oblasti biotechnologií a farmacie – pojďme se tedy podívat na dva tituly, které na svůj vzestup teprve čekají.

1. Novavax

Novavax má skutečně nastartovanou cestu k ziskům, když v letošním roce tyto akcie vzrostly o více než 200 %.

Klíčové však je tento růst zasadit do perspektivy: Společnost, která vyrábí vakcíny proti koronavirům, oznámila nižší než očekávané prodeje vakcín – a dokonce zpochybnila svou schopnost pokračovat v činnosti.

Situace se však obrátila díky partnerství se Sanofi. Francouzská farmaceutická společnost je specialistou na vakcíny a uzavřela dohodu, která zahrnuje společnou komercializaci vakcíny proti koronavirům společnosti Novavax od příštího roku.

Dohoda nabízí Novavaxu 500 milionů dolarů předem a další platby, které by mohly činit 700 milionů dolarů.

Partnerství se Sanofi odstraňuje velkou část rizika spojeného s akciemi Novavax a mělo by společnosti pomoci pokračovat na cestě vývoje potenciálně vítězného produktu: kombinované vakcíny proti chřipce a koronavirům.

Kandidát Novavaxu na vakcínu již přinesl pozitivní výsledky z druhé fáze studie a společnost usiluje o její komercializaci v roce 2026.

Pokud bude tento program i nadále hladce pokračovat a prodej vakcíny proti koronavirům v nadcházející očkovací sezóně posílí, mohly by akcie společnosti opět výrazně stoupnout.

Aktuální vývoj ceny akcií Novavax

3 důvody pro investici do akcií Novavax

 • Slibný vývoj vakcín: Novavax prokázal silný potenciál díky své nejnovější vakcíně proti COVID-19 zaměřené na nové subvarianty, jako jsou JN.1 a KP.2. Tyto vakcíny se ukázaly být účinnější při neutralizaci novějších kmenů ve srovnání se staršími vakcínami, což je zásadní, protože se COVID-19 dále vyvíjí. Tento vývoj výrazně zvýšil důvěru investorů.
 • Strategické partnerství: Novavax uzavřel koexkluzivní licenční dohodu se Sanofi, předním světovým výrobcem vakcín. Toto partnerství pomáhá nejen při globální distribuci vakcíny Novavaxu proti COVID-19, ale také umožňuje integraci její vakcíny s vakcínami proti chřipce a dalšími vakcínami od Sanofi. Taková spolupráce zvyšuje dosah Novavaxu na trh a provozní možnosti.
 • Výkonnost a oživení trhu: Navzdory minulým problémům zaznamenaly akcie Novavax v poslední době značný růst, včetně dramatického nárůstu o více než 100 % během jediného dne v důsledku pozitivních oznámení a strategických dohod. Toto zotavení naznačuje, že společnost znovu získává pevnou půdu pod nohama a mohla by představovat zajímavou investiční příležitost, protože se nadále stabilizuje a roste.

Rizika investice do akcií Novavax

 • Vysoká volatilita: Akcie společnosti Novavax jsou známé svými výraznými cenovými výkyvy. Volatilita akcií krom jiného znamená, že i když může dojít k výrazným ziskům, existuje také riziko rychlého poklesu. Tato nepředvídatelnost může představovat velké riziko pro investory, kteří hledají stabilní výnosy.
 • Regulační a výrobní problémy: Výroba vakcín Novavax trvá déle ve srovnání s vakcínami na bázi mRNA od konkurentů, jako jsou společnosti Pfizer a Moderna. Tento pomalejší výrobní proces může zpozdit vstup na trh a ovlivnit prodeje, zejména pokud nebudou včas schváleny regulačními orgány. Tato zpoždění mohou omezit konkurenční výhodu společnosti a potenciál příjmů.
 • Finanční výkonnost: Přestože společnost zaznamenala zlepšení, stále čelí finančním problémům. Například její tržby za poslední čtvrtletí nedosáhly očekávání analytiků. Přestože došlo ke zlepšení oproti předchozím letům, společnost nadále hospodaří se ztrátou, což by mohlo představovat dlouhodobé riziko, pokud se nebude řešit.

2. Pfizer

Pfizer rovněž utrpěl v důsledku poklesu poptávky po očkování proti koronavirům. Společnost je lídrem na tomto trhu, neboť jí právě tato vakcína v nedávné době pomohla překročit roční tržby ve výši 100 miliard dolarů.

V současné době však společnost snižuje náklady, aby lépe přizpůsobila své výdaje možnostem příjmů. V nejbližší době může snižování nákladů, které má za následek výdaje, jako je odstupné, ovlivnit zisk.

Navíc některým z největších léků společnosti hrozí ztráta exkluzivity, což by se mohlo rovnat ztrátě příjmů ve výši přibližně 17 miliard dolarů v příštích několika letech. Plán na snížení nákladů a zaměření Pfizeru na nové léky a programy – včetně akvizice společnosti Seagen, která se specializuje na onkologii – by se však měly časem vyplatit.

Společnost očekává, že uvedení jejích léků na trh do první poloviny letošního roku přinese v roce 2030 příjmy ve výši 20 miliard dolarů a příjmy z obchodních transakcí přinesou 25 miliard dolarů.

Úsilí Pfizeru v oblasti onkologie vypadá slibně – v posledním čtvrtletí vzrostly tržby z onkologických produktů o 19 %. Společnost si navíc stanovila cíl zvýšit počet svých onkologických hitů z dnešních pěti na více než osm v roce 2030.

To vše by mohlo vést k výrazným ziskům akcií společnosti, což z nich dělá zajímavou příležitost k nákupu za 10násobek odhadu budoucích zisků (forward P/E poměr).

Aktuální vývoj ceny akcií Pfizer

3 důvody pro investici do akcií Pfizer

 • Robustní portfolio léků a strategické akvizice: Pfizer má silný výrobní program se 110 aktivy a významnými akvizicemi, jako je nákup společnosti Seagen za 43 miliard dolarů, který by měl významně přispět k ročním tržbám. Cílem tohoto strategického kroku je diverzifikovat nabídku produktů společnosti a snížit její závislost na produktech souvisejících s COVID-19.
 • Vysoký dividendový výnos: Pfizer nabízí atraktivní dividendový výnos ve výši přibližně 6 %, což jej činí atraktivní pro investory zaměřené na příjmy. Společnost v minulosti každoročně zvyšovala dividendu, což zvyšuje její atraktivitu jako dlouhodobé investice.
 • Zaměření na růstové trhy: Pfizer aktivně vstupuje na rychle rostoucí trhy, jako je trh s léky proti obezitě, který by měl do konce desetiletí dosáhnout hodnoty 100 miliard dolarů. Navzdory minulým neúspěchům s léky na hubnutí odráží pokračující úsilí společnosti v této oblasti její potenciál pro významný budoucí růst.

Rizika investice do akcií Pfizer

 • Klesající poptávka po produktech proti COVID-19: Poptávka po vakcíně a antivirové tabletě proti COVID-19 výrazně poklesla. Vzhledem k tomu, že aktualizovanou vakcínu proti tomuto onemocnění dostalo pouze 28 % dospělých Američanů, zatímco v době vrcholící pandemie byl tento podíl mnohem vyšší, čelí Pfizer výraznému poklesu příjmů z těchto produktů.
 • Vypršení platnosti patentů: Pfizer se blíží k “patentovému útesu”, neboť několik jeho nejprodávanějších léků brzy ztratí patentovou ochranu. To bude mít za následek značnou ztrátu příjmů (odhaduje se na 16 až 18 miliard dolarů), kterou bude muset společnost kompenzovat uvedením nových výrobků na trh a akvizicemi.
 • Přechodné problémy: Společnost prochází významnou obchodní transformací s cílem snížit závislost na produktech proti COVID-19 a rozšířit své portfolio. Tato transformace vyžaduje značné investice a čas, což pro investory představuje krátkodobá rizika a potenciální volatilitu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.