Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Naplnil Bakkt očekávání? Včera došlo k velkému výprodeji BTC!

Publikováno
Naplnil Bakkt očekávání? Včera došlo k velkému výprodeji BTC!

Platorma Bakkt určená k obchodování bitcoinových futures kontraktů byla poslední týdny jedním z nejvíce sledovaných témat kryptokomunity.

Před samotným spuštěním dnes 23. září převládala pozitivní očekávání s tím, že by příliv institucionálního kapitálu skrze tento plně regulovaný nástroj mohl znamenat růst ceny podkladového aktiva, Bitcoinu.

K čemu nakonec během prvních 2 dní obchodování došlo?

Technické parametry lákadlem pro větší investory

Předně je třeba Bakkt stručně představit. Tento projekt americké společnosti Intercontinental Exchange (ICE) nabízí obchodování s bitcoinovými futures s denním a měsíčním vyrovnáním. Velikost 1 kontraktu je stanovena na 1 Bitcoin.

Zároveň mohou investoři využít možnosti úschovy Bitcoinů, v nichž jsou kontrakty fyzicky vyrovnávány. To je hlavní rozdíl oproti ostatním bitcoinovým futures obchodovaných například na amerických burzách CME a Cboe, které jsou vyrovnávány ve fiat měně.

Poznámka

TIP: Chcete se dozvědět více o možnostech uschovy kryptoměn? Přečtěte si naše doporučení.

Důležité také je, že obchodování na Bakkt podléhá přísným podmínkám a dohledu amerických regulátorů. To je podstatné především z hlediska právní jistoty investorů.

Vliv Bakktu na cenu Bitcoinu?

V minulosti trh na významné zprávy o blížícím se spuštění obchodování v určité míře reagoval. Ne však tak, že by vykazoval dlouhodobější růst či propad. Zaměřit se přitom můžeme asi na to nejpodstatnější období od oznámení zkušebního testování obchodování.

To v praxi dalo jasný signál k tomu, že ICE se podařilo vypořádat se s regulatorními požadavky a lze v brzké době očekávat spuštění ostrého provozu.

Datem zahájení zkušebního provozu byl 22. červenec 2019. V té době se cena pohybovala okolo 10 200 až 10 600 dolarů, tedy na urovních podobných těm, na které jsme zvyklí většinu září. Cena sice zaznamenala krátký růst k 12 000 dolarům, ale následně opět nahlédla i pod 10 000.

Vývoj ceny Bitcoinu od zahájení zkušebního provozu Bakktu.
Vývoj ceny Bitcoinu od oznámení zahájení zkušebního provozu Bakktu.

Samotné spuštění ostrého provozu ihned nepřineslo žádný významnější pohyb ceny, jejíž vývoj byl spíše veden technickými determinanty.

Nedošlo ani k nárůstu objemů obchodů s Bitcoinem. Ty oproti první polovině léta dosti pokulhávaly. Nezdá se tedy, že by blížící se spuštění Bakktu nějak aktivizovalo samotné zvýšení poptávky po Bitcoinu.

Dva dny po spuštění platformy však došlo k poklesu ceny bitcoinu o více než 15 % během několika málo minut. Zda-li to se spuštěním Bakkt souvisí zatím není možné říci. Kvůli aktuálním minimálním objemům na Bakkt to ale vypadá, že se jedná pouze o shodu náhod.

(Zatím) malý zájem o futures

Nelze se proto divit, že první den obchodování na Bakktu přinesl pro mnohé investory a obchodníky zklamání. Celkově totiž došlo k zobchodování pouze 2 denních a 71 měsíčních kontraktů dohromady v hodnotě zhruba 750 000 dolarů. Jedná se o velmi malé množství.

Pro porovnání: Denní objem obchodů BTC futures na platformě Binance Futures přesahuje 150 000 000 dolarů.

Lze však také namítnout, že je to jen první den a že počty budou narůstat. To víceméně potvrdil druhý den v historii Bakktu, který přinesl 165 zobchodovaných měsíčních kontraktů, tedy téměř 2,5 násobek oproti předchozímu dni. Třetí den obchodování zatím potvrzuje vzrůstající trend, když počet realizovaných obchodů v době psaní článku dopoledne dosáhl 60.

Zkrátka mnoho investorů vyčkávalo, co přinese první den a zda vše po technické stránce půjde hladce. Vyšší volatilita zejména v průběhu včerejšího večera také mohla mnohé nalákat k nákupu.

Bakkt musí hodně přidat

Objem obchodů vyjádřený v amerických dolarech je však stále v porovnání s futures s jinými podkladovými aktivy stále velmi nízký. Například počty zobchodovaných futures na zlato na americké burze CME jsou každý obchodní den v řádu statisíců. Při velikosti kontraktu 100 trojských uncí, tedy při dnešních cenách zlata nad 150 000 dolary, tak denní objemy dosahují desítky miliard dolarů.

Na CME obchodované bitcoinové futures vyrovnávané v dolarech evidují také oproti Bakktu zatím výrazně vyšší objemy. Ty jsou v řádu tisíců kontraktů denně, přičemž 1 kontrakt zahrnuje 5 bitcoinů.

Bude Bakkt na výsluní nebo dopadne jako Cboe?

Bakkt má co dohánět. Když už jsme zmínili CME, tak se zde naskýtá také jedna paralela s Bakktem. Ta spočívá ve zkreslených očekáváních a neúměrně velké pozornosti, které bylo oběma těmto projektům věnováno.

O obou záměrech se před jejich spuštěním široce psalo a převládalo u nich pozitivní očekávání. CME společně s další americkou burzou Cboe spustily obchodování s bitcoinovými futures v době vrcholu kryptohorečky 18. prosince 2017. O pár dní později již cena Bitcoinu mířila střemhlav dolů. I v nynější situaci druhý den po spuštění cena podkladového aktiva klesala o dvouciferné procentuální hodnoty.

Celkově obchodované objemy na CME a Cboe nenaplnily očekávání a druhá jmenovaná burza je dokonce letos v březnu pozastavila. A to i přesto, že hned první den se na obou burzách obchodovaly kontrakty dohromady ze desítky milionů dolarů.

Budoucnost Bakktu však nemusí být tak šedá. Jedná se o inovativní projekt s doprovodnými službami a silným institucionálním zázemím. A zdá se, že bude chtít cílit i na drobné investory, což například u CME nebylo vzhledem k výši kontraktů úplně možné. Na celkové hodnocení uspěšnosti Bakktu je stejně ještě brzy a proto vyčkejme, co přinesou následující týdny a měsíce.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.