Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pražská burza má za sebou rekordní měsíc

Publikováno
Pražská burza má za sebou rekordní měsíc

Letošní květen byl pro pražskou burzu výjimečným měsícem. V jeho závěru se totiž vyšplhala na vůbec nejvyšší úroveň od července 2011. Podle dividendového indexu PX-TR pak vytvořila dokonce historická maxima – index PX se zvedl o 1,13 procentního bodu na 1143,3 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečné hodnota od 3. srpna 2011.

Květnový vývoj je na pražské burze přitom obvykle spíše nevýrazný. Od vzniku indexu PX v roce 2006 si v daném měsíci pražská burza polepšila pouze ve čtyřech případech. Letos ale vzrostla o úctyhodných 5,7 %, jde tedy o vůbec nejlepší číslo v historii. Celková výkonnost pražské burzy tímto od počátku roku poskočila na 13 %.

Kdo vyletěl vzhůru? 

Nejvíce se obchodovaly akcie Komerční banky, a to v objemu bezmála 3,1 miliardy korun. Tento bankovní titul se přitom ještě v polovině dubna ocitl na letošních minimech, což ho na čas poslalo do červených čísel. Z nich se ale nakonec Komerční banka dostala a dosáhla svého letošního maxima.

Přitom během května to nějakou dobu vypadalo, že index povede ERSTE. Tento bankovní titul nakonec zvládla předběhnout nejen Komerční banka, ale i akcie České zbrojovky, které zaznamenaly strmý růst, jak ukazuje tabulka níže. Titul vyletěl po dokončené akvizici americké společnosti Colt a také vylepšenému výhledu hospodaření.

Zdroj: Kurzy.cz

Výkonnější než index PX byly pouze akcie společnosti O2. Její akcionáři totiž očekávají požitek z dividendy ve výši 21 korun. V porovnání s jinými tituly se díky nadprůměrnému dividendovému výnosu akcie O2 obchodovaly za cenu jen o šest korun nižší, než bylo jejich maximum z dubna 2017, které tehdy činilo 297 korun.

Zdroj: Kurzy.cz

Skvělý měsíc za sebou mají také akcie skupiny ČEZ. Těm v dosažení svého šestiletého maxima pomohl rapidní růst cen elektřiny a také avizovaná dividenda v hodnotě 52 korun. Vzestup ceny akcií přiměl některé manažery společnosti k realizaci přidělených opcí v rámci již zrušeného motivačního programu. Generální manažer společnosti ČEZ Daniel Beneš tak uplatnil celkem 300 tisíc opcí na firemní akcie. Ze získaných akcií jich zatím prodal 292,5 tisíce a celkem za ně inkasoval 183 milionů korun. Získání akcií ho přitom přišlo na 155 milionů.

Ne všem akciovým titulům se ale dařilo. Nejhůře na tom byly akcie PHOTON ENERGY, které tak bohužel nenavázaly na optimistický vývoj v uplynulých dvou letech.

Co sledovat?

Během června bude na pražské burze pokračovat dividendová sezóna. Distanční valná hromada O2 by měla schválit celkový požitek 21 korun. O dividendě ve výši 7,5 koruny pak distančně diskutují také akcionáři České zbrojovky. O navrhované dividendě 52 korun rozhodují dále i akcionáři společnosti ČEZ. Ostře sledované bude jistě i rozhodování akcionářů o spojení Moneta Money Bank s PPF.

Čeká nás slibný červen?

Pražská burza má za sebou už čtvrtý růstový měsíc v řadě. V červnu se ale obvykle indexu PX příliš nedaří. V loňském roce si sice polepšil, ale poslední úspěšnější červen index zažil naposledy v roce 2012. Jak ale ukázal květen, tak i v tomto případě může být všechno jinak.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.