Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Překonává S&P 500: Tchaj-wan je v roce 2024 nejžhavějším akciovým trhem na světě! Co byste o něm měli vědět?

Tchaj-wan stojí v centru technologické revoluce, nicméně čelí geopolitickým hrozbám. Je rozumné na tomto trhu nyní investovat? A jak na to?

Publikováno
Překonává S&P 500: Tchaj-wan je v roce 2024 nejžhavějším akciovým trhem na světě! Co byste o něm měli vědět?
Zdroj: depositphotos.com

Velkolepá sedmička drží významnou část amerického akciového trhu – tvoří téměř třetinu indexu S&P 500. Na Tchaj-wanu je to však pouze společnost Taiwan Semiconductor, která tvoří 30 % tamního akciového trhu.

Největší světový výrobce, který je dodavatelem technologických gigantů jako Nvidia a Apple, letos posílil o více než 40 % a nedávno vykázal nejrychlejší měsíční růst tržeb od roku 2022.

A brzy si na výstavbu třetího závodu v americkém Phoenixu strčí do kapsy 6,6 miliardy dolarů z federálních dotací.

Vývoj ceny akcií Taiwan Semiconductor od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TSM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tchaj-wan: Trh nebývale ovlivňovaný umělou inteligencí

Tchajwanská nejcennější akcie není i přes svůj mimořádně velký globální vliv zdaleka jediným přispěvatelem nejrychleji rostoucího asijského akciového trhu. Zahrnuje odhadem 92 % světové výroby pokročilých čipů.

Polovodičoví giganti jako TSMC, MediaTek a ASE Technology, které tvoří 65 % tchajwanského trhu, zajistili indexu Taiex od počátku roku růst o 16 %.

  • Drobní investoři vlastní asi 80 % aktiv investovaných do tchajwanských akciových ETF – a meziročně rozšířili své podíly v těchto ETF o 80 % na 50 miliard USD.
  • Zatímco se mnozí ženou za boomem umělé inteligence, nejmenší sektory v zemi – zdravotnictví, materiály a nemovitosti – zaznamenaly na začátku roku 2024 také dvouciferné zisky a mohly by dále růst.

Tchajwanské akcie však nepatří k nejlevnějším

Tchajwanská ekonomika roste a očekává se, že HDP v letošním roce vyroste 3,4 %. Předpokládá se dvouciferný nárůst příjmů a díky poptávce po umělé inteligenci vzroste vývoz o 19 %.

Tchajwanské akcie se však obchodují s prémií, protože země dosahuje jednoho z nejvyšších ocenění na světových trzích (20,7násobek ceny k zisku – P/E poměr).

Nelze však mluvit o tchajwanském boomu, aniž bychom se zabývali slonem v místnosti.

  • Přestože má Tchaj-wan samosprávu, sousední Čína jej považuje za své území – a hrozí, že v rámci sjednocení Číny si ostrov vezme silou.
  • Vzhledem k nebývalému významu Tchaj-wanu pro rozmach umělé inteligence by takový krok byl škodlivý – analytici agentury Bloomberg odhadují, že válka o Tchaj-wan by mohla stát až 10 bilionů dolarů.

Jak lze investovat na Tchaj-wanu?

Pokud vás hrozba invaze nebo vysoká koncentrace technologických akcií neznervózňuje, jedním ze způsobů, jak získat expozici vůči tchajwanskému boomu, je ETF.

Franklin FTSE Taiwan ETF, který investorům nabízí 123 tchajwanských akcií s nákladovým poměrem 0,19 %, je nejlevnější a nejvýkonnější fond sledující místní trh.

Tento fond však najdete pouze v nabídce brokerů, kteří umožňují investovat do amerických ETF – což je v podstatě pouze Fio e-Broker (profesionální obchodníci mají možnosti širší a nabízí se třeba i Saxo Bank). Ke krátkodobé spekulaci však můžete využít i CFD sledující cenu tohoto fondu.

Mějte však oči na stopkách – co se týče geopolitických rizik, patří Tchaj-wan k těm největším.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎