Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Představenstvo ČEZu odhalilo výši dividendy. Jaká je její výše v porovnání s historií?

Představenstvo ČEZu odhalilo výši dividendy. Jaká je její výše v porovnání s historií?

Představenstvo polostátního gigantu odhalilo spolu s hospodářskými výsledky za 1. čtvrtletí letošního roku také návrh na dividendy v hrubé výši 24 Kč na akcii. Nyní je na valné hromadě společnosti, aby její výši 26. června schválila. Vyplácet by se pak měla 1. srpna.

Návrh výše dividendy je nižší navzdory dobrému hospodaření ČEZu

Představenstvo společnosti navrhuje o 9 Kč nižší dividendu než v loňském roce, ačkoliv se obecně očekávala meziročně stabilní dividenda, a i tržní odhady byly vyšší – pohybovaly se na úrovni 26–28 Kč. Tato strategie se zdá jako poměrně konzervativní i podle názoru analytika Jana Rašky, který očekával letošní dividendu spíše v okolí loňského hodnoty.

Výše dividendy se nelíbí ani minoritním akcionářům. Proto Michal Šnobr zveřejnil protinávrh na výplatu dividendy ve výši 35 Kč. Nyní je míč na straně Ministerstva financí, které je zástupcem majoritního akcionáře ČEZu – státu, nicméně je velmi pravděpodobné, že bude schválena dividenda navrhovaná představenstvem, jak blíže komentoval Jan Raška.

Návrh dividendy udivuje o to víc, neboť ČEZ po pěti letech poklesu hospodářských výsledků zaznamenal v letošním roce razantní obrat, jehož příčinou je mimo jiné i rychlý cen silové elektřiny. Ta se od svého dna před třemi lety zvýšila už o 150 procent.

Díky systému ČEZ předprodeje očekávané výroby elektřiny až dva roky dopředu se však růst ceny elektřiny začíná projevovat v hospodaření energetického giganta až od letoška.

Výše vyplácené dividendy v minulosti

Jak můžete vidět na grafu níže. Výše vyplácené dividendy se v počátku tisíciletí pohybovala řádově v korunách. V roce 2010 pak dosáhla své maximální výše 53 Kč. Na tuto dobu tak mohou akcionáři jenom nostalgicky vzpomínat.

Letošních navrhovaných 24 Kč pak je pouze pokračování klesajícího trendu, který je prosazován představenstvem společnosti. To se ani trochu nelíbí malým akcionářům, podle všech signálů však nemají v rukou dostatečné trumfy, aby přesvědčili valnou hromadu o jiné výši dividendy.

Historická výše dividend ČEZ
Historická výše dividend ČEZ

Od roku 2020 se pak jedná o odhad dividendy ze strany Fio banky. Ta ale i na letošek odhadovala její výši na 33 Kč. Až budoucnost nám ukáže, jak byla ve svých odhadech přesná pro další roky.

Akcie ČEZ s nárokem na dividendy můžete koupit u doporučených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.