Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento výrobce vakcín má téměř ve stejné množství hotovosti, jako je jeho tržní hodnota

Tato biotechnologická společnost má téměř 90 % své tržní hodnoty v hotovosti a investicích, ale investoři se jí vyhýbají.

Tento výrobce vakcín má téměř ve stejné množství hotovosti, jako je jeho tržní hodnota
Zdroj: depositphotos.com

Společnost BioNTech spolupracuje se společností Pfizer na výrobě přední vakcíny proti covid-19, jejíž původní technologii messenger RNA vyvinula, což je jedna zajímavost. A druhá? Málokdy se přitom najde nějaká významná společnost s tak velkou hotovostí v poměru k tržní kapitalizaci.

To by mohlo investorům nabídnout příležitost k investici, protože investoři ve skutečnosti přisuzují jejímu podílu na vakcíně proti covid-19 a lékovému plánu zaměřenému na léčbu rakoviny malou hodnotu a akcie se obchodují s výraznou slevou oproti svému ATH.

Vývoj ceny akcií BioNTech za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BioNTech Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

BioNTech řečí čísel

Německá biotechnologická společnost minulou středu oznámila výsledky za čtvrté čtvrtletí 2023 a uvedla, že ho zakončila s hotovostí a investicemi ve výši 19,3 miliardy dolarů, zatímco současná tržní hodnota činí 22 miliard dolarů.

Má minimální půjčky a účetní hodnotu 22 miliard dolarů, přičemž nehmotný majetek činí pouze 1 miliardu dolarů.

Akcie společnosti BioNTech se také obchodují poblíž 52týdenního minima – za poslední rok akcie ztratily více než 20 %, zatímco biotechnologický ETF iShares (IBB) si připsal 10 %. Od svého maxima v roce 2021 ve výši 441 USD se pak společnost propadla o 80 %.

Wall Street má k BioNTechu i přes velkou hotovostní pozici vlažný postoj kvůli slábnoucím prodejům vakcín proti covid-19 a lékovému plánu zaměřenému na rakovinu bez potenciálních trháků, který může přinést první komerční produkt až v roce 2026.

Analytik společnosti TD Cowen, Yaron Werber, nedávno napsal, že jsou komerční vyhlídky jednotlivých onkologických léků nyní “nejasné”, takže je obtížné zahrnout je do oceňovacích modelů. Dále je zde riziko, že společnost utratí velkou část hotovosti za pochybnou akvizici.

Zakladatelé společnosti BioNTech, generální ředitel, Ugur Sahin, a jeho manželka, Ozlem Tureciová, vedoucí lékařka, jsou ale odborníci na rakovinu a jejímu výzkumu se věnují již desítky let.

První tržby z přípravků na léčbu rakoviny lze očekávat až v roce 2030

Společnost je optimistická, co se týče onkologických přípravků, a uvádí 10 probíhajících studií fáze 2 a 3 a cíl schválit 10 indikací do roku 2030.

Aktuálně, ale byly tržby společnosti v roce 2023 pod odhadem Wall Street a její projekce tržeb v roce 2024 ve výši přibližně 3 miliard USD (téměř všechny související s vakcínou proti covid-19) byla o 300 milionů USD nižší než konsenzuální projekce.

Konsensuální odhad společnosti FactSet pro rok 2024 počítá se ztrátou téměř 2 USD na akcii, zatímco před zveřejněním zprávy o výsledcích hospodaření byla společnost zhruba na nule.

Tato předpokládaná ztráta sice není pozitivní, ale je mnohem lepší než u mnoha biotechnologických společností s vysokou mírou spalování hotovosti a bez schválených léků.

Nabízí tedy BioNTech investiční příležitost?

Na základě hodnoty podniku (tržní hodnota snížená o čistou hotovost) se společnost fakticky obchoduje za pouhý jednonásobek tržeb (P/S poměr), což je na farmaceutickou společnost nízké ocenění.

Společnost navíc nabízí “opcionalitu”, tedy možnost “využít” případné oživení covidu, které by zvýšilo poptávku po vakcínách.

Vedení společnosti naznačilo, že se hodlá zaměřit na budování řady zhruba tuctu léků, většinou souvisejících s onkologií a ve své tiskové zprávě k výsledkům uvedlo, že bude pokračovat ve vyhodnocování vhodných příležitostí pro rozvoj společnosti, které by pomohly podpořit růst.

BioNTech také uvedl, že plánuje udržovat značné hotovostní rezervy. V konferenčním hovoru k výsledkům za druhé čtvrtletí loňského roku Ryan Richardson, ředitel pro strategii uvedl, že je třeba se zaměřit na to, aby se společnost mohla pochlubit silnou rozvahou.

BioNTech však také plánuje v letošním roce vynaložit na výzkum a vývoj přibližně 2,7 miliardy dolarů, což se téměř rovná jejím předpokládaným tržbám. To je vysoká částka, která by se mohla stát středem zájmu investorů, pokud budou akcie nadále klesat.

Na současných cenových úrovních se zdá, že investoři za hlavní činnost společnosti platí málo vzhledem k veškeré hotovosti v rozvaze. Akcie BioNTech tak asi nebudou nejlepší dlouhodobou investicí, nicméně krátkodobého spekulanta by oslovit mohly.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.