Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ vydělal skoro 9 miliard, za dividendy dá 24 korun

D H
Publikováno
ČEZ vydělal skoro 9 miliard, za dividendy dá 24 korun

Zisky českého energetického gigantu ČEZ stoupají. Co to bude znamenat pro investory? Dividendy se vzdor vyššímu zisku sníží. Jak je to možné?

Zisky ČEZ stoupají

Zisk největšího tuzemského energetického koncernu se vyšplhal na 8,9 miliardy. Meziroční čistý zisk tak stoupl o 14 %. Tržby vzrostly o 12 % na 51,8 miliardy korun, jak vyplývá z uveřejněné tiskové zprávy. Zásluhu na tom mají zejména rostoucí ceny elektřiny i vyšší výroba v jaderných elektrárnách. V uplynulých letech se ČEZ potýkal naopak spíše s poklesem zisku, jedná se tak po delší době o příznivý vývoj.

Na dividendy se tak letos rozdělí 12,9 miliardy korun neboli 99 %, jak navrhuje představenstvo. Z této částky pak přibližně 9 miliard získá stát, který je majoritním vlastníkem. Uvedený podíl je nejvyšší v historii, loni se vyplácelo „jen“ 86 % (tedy 17,9 miliardy), předloni potom 90 %. Jak se vyjádřil generální ředitel ČEZ, bude se jednat konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením.

24 korun za akcii je málo

Za jednu akcii to ale znamená jen 24 korun. A právě touto hodnotou jsou analytici zklamaní. Odhady se totiž pohybovaly v rozmezí 26 až 28 korun. Loni se navíc vyplácelo 33 korun. Investoři proto oprávněně mají ke stávajícímu vývoji svoje výtky, přestože vedení společnosti vyjádřilo s vývojem hospodaření i s provozními výsledků spokojenost.

Spekulovalo se o změně cenové politiky i o vyšším návrhu, proto není divu, že stávající situace se jeví jako nepříznivá. Experti však doufají, že tato pomyslná „tečka“ by mohla zároveň předznamenat obrat. Období dlouhodobého poklesu zisku i dividend by tak snad mohlo být již u konce.

Na tyto informace zareagoval i akciový trh, který zaznamenal pokles. Na pražské burze se v den, kdy byla zpráva uveřejněna okolo 11:00 hodin, obchodovaly za 526 korun za kus, což o 0,19 % níže, než v okamžiku, kdy byla burza otevřena.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ariana Lajčíková

V červenci r. 2018 jsem se přestěhovala a změnila adresu. Od té doby nedostávám dividendy. Změnu adresy jsem oznámila spořitelně, která mi v minulosti dividendy vyplácela. Nevěděla jsem, že to nestačí. Prosím o informaci, koho mám o změně adresy informovat.
MUDr. Ariana Lajčíková

Redakce Finex

Dobrý den, určitě bych v tomto případě znovu kontaktoval Českou spořitelnu a ujistil se, že opravdu změnu provedou, případně se zeptal právě jich, kam jinam změnu nahlásit, pokud oni nejsou to správné místo.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎