Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » ČEZ vydělal skoro 9 miliard, za dividendy dá 24 korun

ČEZ vydělal skoro 9 miliard, za dividendy dá 24 korun

ČEZ vydělal skoro 9 miliard, za dividendy dá 24 korun

Zisky českého energetického gigantu ČEZ stoupají. Co to bude znamenat pro investory? Dividendy se vzdor vyššímu zisku sníží. Jak je to možné?

Zisky ČEZ stoupají

Zisk největšího tuzemského energetického koncernu se vyšplhal na 8,9 miliardy. Meziroční čistý zisk tak stoupl o 14 %. Tržby vzrostly o 12 % na 51,8 miliardy korun, jak vyplývá z uveřejněné tiskové zprávy. Zásluhu na tom mají zejména rostoucí ceny elektřiny i vyšší výroba v jaderných elektrárnách. V uplynulých letech se ČEZ potýkal naopak spíše s poklesem zisku, jedná se tak po delší době o příznivý vývoj.

Na dividendy se tak letos rozdělí 12,9 miliardy korun neboli 99 %, jak navrhuje představenstvo. Z této částky pak přibližně 9 miliard získá stát, který je majoritním vlastníkem. Uvedený podíl je nejvyšší v historii, loni se vyplácelo „jen“ 86 % (tedy 17,9 miliardy), předloni potom 90 %. Jak se vyjádřil generální ředitel ČEZ, bude se jednat konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením.

24 korun za akcii je málo

Za jednu akcii to ale znamená jen 24 korun. A právě touto hodnotou jsou analytici zklamaní. Odhady se totiž pohybovaly v rozmezí 26 až 28 korun. Loni se navíc vyplácelo 33 korun. Investoři proto oprávněně mají ke stávajícímu vývoji svoje výtky, přestože vedení společnosti vyjádřilo s vývojem hospodaření i s provozními výsledků spokojenost.

Spekulovalo se o změně cenové politiky i o vyšším návrhu, proto není divu, že stávající situace se jeví jako nepříznivá. Experti však doufají, že tato pomyslná „tečka“ by mohla zároveň předznamenat obrat. Období dlouhodobého poklesu zisku i dividend by tak snad mohlo být již u konce.

Na tyto informace zareagoval i akciový trh, který zaznamenal pokles. Na pražské burze se v den, kdy byla zpráva uveřejněna okolo 11:00 hodin, obchodovaly za 526 korun za kus, což o 0,19 % níže, než v okamžiku, kdy byla burza otevřena.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Ariana Lajčíková

V červenci r. 2018 jsem se přestěhovala a změnila adresu. Od té doby nedostávám dividendy. Změnu adresy jsem oznámila spořitelně, která mi v minulosti dividendy vyplácela. Nevěděla jsem, že to nestačí. Prosím o informaci, koho mám o změně adresy informovat.
MUDr. Ariana Lajčíková

Portál Finex.cz
Odpověď na Ariana Lajčíková

Dobrý den, určitě bych v tomto případě znovu kontaktoval Českou spořitelnu a ujistil se, že opravdu změnu provedou, případně se zeptal právě jich, kam jinam změnu nahlásit, pokud oni nejsou to správné místo.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo