Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Posune nadcházející finanční krize Bitcoin zpět na výsluní?

Publikováno
Posune nadcházející finanční krize Bitcoin zpět na výsluní?

Vydá se Bitcoin na cestu vzhůru nebo ho spíše čeká propad pod 8000 dolarů? V posledních dnech poměrně aktuální otázka. A to zejména po tom, co 24. září došlo k propadu kurzu bitcoinu o více jak 1000 dolarů během 90 minut.

Spouštěčem tohoto výprodeje mohlo být mnoho faktorů. Nejčastěji skloňovaným je snížení hashrate (výpočetního výkonu) bitcoinové sítě o 40 %.

Pokles byl zaznamenán 23. září, tedy o den dříve před náhlým propadem ceny. Přitom v té době se kurz pohyboval těsně nad hranicí 10 000 dolarů. O 3 dny později již byl pod 8000 dolary.

bitcoinova sit propad hashrate
Náhlý propad hashrate bitcoinové sítě o 40 % dne 23. září.

Hashrate je dáván do souvislosti s propadem zejména proto, že v minulosti výraznější pohyby znamenaly také následný pohyb ceny bitcoinu.

Tři dny po tomto poklesu se ale hashrate dostal zpět nahoru a to dokonce na své dosavadní historické maximum (102 Eh/s) a nevypadá to, že by tento malý karambol měl růst Bitcoinové sítě zastavit.

Bakkt očekávání nenaplnil

Dalším faktorem, který mohl vnést negativní sentiment na kryptotrh, byly nenaplněné očekávání ze spuštění Bakktu.

První den byly skrze platformu zobchodovány termínované kontrakty v hodnotě stovek tisíc dolarů. Na to, že tržní kapitalizace samotného Bitcoinu byla v té době nějakých 180 miliard dolarů a především denní obchodované objemy 13 miliard dolarů, je to žalostně málo.

Podle aktuálních informací byly za celý minulý týden zobchodovány kontrakty za 5 milionů dolarů. To jistě není tolik toužebně očekávána kapitálová injekce ze strany institucionálních investorů, jak si mnozí představovali.

Zdravá korekce

Pohyby ceny o dvouciferné procentuální hodnoty jsou Bitcoinu vlastní od nepaměti. Tedy přesněji nějakých 10 let za dobu jeho existence. Do jejich predikce nebo naopak zpětného vysvětlení konkrétního pohybu vstupují často technické parametry.

V aktuálním případě zazníval často i názor, že růst ceny bitcoinu na jaře tohoto roku byl příliš rychlý nebo až nezdravý. Cena se postupně od února zvýšila téměř o 300 % až na letošní maxima na 13 387 dolarech. S tím se podstatně zvýšily i obchodované objemy.

graf bitcoin vyvoj od zacatku roku
Vývoj ceny BTC v roce 2019.

Mnozí tak přivítali určitou korekci, která zatím stále probíhá. I proto lze slyšet časté názory o vyčkávání na lepší, nižší cenu pro nákup. Pokud se podíváme na agregovaná data poptávky po bitcoinu v orderbooku webu bitcoinity, uvidíme, že momentálně se největší očekávání na straně poptávky kumulují kolem hladiny 7600 až 7700 dolarů.

A to při současných cenách nevypadá zas až tak negativně.

Z technického hlediska bude důležité, jak si aktuální cena bitcoinu povede vůči 200 dennímu klouzavému průměru. Ač k propadu pod něj již došlo, není vyloučeno, že se nad něj v následujících hodinách vrátí. V opačném případě je zde větší riziko dalšího poklesu ceny.

Čeká nás další rychlý cenový vývoj?

Jedním z ukazatelů nastupujícího většího pohybu ceny může být také transakční poplatek. Jeho rychlý nárůst takto signalizuje zvýšenou aktivitu sítě, kdy aktivní jsou především obchodníci na burzách. Nyní od 29. září do dneška výše poplatku roste, jak ukazuje následující graf.

transakcni poplatek bitcoin kryptomena
Nárůst transakčního poplatku u bitcoinu za poslední 3 dny.

Pomůže propad akciového trhu Bitcoinu?

Zajímavé může být i srovnání s americkým akciovým trhem, kde byl první říjnový den zaznamenán propad o 1,3 % díky slabým makroekonomickým datům jak v Evropě tak především ve Spojených státech.

Když se k tomu připočte obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy, napětí okolo Iránu, oslabování německé ekonomiky a další negativní ukazatele, může to být příležitost nejen pro zlato, ale i pro Bitcoin jako alternativní investice v době krize. Ta poslední velká v roce 2008 byla spouštěčem vzniku Bitcoinu, který od té doby vyrostl o tisíce procent.

Naváže Bitcoin na tento trend i nyní? Jaký je váš názor na propad ceny bitcoinu? Co si myslíte, že bylo spouštěčem? Dostaneme se do konce roku nad hranici 10 000 USD za 1 BTC?

Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.